Eli siis vauva nyt 1 kk ikäinen. Ja sai syntyessään siis vain 5 pistettä seuraavat pisteet 7 ja 9. Eli syntyi siis huonokuntoisena.
Synnytys meni itseltä jotenkin vähän ohi, olin niin ilokaasu höyryissä että kysymättä jäi paljon. Minulle ei kerrottu että vauva olisi kärsinyt hapenpuutteesta, mutta jos noin alhaiset pisteet niin eikö se juuri kerro hapenpuutteesta?
Ja eikö vauvasta oteta joku arvo syntymän jälkeen joka kertoo paljon happea veressä tai joku vastaava!? Olisiko minulle kerrottu jos se arvo olisi ollut huono?
Jäi vähän vaivaamaan että kärsikö vauva hapenpuutteesta vai ei!!!
5 pisteen vauva
5
317
Vastaukset
- lkt36
Kyllä happisaturaatio mitataan ja tehdään paljon muutakin.
Pyydähän epikriisi itsellesi ja jos asia sinua painaa niin varaa aika pediatrilta tai lasten neurologilta. - Mietteliäs mami
Mutta olisiko minulle kerrottu jos ne arvot olisivat olleet huonot vai pitääkö ymmärtää itse jotenkin kysyä?? Kertooko noin alhaiset pisteet hapenpuutteesta?
Olisin kiitollinen jos joku viitsisi kertoa...- rauhoitu ihmeessä
No eiköhän sinulle olisi asiasta puhuttu, jos olisi selkeästi vaaraa, että vauva olisi saanut jotain vaurioita. Eivät ne ihan oikeasti vanhemmilta sellaisia tietoja pimitä. Jos asia sinua askarruttaa, niin puhupa siitä neuvolassa, hekin osaavat kertoa, mistä saat tarvittaessa lisätietoa.
Lohdutukseksi voin sanoa, että itse synnyin hätäsektiolla ja sain kaksi pistettä, seuraavat pisteet taisivat olla jotain viisi ja seitsemän tms.. Olin ollut aivan sininen ja piti elvyttää, että siitä virkosin. Minkäänlaisia vammoja tuosta ei tullut. - äipyli80
Meidän esikoinen syntyi ns. keskosena rv.36 4 ja kaikki meni pileen.. jouduin hätäsektioon ja pisteet oli vain 3. Epikriisissä oli maininta hapenpuutteesta, mutta ei ainakaan ole vielä paljastunut aivovauriota tai mitään muutakaan poikkeavaa ja poika on nyt jo 13 vuotias murkkulainen. Olisivat kertoneet sulle jos olisi ollut hapenpuutetta tai muuta
- ???!!???
Eikö alhaiset pisteet kerro hapenpuutteesta. ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345