Lagunan huolto Turun seudulla?

Pitäisi teettää vm.96 Lagunaan (RT 2,0) 180 000 km huolto, johon kuuluu myös jakopäänhihnan vaihto. Onko kokemuksia/suosituksia missä Turun seudulla kannattaisi huolto teettää? Keskusautohalli tietty tekisi, mutta hirvittää kysyä hintaakin. Mitä tällainen huolto yleensä suunnilleen kustantaa?
121733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Terve,

vie ihmeessä Manhattanin vieressä sijaitsevaan Turun Kuntotesti ja Korjaukseen. Puitteiltaan ei kovin häävi, mutta taitoa huoltaa ja korjata relluja löytyy sitäkin enemmän. Ja amitä hintoihin tulee, paljon edullisempi kuin Keskusautohallin kiskurihinnat.


Turun kuntotesti ja korjaus Oy
Pitkämäenkatu 15
20250 Turku, Finland
puh 02-2391361

Äänestä
  • Heppu osaa hommansa, siistiä jälkeä ja katsoo muutakin kuin vain sen mitä asiakas tilasi. Esim. Jakohihnan sekä laatikon öljynvaihdon yhteydessä paikattiin meitin R19 pakorööristä löytynyt pieni reikä ihan extrana (ilman lisäveloitusta).

    Äänestä

  • Ei osannut kaveri vaihtaa mun Lagunan hihnaa, on tosin Volvon uudempi kone joten pientä ymmärrystä mutta kuitenkin...
    Tosin kaverin -96 2.0RT:n jakohihnan osasi vaihtaa ja maksoi 420e (sisälsi hihnan lisäksi vesipumpun ja alapallonivelen). Pelkkä hihnan vaihto alle 300. Keskusautohalli vaihtoi mulle 2.0-16V:n hihnan 416e. itse käytän aina K.A.H:ta, osaavat korjata ja tekevät hyvää jälkeä. Laatu maksaa.

    Äänestä

  • Paajanen kirjoitti:

    Ei osannut kaveri vaihtaa mun Lagunan hihnaa, on tosin Volvon uudempi kone joten pientä ymmärrystä mutta kuitenkin...
    Tosin kaverin -96 2.0RT:n jakohihnan osasi vaihtaa ja maksoi 420e (sisälsi hihnan lisäksi vesipumpun ja alapallonivelen). Pelkkä hihnan vaihto alle 300. Keskusautohalli vaihtoi mulle 2.0-16V:n hihnan 416e. itse käytän aina K.A.H:ta, osaavat korjata ja tekevät hyvää jälkeä. Laatu maksaa.

    Ihmettelen juttuasi ettei muka osaa.Ko.firma on toiminut myöskin merkkihuoltoina Renaultille ja kokemusta Renaulteista on yli 30vuodelta.Tuntien kyseisen kaverin voin sanoa,että on aina hankkinut viimeisimmät speciaalityökalut ja korjausohjeet Renaulteihin,joten oudolta kuulostaa kertomasi.Jutussasi on vielä erikoista sekin,että mikä ihmeen uudempi Volvon kone??.

    Äänestä

  • Mon Amour kirjoitti:

    Ihmettelen juttuasi ettei muka osaa.Ko.firma on toiminut myöskin merkkihuoltoina Renaultille ja kokemusta Renaulteista on yli 30vuodelta.Tuntien kyseisen kaverin voin sanoa,että on aina hankkinut viimeisimmät speciaalityökalut ja korjausohjeet Renaulteihin,joten oudolta kuulostaa kertomasi.Jutussasi on vielä erikoista sekin,että mikä ihmeen uudempi Volvon kone??.

    Ilmeisesti faceliftin yhteydessä v 98 Volvon 2.0-16V kone jotenkin muuttui koska aikaa varatessa mies sanoi että helppo homma kun kuuli että on Volvon pata, mutta sitten kun soitteli hommaa aloitellessa sanoi että ei ole ennen tällaista nähnyt ja vaatii erikoistyökaluja ym.

