Heip!
Olimme heinäkuussa Kroatiassa, neljässä eri paikassa. Ampiaisia oli aikalailla. Onneksi eivät olleet kovin aggressiivisen oloisia ja olivat myös pieniä, mutta silti aika inhaa syödä kun aterialla pörrää kolmekin ampparia ruuan kimpussa.
En tiedä paikallisten amppareitten myrkyllisyysaateesta mutta ehkä harkitsisin lähtöä kahdesti jos olisin allerginen tai kovasti ampparipelkoinen.
Muuten kiva maa :)
Ampiaiset
3
845
Vastaukset
- werso123
Me olimme heinäkuussa Brac-saarella ja Trogirissa eikä kummassakaan paikassa ollut ampiaisia.
- zt90
Me olimme juuri Zatonissa ja siellä pörräsi paljon ampiaisen näköisiä kärpäsiä. Olivat eväiden perään. Ehkäpä luulitte näitä ampiaisiksi.
Kyllä siellä paikallisesti voi olla amppareita häiriöksi asti.
Olen viimeisen viiden vuoden aikana ollut kahdessa, kolmessa paikassa, joissa havainnot on tehty. Määrällisesti ei mitenkään julmetusti, mutta hirveän aktiivisia olivat. Yhtään pistoa emme ole kuitenkaan saaneet. Ja niistä pääsi eroon, kun kaatoi jotain limua tai muuta makeaa kuppiin, jonka sitten vei parin kymmenen metrin päähän. Ei mennyt montaakaan minuuttia kunnes "lauma" oli siirtynyt tuolle apajalle.
Ja illan hämärtyessä katosivat kokonaan.
Veneessä teimme myös sellaisen huomion, että olivat myös makean veden perään. Eli ampiaiset ilmestyivät pörräämään kun joku kävi veneen takakannella suihkussa. Asettuivat takakannelle siihen, missä oli "lätäköitä".
Toki myös esim. siideri kiinnosti - joten siirrettin mukissa siideriä loitommalle.
Ja ongelma/haitta hävisi.
Ampiainen onkin miltei ainoa siivekäs jota Kroatian rannikolla olen koskaan tavannut.
-E
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196