Muisti pätkii

Missä Olen

Rasittavaa kun muisti tuntuu olevan 30 veenä jo kuin jollain dementoituneella papalla. Siinämäärin että mukaan tullut jonkulaista pakko-oireiluakin, usein tulee epävarma tunne jälkeenpäin että tulikohan joku asia tehtyä ja kauhea hinku olis mennä tarkistamaan asia. Laitoinko oven lukkoon, vedinkö pöntön yms. jne. Pari kertaa käynyt niinkin että unohtunut avainnippu etuoven lukkoon ulkopuolelle ja vasta seuraavana päivänä havainnut asian kun ollut lähdössä johonkin eikä avaimia löydy mistään. Aivan järkyttävää kun ajattelee miten olis käyny jos joku nilkki olisi sattunut kohdalle ja tunkenut yöllä kämppään tai vienyt auton yms. mutta tuuri oli matkassa. Pitäskö sitä pian lääkäriin mennä asian takia vai käykö muille yhtä pahoja unohteluita?

5

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys.

      Mitä lääkkeitä syöt? Käytätkö alkoholia?

    • Missä Olen

      Joskus 6-7 vuotta sitten tuli sairastettua masennusta ja lääkkeitä tuli syötyä kunnes ne lopetin parisen vuotta sitten (Venlafaxin 150mg, muistaakseni) lääkärin kanssa juteltua ja olo on muuten ihan ookoo, ei masennustiloja muttakun tuo pirun muisti tökkii välillä niin ärsyttävästi. Alkoholia tulee juotua erittäin harvoin lähinnä puolipakotettuna, koska se ei jotenkin sovi minun yläpäälleni ja siitä tulee aina niin ahdistavat jälkiolotilat. Miettinyt vaan että voiko tää hajamielisyys olla jotain seurausta noista lääkkeistä yms. vai sairastanko vieläkin tietämättäni jotain masennusta...

    • kysymys.

      Mielialalääkkeet huonontavat muistia, en tiedä onko siitä tutkimuksia olemassa, voivatko aiheuttaa mm. sairastumista dementiaan vai palautuuko muisti kun lääkkeen syöminen lopetetaan. Itse masennus-/ahdistusoireisto jo sinänsä kylläkin huonontaa muistia hoitamattomana entisestään. Saanko vielä kysyä ikääsi? Itse vuosikymmeniä mielialalääkkeitä käyttäneenä voin sanoa, että lääkitys huononsi muistiani jo 23 v iässä ja nyt olen tuplasti vanhempi, kongnitiivisissa kyvyissä on alkanut ilmetä heikentymistä vaikka eräät muistini osa-alueet toimivat yhä tavallista paremmin.

      • uniongelmainen

        Onko unenlaatusi huonontunut? Nukutko riittävästi? Itselläni alkoi muistiongelmat n. 1/2 vuotta sitten kun uniongelmat alkoivat. Mulla käy niin, että nukkuminen ei palauta kunnolla ja jättää "koneiston" käyntiin liian pitkäksi aikaa. Päivisin saatan esim. unohtaa pyykit koneeseen jopa moneksi päiväksi, ruoka jää liedelle ja kärähtää, enkä saa palautettua mieleeni tärkeitä asioita jolloin tulee ihan karsean hävettävä olo.


      • kysymys.
        uniongelmainen kirjoitti:

        Onko unenlaatusi huonontunut? Nukutko riittävästi? Itselläni alkoi muistiongelmat n. 1/2 vuotta sitten kun uniongelmat alkoivat. Mulla käy niin, että nukkuminen ei palauta kunnolla ja jättää "koneiston" käyntiin liian pitkäksi aikaa. Päivisin saatan esim. unohtaa pyykit koneeseen jopa moneksi päiväksi, ruoka jää liedelle ja kärähtää, enkä saa palautettua mieleeni tärkeitä asioita jolloin tulee ihan karsean hävettävä olo.

        Tuollaiset muistihäiriöt eivät mielestäni liity pelkästään uniongelmiin. Kannattaisiko käydä pyytämässä terveyskeskuksesta lähete tarkempiin muistitutkimuksiin. Itse olen vuosikausia kärsinyt uniongelmista, pitkäaikaisesta masennuksesta, syönyt lääkkeitä vaikka mitä jne enkä koskaan ole noin vakavista muistiongelmista kärsinyt. Tosin en pysty toisinaan huolehtimaan suihkussakäynneistä, hampaidenpesusta, ruokailuista ja ikää on vajaat 50. Osa muistista toimii silti paremmin kuin muilla ikäisilläni. Pyydä tutkimuksia Cerad-muistitestiin, terveyskeskuksista ei kuulemma tähän löydy resursseja joten lähete on saatava erikoislääkärin vastaaotolle tai muistipoliklinikalle joka toimii julkisella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      63
      4527
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      52
      3172
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe