Löytyi halvat lennot Berliiniin. Ensiksi Ryanairilla Tampere-Riika-Tampere hintaan 30,55 e ja jatko Easyjetilla Riika-Berliini-Riika hintaan 40,98 e. Yhteensä kaikille meno-paluu lennoille tuli hintaa veroineen ja maksuineen 71,53 e. Halpaa on, mutta mukavuudessa joutuu tinkimään. Menomatkalla joudumme yöpymään Riiassa. Sieltä tosin löytyi halpaa majoitusta. Paluumatkalla Riikaan jää aikaa puolisen päivää, jollon ehtii mukavasti tutustua kaupunkiin ja tehdä halpoja ostoksia.
Halpa yhteys Berliiniin
via Riga
3485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitkä on siis matkojen kokonaiskustannukset, sis. pakollisen yöpymisen,syömiset&juomiset?? Edullista ja mukavaa(ko) :)
Hahnista päässee Berliiniin kohtuuhintaan maateitse.
Lentojen hinnanhan jo mainitsinkin. Lennämme meno 7.12 ja paluu 14.12. silloin Berliinissä ovat kuuluisat joulumarkkinat.
Riiassa yövymme keskustassa hotelli Valdemarsissa. Kahden hengen huone maksaa 45 e/huone.
http://www.valdemars.lv
Bussi lentokentältä keskustaan maksaa 0,30 e/henkilö. Itse matkan kokonaiskustannukset
ovat siis hyvin pienet. Jatkolento Berliiniin on aamulla, joten perillä ollaan ajoissa ja on koko päivä aikaa tutustua kaupunkiin. Berliinin hotellia emme ole vielä varanneet. Paluussakin harkitsimme aluksi yön tai parin yön viettämistä Riiassa, mutta päädyimmekin tekemäään kaupunkiin alkuvuodesta erillisen viikonlopumatkan.
Riian lentokentän kotisivut:
http://www.riga-airport.com/
Tampere-Pirkkala:
http://www.ilmailulaitos.fi/lentoasema_tampere-pirkkala
Hieno juttu. Berlin-Schönefeld on yksi Easyjetin keskuksista. Itse olen harkinnut talvilomaksi seuraavanlaista kahdekssan päivän kierrosta:
Tampere-Riika Ryanairilla (2 yötä)
Riika-Berliini Easyjetillä (2 yötä)
Berliini-Ateena Easyjetillä (3 yötä)
Ateena-Lontoo Easyjetillä (1 yö)
Lontoo-Tampere Ryanairilla
Katselin, että kierroksen saisi tosi halvalla, jos lähtee ja saapuu Tampereelle keskellä viikkoa.