Osaiskohan joku neuvoa?
Minulla on tarkoitus tehdä vanhan kukkapenkin päälle uusi penkki siten,että heitän siihen vaan multaa päälle ja kukkasipulit sinne talvehtimaan. En halua tehdä alusta asti uutta penkkiä,koska syvällä maassa on vielä joitain vanhoja kesän kukkijoita, joita haluan suojella. Nyt kuitenkin askarruttaa, että kuinka paljon sitä multaa pitää laittaa, kun tarkoitus on laittaa liljojen sipuleita sekä tulppaanien... Paljonko se sipuli vaatii alleen multaa juurtuakseen ja paljonko päälle?
Kukkasipulit maahan
9
238
Vastaukset
- Eedenistä itään
Sipuleiden päälle 5-10 cm: multaa, noin yleensä. Kaipa siellä alla on kasvualustaa sipuleille koska kyseessä on kukkapenkki.
- Narsissifriikki
No karkeasti sanottuna sipulin päälle pitäisi tulla multaa kaksi kertaa sipulin korkeuden verran. Esim. 3 cm:n korkean sipulin päälle 6 cm multaa. Mutta jos ostat sipulit jostain liikkeestä, katso ohjeet pakkauksesta, tuo sääntö on suuntaa-antava.
Itse olen istuttanut sipuleita niin, että kasvualustaa on jäänyt noin 5 cm ja hyvin ovat kasvaneet. Kasvavathan ne melkein ilman multaakin. Mutta jos sulla kerran on vanhaa kukkapenkkiä uuden alla, niin kasvualustaa on riittämiin. - Laleta
Kolme kertaa sipulinmitan syvyyteen on yleispätevä ohje.
Jos tulpaanit istuttaa liian syvälle, ne eivät kuki, ainakaan paljon. - putkela1
Istuta sipulit vaan entisten kukkien joukkoon, kukkivat siinä ennen muiden kasvun alkua. Älä istuta varsinkaan narssisseja kovin tiheästi, estävät jo olevien kukkien nousun.
- Routa vie ?
Mahtaako kukkasipulit jäätyä kuoliaaksi kohopenkissä ?
- nokkoset kukkivat
Kukkasipulit voivat jäätyä, jos korkean keon päälle istuttaa. Pakkanen pääsee kohopenkkiin, ei ainoastaan ylhäältä päin, vaan myös sivuilta.
- oiug
ne mitään jäädy.... samaa pakkasta se on , oli kohopenkki vai tavallinen
- 145123
Jäässä ne on jokatapauksessa, routahan menee ties kuinka syvälle joka vuosi ja ne sipulit on kuitenkin vain korkeintaan 20sm syvyydessä, esinm. varjoliljat... tulpaanit pinnemmassa
- nokkoset kukkivat
Routaa on montaa eri kylmyyttä. Kymmenen astetta pakkasta on eri asia kuin -20C.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779