Ehdoton vankeusrangaistus lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä

Nuppu81

Lakialoite: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/276

Sivu Facebookissa : https://www.facebook.com/PedofilianUhrienPuolesta

Arvoisat adressin vastaanottajat



Me allekirjoittaneet vaadimme

1) Kovemmat rangaistukset lapsiin kohdistuvasta seksuaalisesta hyväksikäytöstä

2) Seksuaalirikollisten julkista rekisteriä

3) Lakia, joka estää seksuaalirikollista vaihtamasta nimeään

Hyväksikäyttötuomio ei mielestämme voi olla ehdollinen vaan aina ehdoton, vähintään 2 vuotta ja enintään 10 vuotta.

Ensikertalaisuuden ei tulisi keventää tuomiota

Törkeästä vähintään 5 vuotta ja enintään elinkautinen. Törkeässä seksuaalisessa hyväksikäytössä tuomion tulisi olla lähtökohtaisesti aina elinkautinen.



Nykyisen lainsäädännön mukaan:

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö RL 20:6 § (24.7.1998/563)

Lapsen seksuaalinen suojaikäraja on 16 vuotta.

Pykälän mukaan, joka

on sukupuoliyhteydessä kuuttatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa, tai
koskettamalla tai muulla tavoin tekee kuuttatoista vuotta nuoremmalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai
saa hänet ryhtymään 2 kohdassa tarkoitettuun tekoon
on tuomittava lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.



Pykälä koskee sekä sukupuoliyhteyttä lapsen kanssa että lapseen kohdistuvia seksuaalisia tekoja, jotka ovat omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään.

Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa.



Lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan myös se, joka menettelee 1 momentissa tarkoitetulla tavalla kuusitoista mutta ei kahdeksantoista vuotta täyttäneen lapsen kanssa, jos tekijä on lapsen vanhempi tai vanhempaan rinnastettavassa asemassa lapseen nähden sekä asuu lapsen kanssa samassa taloudessa.

Lähde: Hallituksen esitys 6/1997.



Rangaistus lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä on vankeutta enintään neljä vuotta.

Vuonna 2011 kaikki murhan yrityksestä ja törkeästä raiskauksesta tuomitut tuomittiin ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Raiskauksesta ja törkeästä pahoinpitelystä määrättiin ehdotonta vankeutta puolestaan hieman yli puolelle rangaistukseen tuomituista. Valtaosa lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä (85%) ja sukupuoliyhteyteen pakottamisesta (81 %) tuomituista sai ehdollista vankeutta.



Rangaistuskäytäntöihin vaikuttavat laissa säädetyt vankeusrangaistusten minimi- ja maksimiajat, jotka vaihtelevat rikoksittain



lähde:http://www.stat.fi/til/syyttr/2011/syyttr_2011_2012-12-17_fi.pdf



Esimerkiksi

Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1956 syntyneen Tamperelaismiehen ehdolliseen vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Mies tuomittiin vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen sekä maksamaan uhrilleen 7080 euron korvaukset. Uhri oli tapahtumahetkellä 7-vuotias. (http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013031816796246_uu.shtml)



Turkulainen liha- ja ravintola-alan yrittäjä on tuomittu neljäksi vuodeksi vankeuteen törkeästä kiskonnasta, ammattimaisesta kätkemisrikoksesta ja kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä.

(lähde: http://yle.fi/uutiset/lihaliikejutun_tuomio_nelja_vuotta_vankeutta_torkeasta_kiskonnasta/6550319)





Pedofilian uhrien puolesta ry:n hallitus

Päivi Tasala (vertaistukivastaava)

Miika Salonen (puheenjohtaja)

Mikko Parantainen (vara pj)

Kari Halkola


Toimihenkilöt:

Katja-Maria Honkanen

1

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FPH

      Tuollaiset rekisterit joissa julkaistaan rikollisten kuvat ja tiedot eivät palvele kenenkään etua. Vähiten uhrien. "pedofilian uhrien puolesta" fb-ryhmässä on julkaistu vanhempien kuvia jotka ovat hyväksikäyttäneet lapsiaan. Onko tämä uhrien etu? Ovatko uhrit pyytäneet tällaista julkaisua? Saadaan vain kaikkien tietoon mitä on tapahtunut, kuka on tehnyt ja kuka on uhri. Ja uhrin takiahan nämä tapaukset yleensä julistetaan salaisiksi. Hienosti vetää "pedofilian UHRIEN puolesta"-ryhmä kun ryssii taas asiansa. Lisäksi vanhemmat.comin hörhöt tekevät tätä samaa. Kyseessä ei ole uhrien etujen ajaminen, vaan näiden ryhmien. Kyseessä on sosiaaliporno. Kuten yllä oleva keronen kirjoitti:

      "Vinkkinä siis kaikille Internetin pedohunttereille: Miettikää vähän, mitä olette tekemässä. Ajatelkaa, onko motiivinanne oikeasti parantaa maailmaa vai onko pointtina paheksua ja tuntea moraalista mielihyvää mahdollisesti jopa rikoksen uhrin kustannuksella. Mikäli ajattelu ei tuota tulosta, pakatkaa kamanne ja jättäkää Internet-vigilantismi ammattilaisten hoidettavaksi."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1886
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      267
      1009
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1005
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      816
    Aihe