16v ja välivuosi

työssäkäyväksi?

Eli, jos aijot haukkua ja tyrmätä koko ajatukset, voi samantien sulkea tämän välilehden!

Haluaisin kuulla erillaisia kokemuksia välivuodesta,kaiken ikäisten.Ja erityisesti jos joku on pitänyt peruskoulun jälkeen.

Itse kävin pari päivää yhtä koulua, mutta tuli terveydelliset syyt vastaan.Lopetin.
Sitten hain lukioon ja pääsin, mutta koko lukio ahisti ja stressasi, en vain voi olla siellä ja käydä siellä.Ajattelin nyt pitää välivuoden.Lastenhoitokeikkoja tehdä siinä, perheitä on jo tiedossa, ja samalla kysyä kaupasta että olisiko siellä minulle minkään näköistä työtä.
Miltä tämä kuulostaa?Olenko ihan hullu?

Haluan kätiöksi,se on varma, mutta ajattelin opiskella sitä ennen lähihoitajaksi.
Jos haen kevään yhteishaussa kouluun, siihen asti ''välivuotta'' pidän.Miltä kuulostaa?

Pliis auttakaa, ja kertokaa jotain muita vaihtoehtoja jos hoksaatte!

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu1

      1) oletko aivan varma, että olet aikomassa todella opiskelemaan vai huijaatko vain itseäsi ja meinaat lopettaa sitten lähihoitajan opiskelutkin? (Ei mistään kivoimmasta päästä)
      2) tarvitset jonkun koulutuksen. Tuttuni teki näin päätti skipata opiskelua ja tehdä töitä -> ei sitten mennytkään opiskelemaan kun työ oli mukavaa -> tuli yt neuvottelut, josta potkut -> ei uutta työtä kun ei ole mitään koulutusta.
      3) lastenhoito on kyllä aika heikoa materiaalia työkokemukseksi suosittelen sitä kauppaa.
      4) (vähän samaa kuin kohdassa 1) oletko varma ettei itseäsi ahdista yhtään se että olet jo muista ns "jäjessä"? Monia ahdistaa tämä, että koulu kaverinsa ovat paljon nuorempia.. (Ellet sitten kohta hae aikuis opiskelun kautta)

      Jos siis olet VARMA, että menet opiskelemaan lähihoitajaksi niin sitten ei mitään ongelmia, mutta jos senkin meinaat jättää niin tulevaisuus näyttää aika synkältä.

      Itse kävisin kuitenkin lukiota vuoden. Tulisi uusia kavereita jne, eikä numeroista tarvisi niin välittää, mutta olisi varalla jotain jos ei se lähihoitajan työ kiinnostakkaan tulevaisuudessa.

      Anyways tsemppiä

    • Tyttö-16

      Mulla kävi just samoin! :( Sad but true. Nyt aattelin samaa tehdä, ku sä. Tosin itse en tiedä mihin amamttiin haluaisin.
      Välivuosi ei todellakaan ole huono päätös, ainakaan minulle, sillä en lukiossa pärjää ja kympille ei enää mahdu sekä en tiedä mikä ammatti on minulle sopivin.

      Yksi kaverinihan haukkui heti minua kaikille sossupummiksi, kun sanoin etten lukioon enää tule, koska en pärjää siellä mietnkään. Ainakaan tällä 6,7 ka:lla!

      Yritän syksyn haussa jonnekkin hakea, jos jotain mieluista löytyy, muulloin ensi kevään hakua odottelen.

      Onnea sulle tälläi ja toivottavasti saat jotain kumminkin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe