SSD uusiksi

Minulla on 60gb ssd levy koneessa, jossa windows ja joitakin tarvittavia ohjelmia.
Tarkoituksena asentaa uusi SSD joko 120gb tai 240gb koska tuo 60gb ei riitä mihinkään nykyisin. Jatkuvasti tilaa alle 2gb ja veikkaan että se jopa hidastaa työskentelyä mm. kuvankäsittely, videomuokkaus.
Voiko vanhan kovalevyn tiedostot kopioida suoraan uuteen siis kloonata. Toimiiko Windows ohjelmat vai tuleeko ongelmia?
Minulla myös tavallinen sata levy tiedostojen tallennukseen.Miten tuo uusi SSD laitetaan. Tarviiko jotain irroitteluja esim. ekalla käynnistys kerralla että toimisi (vaikuttaako esim. Biosiin)?

Koneen muut tiedot jos tarvetta:intel i7 930, emo p6t deluxe v2, muistia 18gb 2100 mhz ddr3 heh toimii vain 16gb kun ei tue enempää. näyttö: radeon hd 5900.

Kiitokset järkevistä vastauksista!

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teetsikkä

      jos rahaa on vaikka mihin ota max ssd. Sen ympäri olisi paras rakentamaan koneen. Sinä tässä olet se arkkitehti. Se väylä kovalta prossulle tekee ilon.

      Itse sijoittaisin näyttöön. Itselläni on 300e kone ja alunperin 2000 näyttö (saisin tonnin helposti taulusta).
      Yritystä ja hyviä kysymyksiä lisää

      • 456

        300 oli se ohjain


    • juk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      90
      7424
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7275
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5000
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      119
      4659
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4236
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      108
      4027
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1674
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1449
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      231
      1296
    Aihe