Sousse

Aurinkotyttö

Olen lähdössä marraskuussa Tunisian Sousseen ja olisi kiva kuulla kommentteja hotelli El Hanasta ja muutenkin Soussesta ja Tunisian tavoista, kulttuurista ja menosta. Kuinka turvallista on tällaisen 17-vuotta matkan aikana täyttävän liikkua äitinsä kanssa maassa?
Kuinka kylmää on marraskuussa? Kannattaako minihame jättää kokonaan Suomeen? Onko parasta peittää olkapäät esim. huivilla? Hyviä ravintoloita? Mitä ruokaa kannattaa maistaa? Pärjääkö englannin kielellä, kannattaisiko opetella hieman ranskaa? Odotan innolla kommentteja. :)

4

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä

      Olkapäät ja polvet pitää olla peitettynä.

      Englannilla pärjää siellä.

      Ruoka on hyvää, kansallisruoka cuscus todella hyvää.

      Nähtävyyksiä löytyy jonkun verran.

      Juo pullotettua vettä.

      • Hipsu

        Heippa!
        Kävin siellä mieheni kanssa maaliskuussa. Olimme hotelissa jossa oli all inclusive eli kaikki ruoka ja juoma kuului, joten en tiedä ruokapaikoista. Todella hyvät ruoat hotellissa oli. Muuten ihmiset oli hotellissa todella ystävällisiä. Ihana pitkä hiekkaranta mutta huonot ilmat sattui, aurinko paistoi vain parina päivänä. Olemme itse 25 vuotiaita ja vaikka olin mieheni kanssa, niin emme oikein uskaltaneet liikkua muualla kuin hotelli ympäristössä. Käsittääkseni maassa ei ole pakko pitää olkapaitä ja polvia peitettynä, mutta minä kyllä pidin. Muutenkin turistit saavat turhan pitkiä katseita. Maassa maan tavalla.
        Loma oli muuten hyvä ruokamyrkytystä lukuunottamatta! En kuitenkaan itse lähtisi enää toista kertaa ns. muslimimaahan. Vaikea tietysti sanoa, koska jokaisella on oma kokemuksensa. Olen matkustellut aika paljon, mutta tästä lähtien pitäydyn kyllä muissa maissa! :) Hauskaa lomaa sinulle!


    • makkara

      Sussessa pärjää englannilla. El Hana on ihan ok. Yksin ei nuoren tytön pidä yöllä pimeillä kulmilla liikkua, vaikka selvin päin ei yleensä joudu ongelmiin, kunhan ei flirttaile ensin. Hotellialueella voi liikkua kevyissä hepenissä. Marraskuussa voi olla tuulisia päiviä mutta kyllä on shortsikelejäkin.

    • ...

      meille ainakin opas sanoi että soussessa ollaan jo totuttu siihen että turistit eivät pukeudu peittämällä olkapäät ja polvet ja että niin ei siis enää tarvi tehdä. mutta joiltakin, varsinkin vanhemmilta ihmisiltä, saattaa tulla vihaisia katseita ja pahalta kuulostavaa puhetta=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe