Eli, jos aijot haukkua ja tyrmätä koko ajatukset, voi samantien sulkea tämän välilehden!
Haluaisin kuulla erillaisia kokemuksia välivuodesta,kaiken ikäisten.Ja erityisesti jos joku on pitänyt peruskoulun jälkeen.
Itse kävin pari päivää yhtä koulua, mutta tuli terveydelliset syyt vastaan.Lopetin.
Sitten hain lukioon ja pääsin, mutta koko lukio ahisti ja stressasi, en vain voi olla siellä ja käydä siellä.Ajattelin nyt pitää välivuoden.Lastenhoitokeikkoja tehdä siinä, perheitä on jo tiedossa, ja samalla kysyä kaupasta että olisiko siellä minulle minkään näköistä työtä.
Miltä tämä kuulostaa?Olenko ihan hullu?
Haluan kätiöksi,se on varma, mutta ajattelin opiskella sitä ennen lähihoitajaksi.
Jos haen kevään yhteishaussa kouluun, siihen asti ''välivuotta'' pidän.Miltä kuulostaa?
Pliis auttakaa, ja kertokaa jotain muita vaihtoehtoja jos hoksaatte!
16v ja välivuosi
2
301
Vastaukset 2
- Riippuu1
1) oletko aivan varma, että olet aikomassa todella opiskelemaan vai huijaatko vain itseäsi ja meinaat lopettaa sitten lähihoitajan opiskelutkin? (Ei mistään kivoimmasta päästä)
2) tarvitset jonkun koulutuksen. Tuttuni teki näin päätti skipata opiskelua ja tehdä töitä -> ei sitten mennytkään opiskelemaan kun työ oli mukavaa -> tuli yt neuvottelut, josta potkut -> ei uutta työtä kun ei ole mitään koulutusta.
3) lastenhoito on kyllä aika heikoa materiaalia työkokemukseksi suosittelen sitä kauppaa.
4) (vähän samaa kuin kohdassa 1) oletko varma ettei itseäsi ahdista yhtään se että olet jo muista ns "jäjessä"? Monia ahdistaa tämä, että koulu kaverinsa ovat paljon nuorempia.. (Ellet sitten kohta hae aikuis opiskelun kautta)
Jos siis olet VARMA, että menet opiskelemaan lähihoitajaksi niin sitten ei mitään ongelmia, mutta jos senkin meinaat jättää niin tulevaisuus näyttää aika synkältä.
Itse kävisin kuitenkin lukiota vuoden. Tulisi uusia kavereita jne, eikä numeroista tarvisi niin välittää, mutta olisi varalla jotain jos ei se lähihoitajan työ kiinnostakkaan tulevaisuudessa.
Anyways tsemppiä - Tyttö-16
Mulla kävi just samoin! :( Sad but true. Nyt aattelin samaa tehdä, ku sä. Tosin itse en tiedä mihin amamttiin haluaisin.
Välivuosi ei todellakaan ole huono päätös, ainakaan minulle, sillä en lukiossa pärjää ja kympille ei enää mahdu sekä en tiedä mikä ammatti on minulle sopivin.
Yksi kaverinihan haukkui heti minua kaikille sossupummiksi, kun sanoin etten lukioon enää tule, koska en pärjää siellä mietnkään. Ainakaan tällä 6,7 ka:lla!
Yritän syksyn haussa jonnekkin hakea, jos jotain mieluista löytyy, muulloin ensi kevään hakua odottelen.
Onnea sulle tälläi ja toivottavasti saat jotain kumminkin! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3031250Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3131241- 95979
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh19656Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh4594- 64588