Eikö transhoitojen pitäisi parantaa ihmisen elämää? Miksi Töölön sairaalassa yritetään saada potilas tekemään itsemurha, eikö se ole lääkärin etiikan vastaista? Lääkärithän ovat tehneet Hippokrateen valan, mutta ei se tunnu merkitsevän Töölön lääkäreille mitään.
Miksi ihminen ajetaan
Itsemurhaa harkitsev
68419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Avaappas vähän juttuas, jos tää nyt on taas tätä "hoitamatta jättämistä" = mulle kaikki heti nyt osastoa niin älä turhaan vaivaudu avautumaan asiasta.
olet sitä porukkaa jolle kukaan ei halua avautua.
Älä edes harkitse itsemurhaa, se ei ole vastaus ikinä mihinkään.
Jos hoitoprosessissasi on mennyt jotain pieleen, koeta korjata asia jonkun tukihenkilön (ammattiauttajan: psykologi, psykiatri, joku hoitohenkilökuntaasi kuuluva muu ihminen?) kanssa.
Ole kärsivällinen. Aivan varmasti asiasi vielä järjestyvät. Sinulla on hyvä elämä edessäsi, jos vain päätät niin.
Jumalan siunausta!
Ja taas tuli raamatulla päähän että pläjähti!
Nyt kyllä iskit kirveesi kiveen....
Noora kirjoitti harvinaisen kauniisti ja ap:ta tukien ja millään tavoin syyllistämättä ja esittämättä kehotuksia muuhun kuin prosessissa jatkamiseen. Hän ei myöskään tuputtanut omaa uskoaan missään muussa suhteessa kuin että ilmaisi pyytävänsä Jumalan siunausta. Täällä riehuneita uskiksia seurattuani menen hänen kauniista viestistään lähes mykäksi.
Säästä siis ruutiasi ja mieti vastahyökkäyksesi kohteet tarkemmin, niitä kyllä riittää Sinullekin!
Kukaan ei sinua itsemurhaan pakota. Valinta on sinun ja jos siihen päädyt olet heikko etkä kestä vastoinkäymisiä. Ei pidä aina muita syyllistää, ikään kuin itsessä ei olisi mitään vikaa.
pieniä vastoinkäymisiä.
Eikä mikään vastoinkäyminen aiheuta itsemurhaa.
Kun on vuosia kärsinyt väärässä sukupuolessa, niin loputtomasti sitä ei jaksa kärsiä. Kun törkeästi jätetään mitään perusteltua syytä ilman hoitoa niin se saa harkitsemaan itsemurhaa. Loputtomasti tätä ei jaksa. Tapan itseni niin pääsen ainakin tästä kärsimyksestä eroon ja ovat lääkäritkin onnellisia. Lääkärit tekevät Hippokrateen valan jossa he vannovat auttavansa ihmistä. Töölön lääkärit eivät ilmeisesti ole koskaan edes kuulleet kyseisestä valasta.
Tuliko vastaus ettei Töölössä tehtykään mitään ihmisoikeusrikkomusta sua kohtaan?
Ei Töölön eikä kukaan muukaan lääkäri välitä vaikka tekisitkin itsemurhan. On jo totuttu että uhkailu on vain avunhuuto kun psyyke pettää, mutta yrittäjä ei ole tosissaan. Mielenterveyspuolella on sellainen ruuhka ettei sieltä ehditä antamaan apua. Tosissaan oleva ei uhkaile vaan toteuttaa aikomuksensa. Siitäkään ei välitetä, onpahan yksi pois.
Jos todellakin kärsii sukupuoliristiriidasta itsemurhauhkailuun saakka, on myös kanttia toteuttaa prosessinsa loppuun muutenkin kuin Töölön lääkärien avulla. Moni suomalainen TS ei edes kaipaa Töölön lääkärien veistä ja pystyvät elämään uudessa sukupuolessaan täysillä.
Hippokrateen vala on rituaalinomainen lääkärin paperien saamistilaisuuden muodollinen huipennus. Sillä ei ole minkäänlaista juridista sitovuutta.
Kenellä se menikään kesä pilalle ihmisoikeusrikoksen takia?
Osoitat oman typeryytesi ja tietämättömyytesi vetoamalla Hippokrateen valaan. Ensinnäkään sillä ei ole mitään juridista sitovuutta, toisin kuten vaikka sotilasvalalla. Toiseksikin se vannotaan kreikkalaisten (epä)jumalien nimeen ja on siksikin ollut aina muodollinen kristillisissä maissa.
Kolmanneksi sen sanamuodossa vannova lääkäri sitoutuu olevansa leikkaamatta veitsellä, vaikka sitähän sinä juuri toivot tapahtuvaksi.
Olisi kannattanut ensin edes lukea se vala läpi ja sitten vasta vedota siihen.
" Tosissaan oleva ei uhkaile vaan toteuttaa aikomuksensa. Siitäkään ei välitetä, onpahan yksi pois. "
Ei kukaan peruspuliukostakaan välitä. Olen henkilökohtaisesti tuntenut kaksi suomalaista henkilötietojen korjaamisen edennyttä ja sittemmin jo alle viisikymmentävuotiaana kuollutta transsukupuolista. Molemmat olivat alkoholin suurkuluttajia ja pitkäaikaistyöttömiä.
"Kolmanneksi sen sanamuodossa vannova lääkäri sitoutuu olevansa leikkaamatta veitsellä, vaikka sitähän sinä juuri toivot tapahtuvaksi."
Hmm, eli silloin lääkäri ei hippokrateen valan mukaan voisi esim. leikata ihmiseltä syöpäkasvainta. Skalpelli on veitsi.
Joten kolmas perusteesi oli hippokrateen valan muodollisuuden vuoksi turha.
Hippokrateen valan sanamuodossa vannoja sitoutuu olemaan leikkaamatta edes sellaista potilasta joka on leikkauksen tarpeessa, ja hän myös sitoutuu jättämään leikkaukset sellaisille jotka niitä tekevät.
Hieman erikoista lääkärille, mutta niin siinä sanotaan.
Jos vedotaan lääkärin vannomaan valaan ja vaaditaan sen noudattamista, niin on outoa vaatia leikkausta koska ko valassa nimenomaan sitoutuu olemaan leikkaamatta.
Selvä osoitus vaatijan tietämättömyydestä.
Ihminen voi lopettaa alkoholin suurkuluttamisen ja niin, tadaa, ongelma on poissa!
Pitkäaikaistyöttömyys ei tee kenestäkään alkoholin suurkuluttajaa, saati puliukkoa. Pitkäksi käyvän aikansa voi kuluttaa muutenkin kuin viinaa suurkuluttaen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hippokrateen_vala
Leikkauskielto on ehkä peruja ajalta jolloin leikkaus johti melko varmaan kuolemaan joko välittömän verenhukan, tai huonosta hygieniasta seuraavan tulehduksen takia. Saattoi olla parempi toivoa/rukoilla potilaan paranemista kun ottaa riskihoidettavan kuolemisesta käsiin. Ja selitellä saattoi jumalan tahdolla.
Moniko lääketieteen professori antaa opetusta ilmaiseksi?
Hyvin harva juoppo pystyy lopettamaan juomista ja vielä harvempi pystyy edes vähentämään.
Saat raittiuteen siirtymisen kuulostamaan lähinnä ilmoitusasialta.
Tekevät kuitenkin n. 10 000 murhaa vuodessa Suomessakin ja naiset jopa vaativat sitä.
Kyllä se on ihan omasta itsestä kiinni.
Puliukot ovat kehitysvammaisten ohella ihmisryhmä, jota minäkin todella todella halveksin. Saisitte tekin suunnata minuun kohdistamanne vihan niihin jotka sen oikeasti ansaitsevat.
Juurikin näin.
Kerrankin jollain tällä palstalla sydän paikallaan.
Tyhmää peukuttaa omaa tekstiä heti kirjoittamisen jälkeen.
ja taas heti perään plussapeukkua.
Nyt nähdään onko tuo luotsi tehtäviensä tasalla. Puuterissahan aborttivastaisuus on rangaistavaa, koska LGBT-ideologit ovat niin sidoksissa feminismiin että aborttivastaisuudessa on heille kysymys ainoastaan naisten oikeuksien polkemisesta.
Lopettakaa minun viestieni miinustaminen vain sillä perusteella että ne on kirjoittanut minä niin voin lopettaa omien viestieni plussaamisen turvallisin mielin.
Alkoholismi on seurausta omista valinnoista ja heikosta luonteesta.
Kehitysvammainen syntyy vammaiseksi eikä voi sille asialle itse mitään.
Edellinen viestisi selvästi osoittaa sinut itsesi älyllisesti kehitysvammaiseksi ja siksi siis voisit halveksia itseäsi.
"
Edellinen viestisi selvästi osoittaa sinut itsesi älyllisesti kehitysvammaiseksi ja siksi siis voisit halveksia itseäsi. "
Ja teidän minuun kohdistamanne perusteeton viha ei osoita teitä empatiakyuvylta kehitysvammaisiksi, vai?
Sinä halveksit kehitysvammaisia? Ja miksi? Todella käsittämätöntä halveksia ihmisiä jotka kärsivät kehitysvammasta, jolle he eivät itse mitään voi. Ajatusmaailmasi on kyllä outo. Pidätkö itseäsi kenties jotenkin parempana ihmisenä? Sinua halveksitaan mielipiteittesi takia. Sairaampi sinä olet kuin halveksimasi kehitysvammaiset.
Halveksin kehitysvammaisia siksi koska minua itseäni on halveksittu koko elämäni. Paska valukoon alaspäin!
Sinä omet itse pohjalla. Vammaiset paskantakoot päällesi vaikka ihan konkreettisestikin.
Jos kehitysvammainen puliukko sanoo halveksivansa transsukupuolista se olisi kuitenkin mielestäsi jonkinsortin loukkaus ja tekisit siitä rikosilmoituksen?
Kaltaisesi empatiakyvyltään vammautuneet ovat kuitenkin siellä kaikkein pohjimmaisina.
Olen älykäs, kaunis, harmoniantajuinen ja asetan toisten tarpeet omieni edelle. Minussa ei ole kertakaikkiaan mitään mitä kenenkään olisi syytä halveksia. Edustan ihmiskunnan ehdotonta eliittiä ja mitä useampi olisi kaltaiseni sitä paremmin asiat maailmassa olisivat. Puliukot, skinit, huumeveikot, kehitysvammaiset, kalapuikkoviiksiset sovinistisiat, hidasälyiset lähiövalaat siwankassaduunissa, kaikki ovat pelkkää jätettä minuun verrattuna. On aivan turha ruveta erittelemään näitä ihmisiä tyyliin "no toi saattaa olla tyhmä mutta ei se ainakaan rikoksia tee" "no toi saattaa olla ruma mutta ei se ainakaan ole ylimielinen kuten sinä" "vammaiset ei voi vammaisuudelleen mitään" tms... he kaikki ovat b-luokan yksilöitä, arvotonta saastaa joka olisi tullut hävittää viimeistä myöten aikoja sitten. Minulla on täydet perusteet tuntea ylemmyyttä heihin kaikkiin.
Kyllä se kuule lievästi sanottuna VITUTTAA joutua elämään tällaisen roskasakin ympäröimänä, kun tietää olevansa keskivertoa parempi joka suhteessa. Vähänkin aikaa sitten kun istuin junassa, viereisillä penkeillä istui: karvainen ählämi, burkhaan verhottu nainen, meluavia pahanhajuisia juoppoja, kolmekymppinen nainen joka pukeutumisesta päätellen oli ilmeisesti matkalla Helsingin keskustaan myymään itseään (ja ihon laadusta päätellen oli jossain vaiheessa saanut "ammattitaudin") sekä kaksi tyttöä kuin suoraan Erilaisista Frendeistä, ja viimeisenä mutta ei mitenkään vähäisimpänä tiukkailmeinen konnari joka näytti siltä että todennäköisesti vittuilee aktiivisesti pummilla matkustaville... kyllä siinä kuule tulee vähän pakostakin mieleen että kyllä ne natsit taisivat olla ihmiskunnan historian suurimpia sankareita, joiden työ vaan jäi ikävä kyllä kesken...
Empatiaa tunnen kyllä, mutta en sinunlaisellesi paskalle. Kehitysvammaine kyllä saa empatiaa minulta.
Sinä valitat täällä empatian puutetta sinua kohtaan, mutta kerrot kuitenkin halveksivasi kehitysvammaisia, vaikka he juuri sitä ansaitsivat.
Tuo natsi-vertauksesi oli kyllä todellinen rimanalitus jopa sinulta. Mitäpä luulet jos natsit olisivat vallassa, olisitko sinä tappaja vai tapettava?
Mitä he pitäisivät mielenterveysongelmista kärsivästä yhteiskunnan loisesta joka ei muuta tekisi kun arvostelisi yhteiskuntaa?
Miksi matkustat moisessa seurassa julkisissa liikennevälineissä? Eikö sinulla ole omaa autoa kuten elämässä menestyneillä on?
Sinulla varmaan on kuitenkin omistusasunto, vai joudutko asumaan vuokralla?
No töissä nyt ainakin käyt ja elätät itsesi muuten kun sosiaaliavustuksilla?
"Empatiaa tunnen kyllä, mutta en sinunlaisellesi paskalle"
Jep, ja Stalin oli isä aurinkoinen. Hänen oma mielipiteensä itsestään riittää tekemään hänestä sellaisen. Vai et kai kannata kaksoisstandardeja?
Et sinä voi tietää miten natsiaate olisi kehittynyt vuosikymmenten varrella. Pitää muistaa ettei natsien mielipiteet monissa asioissa olleet niin kamalan kaukana yleisestä mielipiteestä siihen aikaan. Todennäköisesti jos natsit olisivat voittaneet olisi aate ajan myötä muuttunut tieteellisemmäksi ja rationaalisemmaksi siten, ettei transsukupuolisuutta, homoutta tai muuten erilaisuutta pidettäisi sen pahempana kuin nytkään, riittää kun olisi älykäs, isänmaallinen (olisi helppoa olla jos "isänmaasi" olisi sinun puolellasi ja yleensäkin hyvyyden ja edistyksen asialla eikä mielistelisi taantumuksellisia tahoja), vailla vakavia perinnöllisiä sairauksia, valkoihoinen ja alempitasoisten halveksija. Sille kuitenkin on olemassa melko objektiiviset kriteerit, mitä voidaan pitää toivottavana ja korkeatasoisena, mitä epätoivottavana ja huonotasoisena. Samoihin kriteereihin vedottiin silloinkin, muista että "alempia rotuja" syyllistettiin luonnon tuhoamisesta ja eläinrääkkäyksestä ja esim. seksityöläisyys katsottiin merkiksi mielisairaudesta ja epäisänmaalliseksi. Vaarallisempia te olette ihmiskunnan tulevaisuudelle kuin natsit, te joilla käsitykset toivottavasta ja epätoivottavasta, hyvästä ja pahasta eivät ole millään lailla kytköksissä tieteeseen, faktoihin, edistykseen. Natsit olivat hyvää vauhtia matkalla kohti tieteellistä maailmankatsomusta, se että he kokivat että ihmiset on jaettavissa parempi- ja huonompitasoisiin ja että huonommat on hävitettävä jotta voidaan saada hyvä maailma osoittaa sen. Poliittinen korrektius ja jokaikisen ihmisen näkeminen samanarvoisena periaatteesta ovat pahimman laatuista tieteenvastaisuutta ja kivikaudelle juuttuneisuutta.
Eikö sinua todella ihmetytä tai häiritse se, miksi Helsingin keskusta näyttää hyvin paljon jonkun köyhän ja diktatuurisen maan kaupungin keskustalta, vaikka elämme muka yhdessä maailman parhaista maista, jossa on korkea sivisystaso, korkea elintaso jne.? Joka paikassa on räkää, tupakantumppeja, graffitteja, roskaa, valvontakameroita, mihinkään ei uskalla koskea paljain käsin... huumeveikkoja heiluu siellä ja hunnutettuja jalkavaimoja kulkee tuolla. Onko tämä miellyttävää? Tällaisessako kaupungissa/yheiskunnassa haluat asua?
Jos ihmiskunnasta nyt kerta kaikkiaan vaan siivottaisiin pois KAIKKI jotka eivät kykene elämään muiden ja ympäristönsä kanssa sopusoinnussa, ainakin minulla olisi kävely keskikaupungilla huomattavasti miellyttävämpi kokemus.
Siinä missä kehitysmaissa edistyksen estää köyhyys, meillä sen estää poliittinen korrektius. Ei missään nimessä voi edes sivumennen puhua radikaaleista puhdistuksista, ei vaan näin on hyvä, mihin tahansa kyberpunk-poliisivaltioon tämä kehitys johtaakaan, aina on hyvä, niin kauan kuin ei hetkeäkään ajatella sitä että natseilla olisi saattanut olla joitain ihan hyviäkin ideoita.
Meillä olisi tässä maailmanajassa jo täysi utopia jota parempaa kukaan ei voisi toivoa ilman poliittista korrektiutta.
Hyvä kysymys. Jos hieman kehitetään ajatusta ja kuvitellaan millainen olisi tilanne jos maamme olisi fasistinen diktatuuri.
Transsukupuolisille olisi varmaan jonkunlainen rintamerkki jota pitäisi kantaa ja olisi vaan ajan kysymys milloin tulisi poliisi viemään itään lähtevään junaan. Sikäli kun en joku valistunut nuorisojärjestö olisi paremman tekemisen puutteessa hakannut hengiltä.
Allu todennäköisesti ei olisi suorittanut armeijaa ja epäilen ettei siviilipalvelua tunnettaisi,selviäisikö vankeudella vai ampusivatko heti?
Jos kuitenkin olisi onnistunut selviämään hengissä kahdesta yllämainitusta niin suostuisiko yhteiskunta elättämään vastikkeettomasti vai olisiko luvassa pakkotyötä ruuan vastikkeeksi?
Et olisi voinut ironisempaa tekstiä kirjoittaa. Juuri se on nykymeiningissä vikana, ettei menestyminen tai onnellisuus ole itsestä kiinni, vaan korkeampitasoiset ihmiset joutuvat kärsimäät alempitasoisten mielivallasta ja sekoilusta, viattomat ihmiset joutuvat kärsimään siitä kun poliittisen korrektiuden mukaan psykopaatteja ja hulluja ei saa lukita pois muiden keskuudesta vaan heidän pitää saada elää kuten muutkin, kylvämässä epsopua, sotkua ja paranoiaa kaikkialle.
Valitettavasti en pystynyt lukemaan kirjoitustasi nauramatta saati suhtautumaan siihen vakavasti.
Luultavasti olisit kuitenkin päässyt Mengelen tapaisen lääkärin tutkimuskohteeksi ja hän olisi yrittänyt tehdä sinusta yhteiskuntakelpoisen yksilön. Ja jos hän olisi epäonnistunut kohtalosi olisi ollut tulla yhdeksi Auschwitcin sapupiipun kautta kadonneeksi.
Edelleenkin muistutan etteivät muut maat olleet 30-luvulla kovin paljon humaanimpia paikkoja elää kuin se Saksa. Monessa maassa homous oli rikos, kirkkoon oli pakko kuulua, naisilla ei ollut äänioikeutta, vankeustuomiot olivat 5 kertaa pitempiä kuin nyt, asevelvollisuus ja kuolemantuomio rintamakarkuruudesta, ja mitä vielä. Eikä mikään aate ole säilynyt valtavirrassa radikaalina kymmeniä vuosia, miksi oletat ettei valtavirran natsismi olisi laimentunut, kun niin kävi kommunismillekin, ja etenkin kun pahimmat sotkut olisi saatu siivottua jo 40-luvulla, niin ettei kiihkoilulle olisi jäänyt edes tarvetta?
Kuka tietää vaikka Hitlerkin olisi vanhoilla päivillään kääntynyt juutalaiseksi jos olisi sodan voittanut.
Veikkaanpa että sinä olisit yksi niistä joka siivottaisiin pois nurkkia likaamasta.
Jep, ja poliittinen korrektius ja "suvaitsevaisuuskehitys" ovat johtaneet meidät niin paljon parempaan maailmaan. Psykopaatit saavat elää vapaana, harjoittaa kaikkia ammatteja ja lisääntyä, joten päädyn sitten toisentyyppisen Mengelen sadistisen mielivallan uhriksi. Kärsittyäni sitä ennen henkistä väkivaltaa "suvaitsevaisten" taholta. Sillä tietenkin luonteenpiirteiden ja mielipiteiden perusteella syrjintä on ihan eri asia ja paljon hyvksyttävämpää kuin transsukupuolisuuden tai homouden perusteella! Viettäen elämääni pummina ilman kunnollista tulevaisuutta kun en halua olla tekemisissä kylmäsydämisten sosiopaattien ja meluavan roskaväen kanssa. Saaden kuukaudessa noin 150e käyttörahaa kun tunnetusti taloudellinen vapaus edistää sosiaalista vapautta, ja mitä enemmän yhteiskunnassa on monopolikapitalisteja jotka saavat lain siunauksella vaatia vaikka ruoasta ihan millaista hintaa haluavat sitä parempi yhteiskunta meillä on, sillä eihän diktatuuri voi ikinä olla taloudellista, vaan vapaassa markkinataloudessa ihmiset ovat vapaita, diktatuureille juuri on tyypillistä kollektivisoida ja valtiollistaa esim. ruokakaupat!
Ainoa minkä myönnä kirjoituksessasi todeksi on se, että emme voi tietää mihin suuntaan natsi-saksa olisi yhteiskuntana kehittynyt jos se olisi euroopan hallitsija.
Mutta ajatuksesi tuntuu olevan se, että siitä olisi kehittynyt seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen kannalta suorastaan ihannevaltio. En oikein pidä ajatustasi kovinkaan todennäköisenä kehityssuuntana.
Eihän tuota tosiaankaan tiedä, mutta todennäköisesti kyseisiä vähemmistöjä ei olisi tai joutuisi elämään piilossa koska sodassa ja sen jälkeen ryhmä olisi hävitetty.
Sinun viestejäsi miinustetaan vain asiasisällön perusteella.
Ymmärsinkö oikein, että hyväksyt ihmisten jakamisen 'parempiin' ja 'huonompiin'? Sekä hyväksyt näiden huonompien hävittämisen?
Jos vastauksesi on kyllä, niin pitää sanoa että olet kyllä yllättävän 'ymmärtäväinen', koska itse olisit mitä todennäköisemmin hävitettävien joukossa. Et ehkä ensimmäisessä kiireellisyys ryhmässä, mutta toisessa tai kolmannessa viimeistään.
Eli sinun oma mielipiteesi riittää tekemään sinusta älykön?
Kun tämä maailma mitä ilmeisimmin on helvetti, niin täältä ei voi olla sellaista ulospääsyä kuin itsemurha. Mun ennusteeni on se, että itsemurhan tehneet syntyvät tänne uudelleen ja joutuvat kohtaamaan samat haasteet taas uudestaan.
Minulla on ollut aika kova elämä, kovempi kuin kenenkään tuntemani, paitsi erään, joka kuoli pari vuotta sitten aidsiin ja minä monta kertaa mietin itsemurhaa, mutta jätin sen silti tekemättä. Elämä on ollut synkkää, mutta kyllä se on paremmaksi muuttunut siitä mitä ennen. Sitä paitsi, luonnollinenkin kuolema tulee jossain vaiheessa ja köyhälle se tulee vielä nopeammin kuin muille. Ketään ei olla täällä henkiin jätetty.
"Mun ennusteeni on se, että itsemurhan tehneet syntyvät tänne uudelleen ja joutuvat kohtaamaan samat haasteet taas uudelleen."
Eivät ihmiset tänne uudestaan synny, eivät itsemurhan tehneet eivätkä muutkaan.
Elämän vaikeudet ja vastoinkäymiset parhaimmillaan nöyrryttävät ihmistä ja lähentävät tätä Jumalaan. On ihanaa saada Jumalalta lohdutusta. Jos uskaltaa ottaa hypyn tuntemattomaan, askelen kohti rakastavaa Jumalaa, saa tuntea autuuden. Hän on erilainen kuin ihmiset, ja Hän rakastaa erityisesti niitä, jotka ovat onnettomia.
"Autuaita ovat murheelliset, he saavat lohdutuksen", Jeesus sanoi kerran.
Kyllä ihmiset syntyvät tänne uudestaan. Ihanteellista olisi, jos ei tarvitsisi. Ennen syntymää sielu valitsee haasteensa. Me olemme itse valinneet kohtalomme, uskoen, että me pystymme selviytymään.