    Äänestä

Valitettavan monet luulevat että Keskusautohallista saa parasta tietoa ja taitoa renaultteihin Turun alueella. Tyylihän siellä on "yritä ja erehdy". Esim. jos autosta kuuluu ylim. kolinaa aletaan summan mutikassa vaihtamaan osia kunnes oikea löytyy jos löytyy. Ainoa mitä siellä osataan on asiakkaan laskutus, esim. vartin työstä liikkeen pihalla laskutettiin taannoin 250 mk, siis pelkästä työstä!!!

Äänestä
  • Meidän MeII:sta piti takuisiin vaihtaa moottorilämmitin KirotussaAutoHuijaamossa ja jäin tietty lurkkimaan halliin jo ennestään skeptisenä ko. firman palveluksille. Kerroin ennen homman aloittamista juurta jaksaen, mitkä ovat omat diagnoosini lämmittimen viallisuuteen ( eli auto ei siis lämpeä, vastus ei pidä ääntä ja ohmimittari näyttää katkosta ). Diplomiasentaja noname, ikä varmaan alle intti-iän, mittasi vastuksen pistokkeesta. Poikki. Pomolle puhumaan, uudestaan tutkimaan. Auto nosturille ja pohjakatteita irrottamaan. Vihelsin pelin poikki ja kysyin, miksi tuo pohja pitää irrottaa, kun autossa on avattava konepeltikin ja kyseinen letkuun ruuvattu purkki on kuin tarjottimella moottorin etupuolella kuten jo vanhemmassakin mallissa. Kaveri ruuvasi pohjan kiinni ja avasi konepellin selittäen, ettei heillä ole tyyppikoulutusta vielä uuteen malliin, tämä tapahtui siis tämän vuoden kevättalvella. Uusi malli eli kakkonen oli ollut mielestäni jo yli vuoden myynnissä tuolloin, tosin ei farkkuna. Pikkusen hitaita nuo KAH:n pojat koulutuksen kanssa, autoonhan tulee tehdä se kevytensihuolto eli öljynvaihto valohoito jo vuoden sisällä ja jos asentaja ei löydä edes moottoria niin heikoilla ollaan...

    Edellisen meksun suorasytytyksen kanssa oli myös mukava episodi kyseisen puljun kanssa, kävin sitä joskus läpi täällä, mutta se on jo historiaa. Henkilökunta on valitettavasti pääosin samaa edelleen.

    Samainen putiikki touhuili myös raskaskaluston kanssa ja siltä ajalta on myös monta hekumallista muistoa. Asiantuntemus loistaa poissaolollaan silläkin puolella. Tuo kaikki on mahdollista Turussa...

    Äänestä

Täytyykin töistä lähtiessä poiketa kysymässä paikan päällä millainen jono huoltoon on. Sijaintikin sopivasti työmatkan varrella.

Äänestä
  • Vinkkien perusteella kävin varaamassa huollon, katsotaan mitä tuleman pitää.

    Äänestä

Se on varmaan ihan asiallinen ja edullinen se Manhattanin vieressä oleva paikka. Jos ei mene sinne niin sitten kannattaa huomata, että Turun seudulla on kaksi Keskusautohallia. Näillä kahdella on eroa kuin yöllä ja päivällä, ainakin minun omien kokemusten mukaan. Orikedolla ollaan töykeitä eikä osata mitään. Raisiossa on ystävällinen palvelu ja ammattitaitoien huolto. Minä olen käyttänyt molempia useita kertoja ja kaikka käyntikerrat ovat vahvistaneet edellä mainittuja eroja. Nykyään en enää Orikedolle mene.

Äänestä
  • Itse käytän aina Orikedon K.A.H.:ta, homma toimii ja aina on tullut kuntoon. Sovittuna aikana, sovitussa ajassa ja sovittuun hintaan. Ja palvelukin ystävällistä.

    Äänestä

  • ...mutta mieluiten jonnekin ihan muualle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pete kirjoitti:

Pitäisi teettää vm.96 Lagunaan (RT 2,0) 180 000 km huolto, johon kuuluu myös jakopäänhihnan vaihto. Onko kokemuksia/suosituksia missä Turun seudulla kannattaisi huolto teettää? Keskusautohalli tietty tekisi, mutta hirvittää kysyä hintaakin. Mitä tällainen huolto yleensä suunnilleen kustantaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu