Moni ottanut ritolat

Minun sisaruksista yhdeksän on jättänyt vl liikkeen, meitä on yhteensä kaksitoista eli kolme on vielä mukana, minä olen varmaan seuraava lähtijä. Miten muilla?
30563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Rotatkin jättää hukkuvan laivan,viisas jättää sen ja keskittyy oikeaan Uskoon,mitä Raamattu oikeasti neuvoo Uskovalta pelastuakseen,eikä mikään Kirkko,Seurakunta tai Rekisteröity yhdistys pelasta,vaan usko Kristukseen,elkää häntä jättäkö vaan se on tyhmin teko jota kadutte ,jos jätätte senkin,vaikka kyllä hän hakee lampaansa yhteyteensä varmasti,ette kauaa ominanne pyöri,hän ei halua kenenkään hukkua ja joutua kadotukseen!

Äänestä
  • olettekin itse rotta !

    Äänestä

  • Voiko Kristusta imeä?

    Äänestä

Vain mieletön jää vl-herätysliikkeeseen kuuntelemaan Raamatun oppien vääristelemistä.

Äänestä
  • ei olekkaan kuulevat korvat !

    Äänestä

  • Mutte teillähän kirjoitti:

    ei olekkaan kuulevat korvat !

    Jäävät ja toiset lähtevät. Vain ja ainoastaan usko Kristukseen pelastaa. Näin on kirjoitettu. Siihen ei ole mitään lisättäväksi eikä pois otettavaksi.

    Äänestä

  • Mutte teillähän kirjoitti:

    ei olekkaan kuulevat korvat !

    Jännä lukea näitä vl:en ttttttuiluja. Kovasti hurskasta. Taitaa vallan kirvellä.

    Äänestä

Oikein. Onneksi nykyään nuoret osaavat ajatella itse, eivätkä usko keksittyyn roskaan ja vanhoihin jumala-satuihin. Se on henkistä väkivältaa, että vanhemmat valentelevat lapsilleen, uttä uskonto on totta. Sellaiset lapset pitäisi ottaa huostaan. Ja vanhemmat vankilaan.

Äänestä
  • Jos hylkäävät, kasvosi lempeät, puoleeni kääntyvät rohkaisemaan. Suomessa on uskonnon ja omantunnonvapauden ilmapiiri. Toisaalta joku voi kokea miksi synnyin vl perheeseen. Itse koen, että vk-oppi kaikkine virheineen on antanut myös paljon hyvää, raittiin elämäntavan muun muassa.

    Äänestä

  • toiset kirjoitti:

    Jos hylkäävät, kasvosi lempeät, puoleeni kääntyvät rohkaisemaan. Suomessa on uskonnon ja omantunnonvapauden ilmapiiri. Toisaalta joku voi kokea miksi synnyin vl perheeseen. Itse koen, että vk-oppi kaikkine virheineen on antanut myös paljon hyvää, raittiin elämäntavan muun muassa.

    Se ei ole välttämättä vl uskon ansio. Meillä vl usko ei suojellut raittiina, serkun perhe on körttejä ja ovat raittiita. En koe että vl liikkeessä noudatetaan uskonnonvapautta, painostus ja vainoaminen alkaa jos et elä kuten muut. Ei se ole vapautta vaan vankeutta, uskonnon varjolla ei saa näin toimia.

    Äänestä

  • martin heikin kaima kirjoitti:

    Se ei ole välttämättä vl uskon ansio. Meillä vl usko ei suojellut raittiina, serkun perhe on körttejä ja ovat raittiita. En koe että vl liikkeessä noudatetaan uskonnonvapautta, painostus ja vainoaminen alkaa jos et elä kuten muut. Ei se ole vapautta vaan vankeutta, uskonnon varjolla ei saa näin toimia.

    Monta kertaa näin. Osittain tunnistan tuosta myös omaa kokemusmaailmaa. Toisaalta itsellä on paljon ystäviä (vl), jotka ovat kantamassa ja tukemassa myös eri tavalla joihinkin asioihin suhtautuvia.

