Gmo-ruoka ei ole luonnollista, vaan siihen on geenitekniikalla yhdistetty mm. virusta. Kuka vapaaehtoisesti söisi ruokaa, jossa on virusta? Ei varmaan moni. Mutta nykyään tuodaan eläinten rehuksi gmo-ta ja siitä ei tarvitse ilmoittaa tuotteessa.
"Venäjä vietti vuotuista Days of Defence against Environmental Hazards-teemakautta 15. huhtikuuta - 5. kesäkuuta välisenä aikana. Samalla julkistettiin riippumattoman tutkijaryhmän löydökset. Tutkijat todistivat, että geneettisesti muunnellut organismit ovat haitallisia nisäkkäille. Tutkijat havaitsivat, että eläimet jotka syövät gm-rehua menettävät lisääntymiskykynsä. Campbell-hamsterit, joilla on suuri lisääntymiskyky saivat kahden vuoden ajan tavallista soijaa, joita käytetään laajalti maataloudessa ja jotka sisälsivät eri määriä gm-organismeja. Kontrolliryhmä sai puhdasta soijaa, mitä oli todella vaikea löytää sillä 95% maailmalla tällä hetkellä viljellystä soijasta on siirtogeenistä.
Kokeen suorittivat yhteistyönä National Association for Gene Security ja Institute of Ecological and Evolutional Problems.
Tri. Alexei Surov kertoo "Valitsimme useita ryhmiä hamstereita, pidimme ne pareittain häkeissään ja ruokimme niitä normaalisti." "Toiset saivat soijaa, joka sisälsi jonkin verran geneettisesti muunneltuja organismeja, toiset puhdasta soijaa ja kolmas ryhmä sai jonkin verran gm:aa sisältävää ravintoa. Neljäs ryhmä hamstereita sai runsaasti gm:aa sisältävää ravintoa."
"Seurasimme hamsterien käytöstä, niiden painon nousua ja synnytysten tiheyttä. Alkuun kaikki meni sujuvasti. Aloimme huomata haittavaikutuksia kun valitsimme syntyneistä hamsteripienokaisista uusia pareja kokeeseen ja jatkoimme niiden ruokkimista entiseen tapaan. Uudet parit kasvoivat paljon hitaammin ja saavuttivat sukukypsyytensä myöhemmin. Kasvatimme toisen sukupolven jälkeläisistä uudet tutkimusparit kolmannen sukupolven hamstereita. Näistä kolmannen sukupolven pareista gmlla ruokitut eivät enää saaneet poikasia. Saimme todistettua, että gm:lla ruokkiminen tekee eläimistä hedelmättömiä." kertoo Alexei Surov.
Toinen yllätys tutkijoille oli outo ominaisuus jonka kolmannen polven hamsterit kehittivät. Niillä alkoi kasvaa karvaa suussa. On epäselvää, miksi näin tapahtui. Tutkijat eivät ymmärrä, miksi tuhon ohjelmisto laukeaa kun eläimiä ruokitaan gm-rehulla.
Tuhomekanismin saa lakkaamaan vain lopettamalla gm-ruokinnan. Tutkijat ehdottavatkin ehdotonta kieltoa gm-ruoalle kunnes sen bioturvallisuus on selvitetty. Venäläisten tutkijoiden tulokset ovat yhtenevät Ranskassa ja Itävallassa saatujen tutkimustulosten kanssa. Kun tutkijat osoittivat gm-maissin olevan vahingollista nisäkkäille, Ranska kielsi välittömästi sen tuottamisen ja myynnin.
lähde: http://english.ruvr.ru/2010/04/16/6524765.html ja http://www.huffingtonpost.com/jeffrey-smith/genetically-modified-soy_b_544575.html
Gm:n etuja perinteisesti viljeltyyn ei ole todistettu mutta haitoista on runsaasti tietoa. Kaikkia haittoja ei silti vielä tunneta, sillä ne tulevat näkyviin vasta pitkällä aikavälillä. Onkin spekuloitu sillä, mitä gm tekee esimerkiksi dna:lle, ja asia on aiheuttanut vakavaa huolta.
Toisaalta eläinkokeiden perusteella tiedetään gm-ruoan syömisen aiheuttavan mm. syöpää, pernan tuhoutumista, maksan laajenemista sekä ennenaikaista ikääntymistä (5).
