Halpa euroopanmaa?

tonzikala22

Elikkä hakuses olis tällänen euroopanmaa missä olis käyttössä euron valuutta, halpa ruokailu/tupakka ja olut, olisko ehdotuksia?

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinäpä se

      Tuskinpa se missään enää Slovakian tasolta halpenee ja maa on mielenkiintoinen, se jää helposti suomalaisturistilta väliin. Helmiä ovat erityisesti Bratislava ja Banska Bystrica, uskallan sanoa myös Kosice vaikka se itseltäni on valitettavasti jäänyt läpiajon varaan. Eli toisin sanoen, ei se ole pelkkä hintataso jonka vuoksi Slovakiaan kannattaa matkustaa. Halpoja lentoja esim. Bratislavaan ei juurikaan ole, mutta onneksi Budapest ja etenkin Wien ovat siedettävän juna/bussimatkan päässä.

      • Yudkdld

        Luultavasti halvin on Montenegro, jossa on valuuttana euro, vaikka ei EU:n jäsen olekaan. Hieno maa kaikin puolin muutenkin, upeita rantoja, komeita vuoristoja, historiallisia vanhoja kaupunkeja jne.

        Jos alkaa tuntua liian kalliilta, niin rajan yli Albaniaan, euro ei ole valuutta, mutta kelpaa monissa paikoissa. Hieno maa sekin, samoim Makedonia, siellä erityisesti Ohrid on todella kiva.


    • Ejldjlelk

      Komppaan edellistä. Hienoja maita kaikki. Makedoniassa ei tosin eurot kelpaa, mutta mun mielestä rahan vaihtaminen tai seinästä repiminen ei ole kovin työlästä. Ohridin mäkin valitsisin ja ehdottomasti viereiseen kansallispuistoon eli vuoristoon, fillarilla, vuokraa auton tai taksilla, sekin on halpaa.

    • nähnyt ja kuullut

      Ehdottomasti halvin maa euroopassa jossa eurot ovat käytössä on Kosovo. Mielenkiintoinen......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      102
      1379
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      917
    Aihe