    Senpä vuoksi jaksan vielä uskoa, että vl-yhteisö kohtaa joka portaalla itsensä ja tulevaisuudessa saamme nauttia vl-seuroissa armoa ehdoitta. Ehkä turha toive, mutta niin kauan kuin on toivoa, niin toivoa.

    Niin kauan kuin saan kokea itse armoa, niin haluan uskoa hyvään ja totuuden voittoon. Hän on tie totuus ja elämä.

    Äänestä

Mulla kahdeksan sisarusta, kukaan ei ole enää vl. Uskon on jättänyt vain kaksi mutta muut ovat elävässä uskossa, niin rakkaita ja ihania tukijoita kaikki ainakin mun elämässä.

Äänestä

En ole niinkään varma jättämisestä. Sen sijaan epätietoisuutta on paljon eivätkä ihmiset uskalla puhua ajatuksistaan, koska puolesta sanastakin yksittäisen ihmisen usko voidaan takanapäin kyseenalaistaa. Kaiken keskellä on paljon pahan puhumista, toisten uskon epäilyä, tervehtimättä jättämistä, ohi kulkemista, koska ihmiset eivät tiedä, mikä on 'oikea' tapa kohdata sellainen ihminen, jonka uskominen asetetaan kyseenalaiseksi. Tähän toisen ihmisen uskon kyseenalaistamiseen taas on mitä moninaisimpia motiiveja. Sanalla sanoen: Kaikki on muuttunut ja mikään ei ole muuttunut!

Äänestä
  • "Kaiken keskellä on paljon pahan puhumista, toisten uskon epäilyä, tervehtimättä jättämistä, ohi kulkemista, koska ihmiset eivät tiedä, mikä on 'oikea' tapa kohdata sellainen ihminen, jonka uskominen asetetaan kyseenalaiseksi."

    Tuo on juuri vl-liikkeen iljettävin piirre. Se on henkistä ja hengellistä väkivaltaa. Korvakorut ja kynsilakka ovat hirveä synti, mutta pahaa saa vl-liikkeen piirissä puhua selän takana ja levittää ilkeitä juoruja miten paljon tahansa; se ei ole syntiä.

    Tämä on ollut totta vl-liikkeessä jo vuosikymmenet, erityisesti 70-luvulla kyttääminen meni suoranaiseksi vainoamiseksi hoitokokouksineen. Mitään varsinaista syytä ei edes tarvittu, riitti, että jollakulla jolla oli rauhanyhdistyksellä valtaa oli jotakin "uhria" vastaan. "Uhri" ei aina edes tiennyt, mistä oli kyse.

    Tämä taitaa olla sitä vl-uskon "muuttumattomuutta" ja "entisten 'pyhien' askelissa kulkemista". :(

    Äänestä

  • Jos käy seuroissa, Jumalan sanan kuulossa, niin Jumala on sellainen , että kukaan ei jää siellä epätietoiseksi mistään asiasta.

    Äänestä

  • Hemesti kirjoitti:

    Jos käy seuroissa, Jumalan sanan kuulossa, niin Jumala on sellainen , että kukaan ei jää siellä epätietoiseksi mistään asiasta.

    Voitko, Hemesti-hyvä tehdä vähän evankelioimistyötä, ja kertoa se ydinsanoma, jota seuroissa opetetaan?

    Tiivistä vaikka kahteen lauseeseen, niin pysyy tyhmempikin kärryillä.

    Näin epätietoiset saataisiin pysymään elämän leivän syrjässä kiinni. "Menkää kujille ja aitovierille..."

    Äänestä

Perinne ja läheisest vl-ihmiset pitävät epoäilijätkin kiinni firmassa.

Äänestä

Se ritola ei taida olla uskovainen? Voi kysellä, mikä on uskomisen tarkoitus! Oikea vastaus on: Pelastuminen iankaikkiseen elämään ja autuuteen! Selviää terveellä logiiklaa synnin seuraukset ja Jeesuksen tarkoituskin, jota enkelit Jouluyönä ilmoittivat ihmisille!

Äänestä
  • Pelastuminen? Ei kukaan tuollaiseen roskaan enää usko. Mitä keskiaikaa te siellä suljetussa laumassanne elätte?

    Television yrititte kieltää, mutta internetiä ette saa kiellettyä. Alkavat kissanpentujenkin silmät aueta.