Eurooppalaiset kuluttajat syövät tietämättään gm:aa
Halvalle rehulle on kysyntää. Arvion mukaan noin 85% Euroopassa käytetystä eläinten rehusta on peräisin geenimuunnellusta viljasta tai sisältää osasia siitä. EU:n lainsäädäntö vaatii merkitsemään pakkausselosteeseen, sisältääkö tuote gm:aa mutta käytännössä sitä ei tapahdu, sillä suurin osa ihmisen nauttimaa gm:aa tulee kiertokautta gm-rehulla ruokituista eläimistä. Lainsäädäntö ei vaadi merkintöjä esim. lihaan, joka on peräisin gm:lla ruokitusta eläimestä. Näin ei täyty lain vaatimus "kuluttajan tietoisesta valinnasta" (nk. informed consent).
Geenimuunnellun ravinnon nauttimisen haittavaikutuksista on toistaiseksi hyvin dokumentoitu ainakin erilaiset hengityselin-tulehdukset, allergiset reaktiot, kompromisoitu immuunipuolustus, syöpä, ennenaikainen kuolema ja hedelmättömyys (2) "
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/50361-gm-ruoka-massaehkaisyvaline-arvioi-venalainen-tutkimus
GMO-ruoka vaarallista
5
341
Vastaukset
- luonnollisesti.
Todella vaarallista, jopa biologisen sodankäynnin muoto.
"Esimerkiksi Nobelin rauhanpalkinnon 1995 saanut brittiläinen ydinfyysikko on sanonut: "Olen huolestunut siitä, että muut tieteen edistysaskeleet johtavat mahdollisesti muihin joukkotuhoaseisiin ja nämä saattavat olla myös ydinaseita helpommin saatavilla. Geenitekniikka voi hyvinkin olla tällaisen kehityksen ala, sillä näitä pahaenteisiä kehitysaskeleita otetaan jo kyseisellä alalla"."
http://www.adressit.com/keskustelu/3624- ja pointti oli
Millä tavalla Nobelin rauhanpalkinnon saaminen liittyy kykyyn arvioida geenitekniikkaa? MItähän mieltä Ahtisaari on?
- blogittajat
Ihan kiva pelottelupostaus mutta valitettavasti kirjoittelijat eivät ole jaksaneet lukea alkuperäistä tutkimusta eivätkä ole olleet kiinnostuneita sen tuloksista. Eikö se ollutkaan tärkeää?
- GO GMO
Geenimanipulaatio on risteyttämistä, ei "viruksen lisäämistä", ja sen tavoitteena on tehdä ruuan syötävästä osasta joko suurempi tai kestävämpi ympäristöönsä nähden, näin yleisesti ottaen. Kun esimerkiksi banaanipuista "manipuloidaan" sellaisia, että ne kestävät paremmin tuholaisia tai sääilmiöiden vaihteluja, on sato turvatumpi kuin "luomun", eikä tuholaistorjunta-aineitakaan välttämättä tarvita. Näin ollen "myrkkyjä" saattaa tulla syötyä nykyistä vähemmän.
Melkein kaikki nykyiset vihanneksetkin ovat geenimanipuloinnin eli vuosien risteyttämisen tulosta, ja niitä myydään myös luomuna. Esimerkiksi porkkana. Oletko ikinä verrannut porkkanaa villiporkkanaan? Villiporkkana on noin normiabloyn avaimen mittainen, ja paksuutta sillä voi olla jopa hurjat pari millimetriä.
Myös vastapuolen näkemyksiin kannattaa tutustua ennenkuin muodostaa oman näkemyksensä geenimanipuloinnista. Itse kannatan sitä, sillä se vähentää tarvetta lisämyrkyille, tuholaistorjunnalle ja turvaa sadon. Ilman "viiruksia". - haisuli1
sinä go gmo geenimanipulaatio ei todellakaan ole risteyttämistä tai viruksen lisäämistä vaan myrkkyä joka lisätään kasviin niin että ne sietää kaikki tuholaiset jotka niihin normaalisti hyökkäsi toisin sanoen tehdään kasveista kestäviä tuhohyöteisten tuholle. esim monsanto käyttää näitä myrkkyjä ja on ajanut asiaa myös eu:ssa jotta voidaan tuottaa entistä enemmän gmo tuotteita(kuka hyötyy ?,monsanto tietenkin) gmo tuotteet ovat ihmiselle vaarallisia aiheuttae kasvaimia ihmisen kehossa, mitä pienemmästä lapsesta on kyse sitä suurempi vaara on olemassa miettikää ihmiset ihan oikeasti (monsantolle ei edes oman maansa hallitus voi mitään ollaan me fiksumpia ie osteta gmo tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen735559Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2734866Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk433190Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172553014Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1042639Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52172Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3362072Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik651801Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21556Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555