Jouduin nyt sitten aloittamaan triptyl 10mg 1-3 kpl illalla aurallisen migreenin estoon. Migreenini on vaarassa kroonistua ja voi olla jo kroonistunut. Kohtauksia jopa useampi viikossa. Tyypillistä, että täsmälääke vie kivun pois, mutta kohtaus tulee uudestaan noin 10-12 tunnin kuluttua. Migreeni esiintyy muutenkin juuri sarjoittain. Saattaa olla jopa kaksi viikkoa väliä, sitten alkaa migreenikausi ja kohtauksia tulee kokoajan.
Nyt olen viikon syönyt triptyl 10mg illalla ja olen ollut vielä kesälomalla. Nyt olisi tarkoitus palata töihin 3vuorotyöhön ja en voi mitenkään ymmärtää miten voin syödä tätä lääkettä ja tehdä 3vuorotyötä?
Olen aamulla ihan pönttö sekaisin ja koomassa. Sitten piristyn vähän kun käyn lenkillä ja teen muita hommia, mutta iltapäivällä iskee taas niin hirveä väsymyskohtaus, että tuntuu kuin taju lähtisi. En ole koskaan kokenut niin voimakasta väsymistä mitä tämä on.
Beetasalpaaja ei ole tehonnut estoon ja tämä on nyt suositeltavaa testata kunnolla, että kohtauskierre saatais katkeamaan, mutta ei kamalasti naurata koska on näin järkyttävän väsynyt ja pihalla. Meneekö tämä väsymys ohi? Kohtauksia ei ole ollut nyt kahteen päivään, mutta edelleen toisen silmän takana on lievää kipua.
Triptyl ja kroonistunut migreeni
3
1008
Vastaukset
- Migreeniä
Kun triptylin syönnin aloittaa, se väsyttää. Käytetäänhän samaa lääkettä myös univaikeuksiin. Elimistö tottuu kuitenkin lääkkeeseen ja ainainen väsymys loppuu. Kieltämättä triptyl on hankala kolmityötä tekevälle ja siitä kannattaa ehkä puhua lääkärille.
Minä otin lääkkeen aina iltaisin ja aluksi oli todella hankalaa nousta aamulla. Kun jatkoin lääkkeen käyttöä, herääminen helpottui. Lääke myös poisti täysin tyypillisesti aamuyöllä alkavan migreenin.
Kai sinulle sanottiin, että triptyl alkaa vaikuttaa vasta viikkojen kuluttua? Paras vaikutus tulee vasta noin kolmen kuukauden kuluttua lääkkeen käytön aloittamisesta. Jos vaikutusta ei heti näy, ei kannata lannistua. Minulta triptyl poisti kaikki päänsäryt, mutta vaikutusta sai odottaa melkein kaksi kuukautta.
Muista myös pitää huolta hampaistasi. Triptyl kuivattaa suuta. Kannattaa kostuttaa suuta eli juoda vettä paljon. Triptyl saattaa kuivattaa myös silmiä eli laita silmätippoja, jos käytät piilareita tai sinulla on kuivat silmät.
Nämä pienet sivuvaikutukset kesti kyllä hyvin, koska ainakin minulta triptyl poisti ainaiset päänsäryt täysin. Alussa lääke helpotti ja vähensi päänsärkyjä ja sitten poisti ne täysin noin kahden kuukauden kuluttua. - ykx2
Ei kyllä onnistu kyseisen lääkkeen syöminen ja kolmivuoro työ. Lääke olisi hyvä ottaa joka ilta samaan aikaan. Mitähän lie lääkäri ajatellut, kun kolmivuorotyöntekijälle tuon lääkityksen valitsee.
Tuossa jossain ketjussa kirjoitinkin, että parhaiten taitaa kipulääkärit hallita nämä kipulääkkeisiin ja migreeniin liittyvät asiat. Julkisen puolen kipupoleille on erittäin vaikea päästä. Kokeillut aktiivisesti viitisen vuotta, vaan ei. Oli mentävä yksityispuolelle ja puskaradion kautta tulee paras tieto siitä, kuka on hyvä ja kuka on huippu lääkäri, joka hallitsee kipuihin liittyvät asiat.
Migreenin tyyppi pitää hyvän lääkärin osata määritellä oireiden ja potilaan tutkimuksen avulla. Aurallinen ja auraton ei riitä määrittelyksi. Joillakin voi olla useampi eri migreenin tyyppi/muoto ja migreeni voi myös muuttua toisenlaiseksi.
Valitettaasti suomen kielinen aineisto on yksipuolista. Jos joku on löytänyt suomen kielistä materiaalia joka ei yleistä migreenin oireita, niin vinkkaa. Ulkomaalaiseta materiaalista löytyy enemmän yksityiskohtaista tietoa. Toki lähdekritiikki on hyvä pitää mielessä.
Ja se tärkein: Olet itse oman kehosi asiantuntija! Jos migreenisi oireita väheksytään tai sanotaan, ettei migreeni ole esim. molemmin puoleista, lääkäri voi olla hyvä muttei huippu! - Mae
Itse olen syönyt sekä Triptyliä että Klotriptyliä ja kummallakin kerralla lääke väsytti ihan uskomattoman paljon. Aamuisin en päässyt ylös sängystä ja jouduin menemään nukkumaan heti töistä kotiin palattuani. "Parhaimpina" öinä nukuin 17h. Ensimmäisellä kerralla söin triptyliä kuukauden eikä väsymysoire hellittänyt yhtään, ei myöskään päänsärky vähentynyt.
Sittenmmin söin 2kk kuurin klotriptyliä, mikä onnekseni auttoin päänsärkyyn, mutta vain 1,5kk. Sen jälkeen toleranssi lääkkeessä olevaan bentsoon kasvoi ja lääke menetti tehonsa. Tuolla 2kk aikana olin ihan yhtä väsynyt koko kuurin kuin ensimmäisellä kokeilukerralla.
Tämmöisiä kokemuksia minulla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783