    Äänestä

Juu,juu..
Meidän perhees on 25 lasta ja kaikki on jättänyt liikkeen.

Tämä juttu on aivan yhtä tosi , kun kaikki muutkin viestit tässä ketjussa/ palstalla...

Äänestä
  • ..ja näin jälleen Srk:n vasalli on puhunut. Valhetta tietysti kuten liikkeen tapa on. Paljonko kolehti rahaa saat täällä päivystämisestä?

    Äänestä

Täällä puhutaan kumman kevyesti uskon jättämisestä. Sehän on kauheaa jättää JUMALAN VALTAKUNTA. Itselläni on 8 lasta ja viisi heistä jättänyt uskon. On elämäni suurin murhe, että näin on käynyt!

Äänestä
  • Tarkoitatko todella etä Jumalan valtakunnan raja menee teillä vl-rajan mukaan ?

    jospa lapsesi vihdoinkin pääsevät todelliseen eikä kuviteltuun Jumalan valtakuntaan siälle ihan oman uudestisyntymänkautta !

    Äänestä

  • Miksi kannattaa synnyttää h.elvettiä täyteen kuten srk:n oppi edellyttää ?

    Äänestä

  • 3+6 kirjoitti:

    Miksi kannattaa synnyttää h.elvettiä täyteen kuten srk:n oppi edellyttää ?

    On vl-äidin ja isän kohtalo kova. Jos ei synnytä lapsi kuten SRK määrää joutuu helvettiin ja jos synnyttää niin suurin osa lapsista joutuu helvettiin erottuaan lahkosta. Kuka äiti tai isä haluaa tätä? Itse menisin mielluummin helvettiin kuin lähettäisin sinne lapsiani.

    Äänestä

  • Älä äiti murehdi. Jos sinä uskot vl-juttuun, se on sinun uskosi. Mutta älä pilaa elämääsi uskomalla, että se on ainoa oikea usko. Lapsesi saattavat olla vaikka miten onnellisia ja saattavat jopa päästä taivaaseen.

    Olen itse jättänyt vl-opin. En pitänyt sitä oikeana uskona. Isäni sanoi myös olevansa kovin kovin murheellinen. Murhe meni niin syvälle, että hän jopa löi minua, koska olin "pettänyt" hänen. Eikä koskaan pyytänyt anteeksi. Ei muitakaan kujeitaan. Mm sitä, että yritti järjestää minulle hoitokokouksen minulta kysymättä. Kuusi puhujaveljeä vastaan minä, vasta aikuisuuden kynnyksellä oleva nuori. Moni muukin vl käänsi minulle selkänsä. Siitä sain vahvistusta, että tulkintani vl-opista on oikea. Aito lähimmäisenakkaus puuttuu.

    Mutta minä itse olen kovin murheellinen siitä, että niin moni sukulaiseni on vl. En nimittäin usko, että he pelastuvat.

    Äänestä

Onko "pikajuoksu" harrastus yleistymässä vl-liikkeessä räjähdysmäisesti !

Äänestä
  • Kyllä kaikki lopulta perille pääsevät riippumatta jostain pohjan perukoilla olevasta tuomisevasta uskonlahkosta.Oletteko tosiaan niin itserakkaita,että luulette olevanne ainoita taivaskelpoisia maailmassa.Älkää jaksako jauhaa pastaa.kaikkea hyvää teille.

    Äänestä

Oliko Ritola ex-vl? Hänhän oli langennut kilpaurheilun syntiin ja juoksi lujaa toisia pakoon. Saiko lisätehoa harjoitteluun pakoilemalla vl puhujia juoksemalla karkuun seuroista?

Äänestä

ritolalla oli askeettinen luonne. meillä ei kukaan ota ritoloita vaan esim fyysisen kuntao auttaa jaksamaan myös heng. mielessä. aivan kuten työnantajat arvostavan pitkän matkan talsijoita...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Harkinta alkanut kirjoitti:

Minun sisaruksista yhdeksän on jättänyt vl liikkeen, meitä on yhteensä kaksitoista eli kolme on vielä mukana, minä olen varmaan seuraava lähtijä. Miten muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu