Tehdäänkö vasut vuosittainen uudelle paperille, vai samalle vuodesta toiseen?
Mitä vasu- keskusteluissa käydään läpi?
Mitä vasu- keskusteluissa käydään läpi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä ainakin on vasupaperi vaan siinä pohjana ja sitten kirjoitamme toiselle paperille muistiin keskustelussa käytyjä asioita. Sitten kirjaamme keskustelun efficaan. Ja sieltä vanhemmille oma paperi.
Alle 3v on oma pohja, 3-5v on oma (sitä voi täydentää tai esim.päiväkodin vaihtuessa voidaan tehdä kokonaan uusi) ja esiopetuksessa oppimissuunnitelma
Eri kunnissa tehdään varmasti eri tavalla. Ei meillä ole alle kolme vuotiaille omia kaavakkeita. Samaan olen kirjoittanut niin monena vuonna kuin mahtuu. Nyt meillä tehdään uusien lasten vasut koneelle tenavanettiin, missä vanhemmat voivat käydä niitä (oman lapsensa) lukemassa salasanan turvin.
Ja mitä käydään läpi? Pitäisi selvitä kuntasi vasukaavakkeesta. Mutta meillä käydään läpi lapsen arkea kotona ja hoidossa, onko jotain "solmukohtia" eli asioita, jotka joko vanhempia tai päiväkotia huolettaa/mietityttää, lapsen lekkejä, liikkumista, tutkimista ja taiteiden kokemista, kasvatuskumppanuutta ja jos on vanhemmilla jotain muuta, mistä haluavat puhua. Eli puhutaan, siitä mikä kullekin lapselle on sillä hetkellä tärkeää kotona ja päiväkodissa. Kaikista näistä kohdista ei ole tarkoitus/pakko keskustella (ei kaiken ikäisillä ole tarvetta), vaan niitä mitkä on kyseisen lapsen hoidon ja yhteistyön kannalta ajankohtaisia.