Talvivaaran cadmium ruokapöydissämme

http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194833465456/artikkeli/talvivaaran lahivesien sarjissa kohonneita kadmiumpitoisuuksia.html

Cadmium on vain yksi myrkky muiden ohella, mitkä leviävät hengitysilmaamme ja ravintoketjuumme.
Kalliin hinnan kainuulaiset tulevine sukupolvineen maksavat koeläiminä olostaan.
11148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Syöpään tulee kuolemaan yhä useampi kainuulainen.

Äänestä

Kainuulaiset kissat ovat todella vaarassa, vai syövätkö ryysyrantalaiset särkiä?

Äänestä

Petokalat (hauet, kuhat, ahvenet,...) syövät särkiä, ja me niitä.

Äänestä
  • Tässä tapauksessa kerrottiin löydöistä jotka oli tehty särjistä. Mutta ei ne aineet pelkästään särkiin keräänny.

    Äänestä

Mitä isompi kala, niin sitä enemmän myrkkyä ihmiseen, Talvivaaran työporukka näyttää ulkonäkönsä puolesta jo oudoilta, alkavat jo hiljalleen näyttämään juutalaisilta.

Äänestä

Onneksi Talvivaara on viestinyt ettei näillä asioilla ole merkitystä pohjavedelle.

Pohjavettä juodaan, olisi kovin ikävää joutua juomaan korkeita raskametallipitoisuuksia.

Äänestä

Eikö se mene niin, että Kolmisoppi laskee Jormasjärveen ja Jormasjärvi Nuasjärveen ja Nuasjärvi Oulujärveen.

Kainuun vahvuus on ollut aina puhdas luonto. Vaikka toimeentulokaan ei ole aina ollut kovin varmalla pohjalla niin silti täällä on viihdytty. Ja puhdas luonto on ollut yksi keskeinen viihtymistä ylläpitävä tekijä. Jos nyt aletaan havainnoimaan pysyvistä tai pitkäkestoisista ymäristö- ja terveyshaitoista näillä seuduilla niin tulee väkisinkin mieleen, että miksi täällä pysyttäisiin jatkossa?

Äänestä

saapahan edes jotain mineraaleja ilmaiseksi. muuten nuokin pitäisi ostaa kohta apteeksita pillereinä.

Äänestä

Herranen aika! Eikö enää muisteta, mitä kadmium ja muut raskasmetallit aiheuttivat aikoinaan merikotkille? Kotkat meinasivat kuolla rannikoiltamme sukupuuttoon pohjanlahteen laskettujen myrkyllisten jätevesien takia.
Nyt kun Talvivaara tekee täsmämyrkytystä Kainuun ja Pohjois-Savon vesistöihin ja pohjavesiin, niin asia ei näy hetkauttavan valvovia viranomaisia hituran vertaa!

Miksi Kainuun luontokuvauttajat ja -kuvaajat eivät nouse barrikadeille puolustamaan suurella vaivalla kasvattamiaan kotka- ja kalasääksipopulaatioita myrkkyjen levittäjiä vastaan?

Äänestä

Eipä syytetä Talvivaaraa siitä kadmiumista.

Hilla on todennut että se on täysin luontaista tuolla alueella.

"– Kolmisopessa veden luontaiset metallipitoisuudet ovat valuma-alueen malmiesiintymästä johtuen tavanomaista korkeampia, mikä voi näkyä kalojen metallipitoisuuksissa, Hilla kirjoittaa."

Eli ihan turha väittää että miljoona kuutiota raffinaattia(EI SAKKA VEETÄ VAAN RAFFINAATIA) joka on TAHALLISESTI ajettu vesistöön vaikuttaisi, kyllä se on luontaista.

Äänestä

Niinhän se tapahtui.
Kipsisakan loppusijoituspaikan, kipsisakka-altaan, reunoja korotettiin viime kesänä kuusi metriä ja altaaseen johdettiin luvatta hapanta raffinaattiliuosta, vaikka tiedettiin sen liuottavan kiinteytyneet metallit uudelleen liuoksiksi.
Sitten kuiva-ainetta varten rakennettu allas sortui nestepaineen vaikutuksesta ja lopputulos tiedetään valitettavan hyvin.
Siinä meni niin kadmiumit kuin uraanit, koboltit, nikkelit, alumiinit, mangaanit, boorit, berylliumit, yms. Jormasjärveenkin.

Sivulla 15 alkaen tarkempaa tietoa liuoksista ja muustakin...
http://projektit.ramboll.fi/talvivaara/aineisto/Talvivaara Kaivoksen laajennuksen YVA_OSA1.pdf

Jatkosuunnitelmissa on mm. tarkoitus pumpata Nuaksesta vettä Tuhkajoen yläosaan laimentamaan Talvivaaran jätevesiä ja ylimääräraffinaatteja lupaehdot täyttäviksi. Mitenhän sitten särjet voivat Jormasjärvessä ... ja Nuaksessa?

http://projektit.ramboll.fi/talvivaara/aineisto/esite_27-2-2012.pdf

http://projektit.ramboll.fi/talvivaara/aineisto/Talvivaara Kaivoksen laajennuksen YVA_OSA2.pdf

Näkyy Kajaanikin kuuluvan suunniteltuun vaikutusalueeseen, s. 19.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kainuu = ihmislabra kirjoitti:

http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194833465456/artikkeli/talvivaaran lahivesien sarjissa kohonneita kadmiumpitoisuuksia.html

Cadmium on vain yksi myrkky muiden ohella, mitkä leviävät hengitysilmaamme ja ravintoketjuumme.
Kalliin hinnan kainuulaiset tulevine sukupolvineen maksavat koeläiminä olostaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu