Inhotus ällötys !

Mä ihmettelen kuink joku viitsii kuunnella jotain Arttu Wiskaria ? Siis siinä on kyllä sellainen laulaja jonka biisejä ja narisevaa ääntä suorastaan inhoon.
Ei ole vielä aikaisemmin ollut sellaista laulajaa jonka biisin soiminen radiossa sais mut sulkemaan sen, mutta nyt sitten sellainenkin laulaja on löytynyt. Se "Mökkitie " biisi nyt vielä jotenkuten menettelee, mutta sen jälkeen tulleet Wiskarin biisit ovat aivan karmeeta kuraa !
Ensinnäkin ne kaikki biisit kuulostaa ihan samanlaisilta. Sama melodia musiikissa ja sama ankea sävy lauluissa. Ja aina jostain synkästä ja ankeasta aiheesta ne sen biisit kertookin. Niissä erotaan, toivotaan kuolemaa ja kuollaan, itketään yksinäisyyttä ja lapsettomuutta, sairastutaan ja taas joku äiti, isä tai vaari on kuollut ja haudattu. Siis eikö se oikeesti osaa tehdä mitään positiivisempia lauluja ? Aina sellaista ruikutusta ja muistelua vaan. Usein lauluista saa lohtua, mutta Wiskarin biisit on lähinnä sellaisia " ranteet auki"- biisejä, jotka vetää mielen entistäkin synkemmäksi.

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lehmäliini

      Ammuu, ammuu...Lehmät sanovat ammuu...Hyvää huomenta iki-impi Justiinax. Sitä ollaan taas herätty talvihorroksesta vai?

    • Minna maarit

      Mukavia tarinoita persoonallinen ääni toisin kun monella muulla tusinatähdellä, tykkään kovasti. Et ymmärrä kertakaikkiaan vaan hyvän päälle.

      • potaskalevyt

        Eipä ääntä voi persoonalliseksi sanoa.
        Täyttä potaskaa kaik levyt. Jonkun osaavan laulavana kappaleet voisi kuulostaa ihan mukavilta.
        Millä ilmeellä mies on päässyt levyttämään?


    • hirveetä

      NÄMÄ on just näitä lahjattomia ja vielä itseään laulajiksi nimittäviä suomen kansan ykköstähtiä,joita palvotaan.en ymmärrä ,eikö kaikilla kuulo toimi,vai eikö vaan ole minkäänlaistä makua tai sävelkorvaa!!

    • Bye bye Justiinax

      Ne kappaleet on tehty juuri siinä suuressa toivossa, että sinä Justiinax vihdoinkin viillät ne ranteesi auki ja me päästään susta eroon. Sitä odotellessa: amen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1144
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      735
    Aihe