rhodesiankoira tai bokseri

moikka. ollaan mieheni kanssa harlitsemassa koiran ottamista ja nämä kaksi koiraa kiinnostavat eniten. haluaisinkin kokemuksia kyseisistä roduista? hyvät ja huonot puolet? aktiiviseen kotiin joka tapauksessa tulossa.
7197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

eikös nuo rhodet ole paljon voimakkaampia niin fyysisesti kuin henkisestikin kun boksut? eli vaikeampia kouluttaa.. boksut ovat käsittääkseni aika helppoja ja ei niin voimakkaita joten jos eka koira ni kai se bokseri ois parempi

Äänestä
  • no enpä nyt väittäisi rhodea voimakkaammaksi kuin bokseri. ensinnäkin bokserilla vanhana taistelukoirana on suurempi tappeluhalu ja boksuilla on leuoissa hirvittävät voimat. rhodesiankoirat ovat korkeita mutta kyllä boksuilla on sitä massakkuutta suhteellisesti enemmän. boksut taas tosin ovat harvoin agressiivisia mutta puolustaessaan isäntäänsä se on periksi antamaton ja peloton

    Äänestä

Boksereilla on enempi sairauksia. ja hyvä jos teillä ollaan aktiivisia, koska kummatki rodut on aktiivisia..koirapuistossamme bokseri on oikee adhd häslä, rhodesia taas aggre koska selvästi ei saa aktiviteetteja tarpeeks...

Äänestä
  • kotiseutuvilla sitä pidettiin ennen mellakkapoliisin koirana jolla pidettiin valkoisten orjat kurissa ja herran nuhteessa. Eli tuolle koiralle ei oikein nyky-yhteiskunnassa taida näillä leveysasteilla sen toivomia aktiviteettejä löytyä. Joten ihmekös tuo...

    Äänestä

Ei kummastakaan kauheasti kokemusta, mutta ainakaan urosra kasvattaja ei taida antaa ensimmäiseksi koiraksi kummaltakaan rodulta. Bokseri mielestäni hiukan vartioivampi, mihin perusteena saamani tiedot rotujen omistajilta näyttelyissä, ja urokset luonnostaan keskimäärin kovempia vahteja kuin nartut. Rhodesiankoiralta kuulemma vartiointuiviettiä ollaan selkeästi heikennetty jalostuksella. Bokseri sairaampi ehdottomasti, joten sairaskulut tulisivat boksulla kalliimmaksi.

Äänestä

Rhodesiankoirissa on ainakin jauhopäisyyttä enemmän kuin boksereissa.

Äänestä

Mitähän tuolla jauhopäisyydellä tarkoitetaan...

Rhodesiankoiralla on edelleenkin riistaviettiä, eli se voi helposti lähteä kaiken pienen ja pakenevan perään. Tämä vaikeuttaa sen irtipitoa. On yksilöitä, jotka eivät aja mitään, mutta on myös yksilöitä, jotka katoavat kuin pieru saharaan heti kun irti pääsevät.

Harrastuksista omimpia ovat mejä ja maastojuoksut. Jotkut kilpailevat menestyksekkäästi myös agilityssä. Mikään tottelevaisuusihme rhode ei ole, sitä ei paljon vähempää vois kiinnostaa ihmisen pillin tahtiin hyppääminen. Rauhallinen ja erinomainen perhekoira, mutta tarvitsee varsinkin nuorena paljon liikuntaa.

Rhode on kyllä edelleenkin myös vahtikoira. Pitää kodista ja pihasta huolen, ja tarvittaessa suojelee myös omistajaa lenkeillä. Kaikki urokset eivät tule juttuun muiden urosten kanssa, nartut ovat tässä suhteessa hiukan helpompia.

Rhodesiankoiralla on paljon lihasmassaa. Minulla oli aikaisemmin dobermanneja, ja nyt on rhodesiankoira. Näistä se rhode on huomattavasti vahvempi ja hankalampi pidellä, jos se säntää sata lasissa johonkin suuntaan, vaikka painoa sillä on vain muutama kilo enemmän kuin dobberilla oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen++ kirjoitti:

moikka. ollaan mieheni kanssa harlitsemassa koiran ottamista ja nämä kaksi koiraa kiinnostavat eniten. haluaisinkin kokemuksia kyseisistä roduista? hyvät ja huonot puolet? aktiiviseen kotiin joka tapauksessa tulossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu