Miksi se päättyi niin lyhyeen?

aikansa kutakin?

Dingo 1984: nousee suosioon suureen nopeasti. Ei tarvittu kuin Sinä ja minä Levyraadissa, ja siitä se alkoi. Vauhdilla.
1985: Suomen oloissa käsittämättömän suosittu, niin suosittu kuin tässä maassa vaan voi olla. Porukka jonottaa levykauppojen edessä sinä aamuna kun Kerjäläisten valtakunta ilmestyy. Yksi Suomen myydyimmistä levyistä ikinä.
Dingo on jokapaikassa. Radiossa, lehdissä, televisiossa, Suosikin julisteissa, keikoilla hysteerinen meininki.

Dingo pääsee jopa Hesarin Kuukausiliitteen kanteen.
Vai olikohan se Nipa yksinään.

1986: vuosi alkaa hyvin, suosiollisissa merkeissä kuten edellinenkin vuosi, mutta huomaa ihan selvästi, miten suosio alkaa nopeasti laskea, ja Pyhä klaani myy vain rippeitä siitä, mitä edellinen.

Mitä tapahtui? Liian paljon Dingoa kansalle lyhyessä ajassa?

Totaalinen kyllästyminen, kun Dingoa oli ollut joka paikassa massiivisesti?
Oliko Pyhä Klaani pettymys faneille? Oliko se huono levy?
Pihtiputaan mummokaan ei voinut olla tietämättä 85-86 mikä on Dingo.

Omasta mielestäni Pyhä klaani oli albumikokonaisuutena parempi kuin toka levy, koska Klaanilta löytyivät ihanat Mirah ja Ruusuvettä.
Tosin Koulukapina oli ja on yhä kamala biisi.

Niin että mitä tapahtui 86?

13

800

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin tätä:

      Eiköhän se juuri jotensakin "noin mennyt". Neumannin sanoitukset olivat suurelta osin uudentyylisiä ja raikkaita. Maijanen sovitti - voisi väittää että jopa melkein sävelsi onnistuneesti nuo alkuperäiset raakileet uusiksi. Studiossa löydettiin kelpo soundimaailma.

      Osa bändin soittajista oli jo jopa kiertänyt likimain 5-10 vuotta enemmän ja vähemmän aktiivisesti keikoilla, jotan kokonaan pystymetsästä ei kuvioihin tultu.
      Finnlevy lähti kunnon koneistolla hommaan mukaan ja ennekaikkea yleisö otti omakseen - varsinkin innostunut teiniyleisö. Pääsääntöisesti noilla kahdella ensimmäisellä levyllä suurimmat sanottavat oli sanottu.

      Siellä on useita hienoja hiteiksi muodostuneita kappaleita. Muutamia vuosia toimineet Iskelmäradio ynnä muut "formaatti kanavat" ovat olleet myös suuri pelastus niin Dingolle, Epuille, ym. rock-iskelmä yhtyeille/artisteille.

    • rokkikukko.

      Suuomi on pieni maa ja nopeasti kierretty. Dingo teki varmasti 1300 keikkaa tuon 4 vuoden aikana (83-86) joten eiköhän siinä tullut Suomi nähtyä.
      Hyvä että on kuitenkin DIngo edelleen taas hengissä koska hienojahan noi vanhat biisit on. Toivottavasti tulis vielä uusikin kunnolla soundaava levy joskus.
      Tää Neumannin soolo oli kauheeta paskaa, jessus miten voi noin huonosti tuottaa levyn. Eikä olleet biisitkään kummoisia poislukien safiiri ja teräs.

      • KAI:

        Neumanni on kaiken kaikkiaan aika mystinen henkilö Suomalaisessa musiikki kulttuurissa.
        Dingon 2 ekaa levyä ovat käytännössä taanneet miehelle elannon aina näihin päiviin asti. Mieleeni ei tule ketään toista artistia joka olisi pystynyt samaan.

        Tämä nykyinen Dingo ei ole saanut musiikillisesti oikeastaan mitään aikaan (ok. musta leski oli hyvä) mutta silti keikoilla käy väkeä ja Nipa tienaa sen satatonnia vuodesta toiseen.

        Keikkalista on on suurinpiirtein sama kuin vuonna 1985 mutta siltikin se toimii edelleen.

        Olisi vaikea kuvitella esim. Yö yhtyettä hengissä joka veivaisi vain 80-luvun biisejä kuten Dingo tekee nyt kohtalaisella menestyksellä. Tämä kaikki kertoo vain siitä että Nipa teki aivan helvetin kovaa musiikkia niille 2 ekalle levylle.

        Neumann on Dingon vanki hautaan asti, oli se sitten synti tai siunaus, näin se vaan menee.


      • roskapankkimies

        "Dingo teki varmasti 1300 keikkaa tuon 4 vuoden aikana (83-86) joten eiköhän siinä tullut Suomi nähtyä."

        ROSKAA!

        Dingo aloitti keikkailun keväällä 84 ja lopetti syksyllä 86. Aktiivikausi kesti siis 2,5 vuotta. 1300 keikkaa tässä ajassa tarkottaisi 520 keikkaa vuodessa. Kymmenen keikkaa viikossa taukoamatta. Dingollakin oli keikkataukoja.

        Täyttä roskaa.


    • nipa, tee dingo levy

      jeah.sääli että nipa ei ole saanut kunnollista dingo musiikkia enään tehtyä.
      toivon kuitenkin että vielä tulee tajunnan räjäyttävä albumi dingolta.olisihan se mukavampi keikkojakin tehdä kun olisi hyvää uutta musiikkia mitä soittaa.

      • Uutta hyvää Dingo-levyä tosiaan kaivattais, ettei nykykokoonpanolle käy niinku tälle legendaariselle kokoonpanolle kävi, että äijät lähtee lätkimään bändistä perusteluinaan "mielestämme bändiä ei voi olla olemassa ilman uutta materiaalia".Varmasti siihen samojen biisien soittamiseen illasta toiseen kyrpiintyy, niin klassikoita kun Autiotalo sun muut 80-luvun Dingo biisit ovatkin


      • Dingo ko Dingo
        onnestasoikeena kirjoitti:

        Uutta hyvää Dingo-levyä tosiaan kaivattais, ettei nykykokoonpanolle käy niinku tälle legendaariselle kokoonpanolle kävi, että äijät lähtee lätkimään bändistä perusteluinaan "mielestämme bändiä ei voi olla olemassa ilman uutta materiaalia".Varmasti siihen samojen biisien soittamiseen illasta toiseen kyrpiintyy, niin klassikoita kun Autiotalo sun muut 80-luvun Dingo biisit ovatkin

        Tässä nyky "Dingossa" soittaa ammattimuusikoita?
        Näin ollen he soittakoot sitä mikä myy ja mikä Dingoksi mielletään.

        Sinällään yleisölle se lienee se ja sama ketä siellä "Dingossa" Nipan taustalla soittelee. Pääasia on se, että he osaavat hommansa ja jaksavat suuren johtajansa taustalla.


    • adfadfadfadfadfadf

      Onko tälle sävellysväitteelle mitään perusteluja:

      "Maijanen sovitti - voisi väittää että jopa melkein sävelsi onnistuneesti nuo alkuperäiset raakileet uusiksi."

      Ainakin mitä Dingon vanhoja demoja kuuntelee, niin kyllä sävellykset aika samoina ovat pysyneet. Sovitukset ja soundit on luotu tietysti muidenkin voimin.

      Dingo olisi voinut tehdä ihan hyvää musaa, jos nykylevyt olisi tuotettu ja soitettu vanhoilla koukuilla. Esim. Merisairas-biisi Humisevan HP -levyltä olisi todella kova biisi, jos sen olisi soittanut vuoden 85 kokoonpano silloisilla soundeilla. Vastaavia esimerkkejä löytyy enemmänkin, vaikkapa Purppuraa -levyn Ikoni ym.

    • Tuo niinpä

      .. niin. Jos ja jos.

      Dingon kaksi ensimmäistä LP:tä ovat hienoa ja raikasta sanoitusta täynnä, sekä liki kaikinpuolin hyviä lp:tä. Samoin soololevy Albionilla on kiistatta muutama hienosti toteutettu teos.

      Näiden ilmestymisestä on jo toki likimain 30-vuotta aikaa, mutta ne ovat kestäneet niin sanotusti aikaa hyvin.

      Sehän on hienoa, jos joku pitää näistä tuoreemmistakin jutuista.

    • karipooo

      jep. Dingohan on ajautunut sekaville vesille. Bändissä ei ole ketään joka hoitaisi asioita ja uudet levyt tuotetaan hätäisesti ja ne kuulostavat varsin muovisille tekeleille. Laatua pitäsi saada ja ryhtiä tuohon touhuun.

      Saatana keikkasettikin on paria poikkeusta lukuunottamatta ollut sama jo 7 vuotta!!!!!!

    • musamies.

      Nipan ongelma on uusien Dingo levyjen kohdalla on ollut se että punainen lanka puuttuu ja biisit on tuotettu päin helvettiä.

      Musta Leski vuodelta 2005 lupaili kovaa tulemista. Biisinhän tuotti Negativenkin taustajoukoista tunnettu Antti"luthor"Suomalainen. Siinä sinkussa olikin mukavasti happea takana. Suomalaisen olisi kaiken järjen mukaan pitänyt jatkaa hommia Dingon taustalla, on suuri kysymysmerkki miksi näin ei toimittu. Sinkkuhan oli kesän 2005 yksi kovimmista hiteistä niin radiokanavilla kuin myyntilistalla.
      Epäilen että Suomalainen yrittäjänä olisi tullut ehkä liian kalliiksi EDEL recordsille ja ajateltiin että onhan meillä omakin tuottaja olemassa.

      Itse Purppuraa levyllehän tuli sitten ihan eri veijarit EDELILTÄ nappuloiden taakse ja loppu on historiaa. Pilattiin kelpo biisit ihan karmealla Nylon Beat soundilla.

      Kyllä Dingon nostaminen levymyyntilistoille vaatisi kovat tekikät taustalle ja rautaisia biisejä, sen verran on nyt sössitty. Esim. Jonne Aaronilta Neumann voisi jotain kysellä kun tuntuivat tulevan hyvin juttuun. Neumann osaa tehdä kyllä kelpo ralleja edelleen mutta hittikynää ei enään ole. Ei olisi häpeä silloin pyytää apua. Niinhän ne muutkin tekee, Pate ja Ollit.

      • Osa-aika musamies

        Niinhän ne muutkin tekee, Pate ja Ollit. .......

        .................

        Luulisin että Popedassa on Costello se sekä musiikillinen sovittaja/johtaja ja myös henkilö, joka pitää muutenkin hommat oikealla ladulla. Toki Pate se "persoona ja keulakuva".

        "Yöllä" Olli on taas ollut vuosia se liideri ja tiukka komppanian päällikkö. Musiikillinen johtaja lienee tämä "ykköspianisti/kosketinsoittaja" - Kangasjärvi.
        Ja heti hänen takanaan/rinnalla(?) tämä toinen kosketinsoittaja.
        Eivätköhän he vaikuttaisi musiikillisesti liidaavan tuota hommaa.

        Neumannilla tämänkaltaisia musiikillisia voimia ei ole. Ei myöskään Lindholmin jämäkkyyttä & liidaustaitoa.

        Näistähän nämä taitavat olla kiinni. Nipa pakkaa olemaan nykyisin enemmänkin tuollainen julkkis(?)


      • kari3
        Osa-aika musamies kirjoitti:

        Niinhän ne muutkin tekee, Pate ja Ollit. .......

        .................

        Luulisin että Popedassa on Costello se sekä musiikillinen sovittaja/johtaja ja myös henkilö, joka pitää muutenkin hommat oikealla ladulla. Toki Pate se "persoona ja keulakuva".

        "Yöllä" Olli on taas ollut vuosia se liideri ja tiukka komppanian päällikkö. Musiikillinen johtaja lienee tämä "ykköspianisti/kosketinsoittaja" - Kangasjärvi.
        Ja heti hänen takanaan/rinnalla(?) tämä toinen kosketinsoittaja.
        Eivätköhän he vaikuttaisi musiikillisesti liidaavan tuota hommaa.

        Neumannilla tämänkaltaisia musiikillisia voimia ei ole. Ei myöskään Lindholmin jämäkkyyttä & liidaustaitoa.

        Näistähän nämä taitavat olla kiinni. Nipa pakkaa olemaan nykyisin enemmänkin tuollainen julkkis(?)

        Kyllä musamiäs puhuu asiaa.lex luthorin ois pitäny antaa jatkaa dingon taustalla vuonna 05.musta leski on hienosti tuotettu biisi ja luthorilla ois ollut takataskussa selvä sävelkirja miten uusi dingo levy tuotetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 66
      1277
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1235
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      86
      878
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      861
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    Aihe