P11 tökkii

ihan simona

ga16de koneella, vaihdoin sytytystulpat, putsasin ilmamäärämittarin ja raaputtelin virranjakajan kannen kontakteista hapettumat. Sen jälkeen auto alkanut tökkimään hitaassa ajossa 1-3 vaihteilla, kun höllään kaasua niin moottorijarruttaa ihan simona. Aikaisemmin ei näin tehnyt. Joskus myös hiljaa tasakaasulla ajaessa tuntuu pientä nykimistä. Voiko tulppien lämpöarvo vaikuttaa, laitoin ngk bkr5e jonka piti korjausoppaan mukaan sopia mutta jossain suositellaan bkr6e ja jossain taas näitä jompaakumpaa -11 päätteellä eli varmaankin 1.1mm kärkivälillä.

6

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfbdfb

      Eiköhän sulla ole maffi paskana.
      Sen ainakin parin p11:n kohdalla huomannu että ilmamäärämittaria ei kannata mennä näpelöimään. Yksilö 1 käyttäytyi jo valmiiksi myös vähän tolleen että hitaasti ajaessa nylkytti ja nyki kun vähänkin kaasupoljinta liikautteli. Kuluttu ihan järkyttävästi bensaa. Painoi vähän poljinta niin ampas ja vähän hölläs niin heti raju moottorijarrutus. Yritti ajaa tasakaasulla niin se ampaili ja moottorijarrutteli vuoronperään. Ihan mahdotonta touhua. Koitin putsailla sitten ilmamäärämittaria, ei auttanut, lisäksi sen jälkeen alkoi vedätyksissä kuulumaan jonkunlaista helinää kuin pakosarjan pelti rämisisi tai jotain (tiukasti oli kiinni). Eli kaiketi alkoi nakuttamaan kun maf hajosi putsauksessa lopullisesti ja sekoitti seokset.

      No sitten yksilö 2. Ei nykinyt eikä mitään, ajo OK. No sitten taas se virhe, piti mafia mennä putsailemaan. Kas kummaa, tähänkin ilmaantui täsmälleen sama nykimisvika kuin ekassakin ja lisäks alko kuulumaan sitä ah niin tuttua "pakosarjan räminää".

      Eli nuo ilmamäärämittarit on parempi vaan antaa olla, putsauksella saa aikaan ku harmia.

    • jönppä

      kaasulapän asennontunnistin kannattas tsekata

    • Ihan simona

      Joo läppätunnistin antoi tasan 5V mikä se kai kuuluu ollakin, vaihdoin virranjakajan kannen ja uuden tarvike ilmamäärämittarin mutta edelleen se tekee sitä samaa ja kaasu on on-off tyylinen. Voiko se muka johtua niistä tulpista koska muuta ei ole enää jäljellä, ei kai auta kun kaivaa vanhat esille jos vielä löytyy ja koittaa laittaa takas, jossei sekään auta niin... henkimaailmanjuttujaolkoonprkl.

      • ihan simona

        Jooei en tajua. Vanhat denson tulpatkin laitoin takas eikä vaikuttanut mitään. Nää ngk tulpat mitkä otin nyt pois ja joilla ajettu ehkä joku tonni näytti: keskielektrodi musta, eriste ihan vitivalkoinen, sivuelektrodi näytti jotenkin ruskean rupiselta ja hilseilevältä niinku vanha naula ja siinä rungossa sitten pikimusta nokikerros. Käy laihalla, liian kuumana?


      • rimeraratsuni
        ihan simona kirjoitti:

        Jooei en tajua. Vanhat denson tulpatkin laitoin takas eikä vaikuttanut mitään. Nää ngk tulpat mitkä otin nyt pois ja joilla ajettu ehkä joku tonni näytti: keskielektrodi musta, eriste ihan vitivalkoinen, sivuelektrodi näytti jotenkin ruskean rupiselta ja hilseilevältä niinku vanha naula ja siinä rungossa sitten pikimusta nokikerros. Käy laihalla, liian kuumana?

        Miten happitunnistin vörkkii? Onko tehty jotain erikoisia huoltoja tms?
        Kerro mitä selviää.


      • ihan simona
        rimeraratsuni kirjoitti:

        Miten happitunnistin vörkkii? Onko tehty jotain erikoisia huoltoja tms?
        Kerro mitä selviää.

        Mitään muuta en tehny kun mitä aloitusviestissä kerroin, epäilen kyllä edelleen että tuo ilmamäärämittari on vikana ja tää uusi halpismittari ei toimi oikein. Täytyy kysellä jos pajan porukalta sattus löytyyn lukuvehkeet tälle nissanille mutta vähän epäilen ettei löydy kuin standardit obd2:t, sieltähän ne näkis kai heti että toimiiko anturat oikein ja onko sytytykset kohdillaan yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6927
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3846
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3518
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      189
      3465
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2969
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2674
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      47
      2507
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1904
    Aihe