Minulla on 60gb ssd levy koneessa, jossa windows ja joitakin tarvittavia ohjelmia.
Tarkoituksena asentaa uusi SSD joko 120gb tai 240gb koska tuo 60gb ei riitä mihinkään nykyisin. Jatkuvasti tilaa alle 2gb ja veikkaan että se jopa hidastaa työskentelyä mm. kuvankäsittely, videomuokkaus.
Voiko vanhan kovalevyn tiedostot kopioida suoraan uuteen siis kloonata. Toimiiko Windows ohjelmat vai tuleeko ongelmia?
Minulla myös tavallinen sata levy tiedostojen tallennukseen.Miten tuo uusi SSD laitetaan. Tarviiko jotain irroitteluja esim. ekalla käynnistys kerralla että toimisi (vaikuttaako esim. Biosiin)?
Koneen muut tiedot jos tarvetta:intel i7 930, emo p6t deluxe v2, muistia 18gb 2100 mhz ddr3 heh toimii vain 16gb kun ei tue enempää. näyttö: radeon hd 5900.
Kiitokset järkevistä vastauksista!
SSD uusiksi
4
428
Vastaukset
- teetsikkä
jos rahaa on vaikka mihin ota max ssd. Sen ympäri olisi paras rakentamaan koneen. Sinä tässä olet se arkkitehti. Se väylä kovalta prossulle tekee ilon.
Itse sijoittaisin näyttöön. Itselläni on 300e kone ja alunperin 2000 näyttö (saisin tonnin helposti taulusta).
Yritystä ja hyviä kysymyksiä lisää- 456
300 oli se ohjain
Näyttönä toimii
http://reviews.cnet.com/lcd-monitors/dell-ultrasharp-2709w-w/4505-3174_7-33107382.html
Tuo näytönohjainkortti alkaa olemaan jo vanha mutta kyllä se vielä Skyrimin, batmannin, Diablo3:Sen pyörittää nykimättä. Uusimmissa peleissä vähän himmailen grafiikoissa.
VIelä noihin SSD-levyn kysymyksiin kun saisi asiantuntevaa tietoa.- juk
hommaat esim. tuommosen ns.stand-alone kitin missä on kiinnitysrauta mukana:
http://www.jimms.fi/tuote/SH103S3/120G tai
http://www.jimms.fi/tuote/SH103S3/240G
päivitys kitti missä on kaikki tarvittava levy/kiinnitystarpeet ja kloonaus ohjelma
http://www.jimms.fi/tuote/SV300S3B7A/240G tai
http://www.jimms.fi/tuote/SH103S3B/240G
jos hommaat pelkän ssd levyn niin kloonaus ohjelman ohjeineen voit ladata minun profiilista linkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1062981Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1542106IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl632072Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al381749- 1461430
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624986- 99880
- 50744
- 77723
- 55707