Hei,
ostin keväällä kokeilumielessä leijonankitoja ja olen kesän aikana syvästi hullaantunut näihin kukkiin. Ostamani leijonankidat ovat valitettavasti yksivuotisia, mutta ymmärtääkseni näitä kukkia on myös monivuotisina?
Sattuuko kukaan tietämään mikä lajike olisi tuota monivuotista mallia, ja saako siemeniä/taimia jostain suomesta ostettua, tai ulkomaisista verkkokaupoista?
Toinen kysymys vielä, nyt kun syksy on tulossa voinko kerätä leijonankidoista siemeniä jotta voisin kylvää niitä ensikeväänä? Miten se parhaiten kannattaisi tehdä? Olen aika uusi puutarhuri ja tekniikka on vielä vähän hukassa.
Leijonankitaan hullaantunut
6
5933
Vastaukset
- Koloristi
On niitä monivuotisiakin lajeja ja leijonakitaan on helppo ihastua, mutta googlaapa
leukoija !!! Se on vielä astetta ihanampi ja värisävyt fantastiset. Kuin taidemaalarin taulusta !- Pioni
Olen samaa mieltä. Leukoijat ovat aivan hurmaavia. Värit., tuoksu, sekoitukset sopivat aina toisiinsa. Ja leukoijat ovat myös kivoja leikkoina, yhdistän niitä kimppuihin, esim. kuunlilja kaulus, pullea pyöreä leukoijakimppu keskellä!
Ainut ongelma on kasvatuksen kanssa. Joka vuosi pitää vahtia milloin kirpat hyökkäävät. Ne tekevät leukoijaraukoista selvää lähes yhdessä yössä.
Leijonankidat ovat myös hienoja. eikä niihin iske hyönteiset. Taimetan niitä aina hieman myöhäisempää kukintaa varten, kun perennat ovat jo levossa ja penkki näyttää aneemiselta.
Nyt ne alkavat olla osin jo hieman nupulla. Mutta ne kestävät hallaa, kukkivat vielä lähes tulkoon talventuloon asti suojaisessa kulmauksessa. Ja värit on kauniita niissäkin. - Leijonankidat ihania
Hei,
kiitti vastauksesta ja leukoijat on myös tuttuja mulle. nättejä nekin.
Mutta palatakseni alkuperäiseen aiheeseen, mitä on ne monivuotiset leijonankidat ja mistä niitä saa? - tinttumaaria1
Leijonankidat ihania kirjoitti:
Hei,
kiitti vastauksesta ja leukoijat on myös tuttuja mulle. nättejä nekin.
Mutta palatakseni alkuperäiseen aiheeseen, mitä on ne monivuotiset leijonankidat ja mistä niitä saa?Eiköhän mikä tahansa käsiisi saama leijonankita voi talvehtia, jos viet kellariin tai muuhun sopivaan paikkaan. Ihan pääkaupunkiseudulla tiedän leijonankidan talvehtineen kukkapenkissäkin.
- uusiks vaan
tinttumaaria1 kirjoitti:
Eiköhän mikä tahansa käsiisi saama leijonankita voi talvehtia, jos viet kellariin tai muuhun sopivaan paikkaan. Ihan pääkaupunkiseudulla tiedän leijonankidan talvehtineen kukkapenkissäkin.
miksi Leijonankidan pitäisi talvehtia, kun se on todella helppo kasvattaa.Pieni pussi siemeniä, niin sinulla on 100 uutta hienosti kukkivaa leijonankitaa
- Leijonankidat ihania
uusiks vaan kirjoitti:
miksi Leijonankidan pitäisi talvehtia, kun se on todella helppo kasvattaa.Pieni pussi siemeniä, niin sinulla on 100 uutta hienosti kukkivaa leijonankitaa
Hei,
mistäs tiesittekään että kävin eilen plantaagenissa ostamassa siemeniä... :-)
Törsäsin kahteen siemenpussiin....innoissani olen.
Tuo siementen kerääminen oli sellainen ajatus kun nämä mitä viimekesänä mulla oli oli aivan upean oranssin värisiä. Olisin sen värisävyn halunnut myös tälle tulevalle kesälle säilyttää. Ja koska tiedän että siemeniä voi kukista kerätä ja kuivata niin sen vuoksi halusin kysyä teiltä apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836349
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524566- 764297
- 1314091
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?563417Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263078Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72747- 362386
- 2052198
- 462046