16v ja välivuosi

työssäkäyväksi?

Eli, jos aijot haukkua ja tyrmätä koko ajatukset, voi samantien sulkea tämän välilehden!

Haluaisin kuulla erillaisia kokemuksia välivuodesta,kaiken ikäisten.Ja erityisesti jos joku on pitänyt peruskoulun jälkeen.

Itse kävin pari päivää yhtä koulua, mutta tuli terveydelliset syyt vastaan.Lopetin.
Sitten hain lukioon ja pääsin, mutta koko lukio ahisti ja stressasi, en vain voi olla siellä ja käydä siellä.Ajattelin nyt pitää välivuoden.Lastenhoitokeikkoja tehdä siinä, perheitä on jo tiedossa, ja samalla kysyä kaupasta että olisiko siellä minulle minkään näköistä työtä.
Miltä tämä kuulostaa?Olenko ihan hullu?

Haluan kätiöksi,se on varma, mutta ajattelin opiskella sitä ennen lähihoitajaksi.
Jos haen kevään yhteishaussa kouluun, siihen asti ''välivuotta'' pidän.Miltä kuulostaa?

Pliis auttakaa, ja kertokaa jotain muita vaihtoehtoja jos hoksaatte!

2

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu1

      1) oletko aivan varma, että olet aikomassa todella opiskelemaan vai huijaatko vain itseäsi ja meinaat lopettaa sitten lähihoitajan opiskelutkin? (Ei mistään kivoimmasta päästä)
      2) tarvitset jonkun koulutuksen. Tuttuni teki näin päätti skipata opiskelua ja tehdä töitä -> ei sitten mennytkään opiskelemaan kun työ oli mukavaa -> tuli yt neuvottelut, josta potkut -> ei uutta työtä kun ei ole mitään koulutusta.
      3) lastenhoito on kyllä aika heikoa materiaalia työkokemukseksi suosittelen sitä kauppaa.
      4) (vähän samaa kuin kohdassa 1) oletko varma ettei itseäsi ahdista yhtään se että olet jo muista ns "jäjessä"? Monia ahdistaa tämä, että koulu kaverinsa ovat paljon nuorempia.. (Ellet sitten kohta hae aikuis opiskelun kautta)

      Jos siis olet VARMA, että menet opiskelemaan lähihoitajaksi niin sitten ei mitään ongelmia, mutta jos senkin meinaat jättää niin tulevaisuus näyttää aika synkältä.

      Itse kävisin kuitenkin lukiota vuoden. Tulisi uusia kavereita jne, eikä numeroista tarvisi niin välittää, mutta olisi varalla jotain jos ei se lähihoitajan työ kiinnostakkaan tulevaisuudessa.

      Anyways tsemppiä

    • Tyttö-16

      Mulla kävi just samoin! :( Sad but true. Nyt aattelin samaa tehdä, ku sä. Tosin itse en tiedä mihin amamttiin haluaisin.
      Välivuosi ei todellakaan ole huono päätös, ainakaan minulle, sillä en lukiossa pärjää ja kympille ei enää mahdu sekä en tiedä mikä ammatti on minulle sopivin.

      Yksi kaverinihan haukkui heti minua kaikille sossupummiksi, kun sanoin etten lukioon enää tule, koska en pärjää siellä mietnkään. Ainakaan tällä 6,7 ka:lla!

      Yritän syksyn haussa jonnekkin hakea, jos jotain mieluista löytyy, muulloin ensi kevään hakua odottelen.

      Onnea sulle tälläi ja toivottavasti saat jotain kumminkin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      951
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      774
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      707
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      689
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      672
    Aihe