Saat kaiken kuulostamaan kovin helpolta. Minä sanon, että tämän autuuden kokeminen vaatii muutakin kuin hyppyä tuntemattomaan. Se vaatii jatkuvaa työtä. Se vaatii elämänarvojensa kyseenalaistamista. Mikään ei ole typerämpää kuin kuolla aatteensa puolesta, kun nämä nykyisin vallalla olevat aatteet eivät todellakaan ansaitse sitä.
Ehkä joillekuille tulee Kristus tai Krishna sormia napsauttamalla, niin kuin jollekin baaritiskille, mutta minulla ei ollut niin.
Hypyllä tuntemattomaan tarkoitin sitä, että uskaltaa antaa elämänsä Jeesukselle kokonaan. Ja toisaalta, että uskaltaa ottaa hänet kokonaan (eli ei vain itseä miellyttäviä osia hänestä) elämänsä Herraksi ja paimeneksi.
Autuudella tarkoitan Jumalan lohdutusta kärsimyksen keskellä, kun ihmiset eivät siihen pysty eikä itse voi auttaa itseään.
Jatkuvaa työtä uskossa eläminen vaatii kilvoittelun muodossa: on oltava valmis toimimaan oikein, Jeesuksen tahdon mukaan, silloinkin, kun on kiusaus toimia toisin. Tässä Jumalalta voi, ja pitääkin, pyytää apua ja voimia. Ja kun huomaa epäonnistuneensa, on tehtävä parannus ja jatkettava eteenpäin.
"Se vaatii elämänarvojensa kyseenalaistamista."
Ei vain kyseenalaistamista, vaan kokonaan uudelta perustalta, joka on Jeesus, aloittamista. Kaiken tarvittavan saa evankeliumia (1. luominen 2. lankeemus 3. lunastus) ajattelemalla.
Evankeliumi on täydellinen kuvaus ihmisen tilasta, siitä, että ihminen on samanaikaisesti sekä mittaamattoman arvokas että syntinen (heikko, vajavainen, vääryyttä tekevä), että Jumala on rakastanut ihmisiä niin paljon, että tuli itse ihmiseksi Pojassa Jeesuksessa ja kuoli ihmisten syntien sovitusuhrina, ja siksi jokainen, joka on vastaanottanut tämän sovituksen, saa astua kuolemansa jälkeen Jumalan pyhään valtakuntaan eli iankaikkiseen elämään. Kaikki lähtee siitä, että ottaa vastaan Jeesuksen valmistaman sovituksen, eli Jumalan anteeksiannon. Kaikki ihmiset ovat samalla viivalla. Kaikki ovat mittaamattoman arvokkaita. Kaikki ovat syntisiä. Jeesus on sovittanut kaikkien kaikki synnit rakkaudesta ja armosta.
"Hypyllä tuntemattomaan tarkoitin sitä, että uskaltaa antaa elämänsä Jeesukselle kokonaan. Ja toisaalta, että uskaltaa ottaa hänet kokonaan (eli ei vain itseä miellyttäviä osia hänestä) elämänsä Herraksi ja paimeneksi."
Kyllä se on kannattavampaa kuin itsemurha. Asia vain on niin, etten ole kokenut Jeesuksen vastanneen minulle koskaan millään tavalla. Ehkä hän on vastannut omalla tavallaan, niin etten minä ole sitä huomannut tai sitten joku muu, koska yläkerrassa on paljon porukkaa, mutta en ole kokenut nimenomaisesti Jeesusta ikinä sillä tavalla.
"Jatkuvaa työtä uskossa eläminen vaatii kilvoittelun muodossa: on oltava valmis toimimaan oikein, Jeesuksen tahdon mukaan, silloinkin, kun on kiusaus toimia toisin. Tässä Jumalalta voi, ja pitääkin, pyytää apua ja voimia. Ja kun huomaa epäonnistuneensa, on tehtävä parannus ja jatkettava eteenpäin."
Ajattelen eri tavalla, en toki halveksu tekoja, päin vastoin, mutta jos on kysymys itsemurhan tasolle asti epätoivoon ajautuneesta ihmisestä tai muuten masentuneesta, niin se työ, mistä puhuin on lukemista, pohtimista ja asioiden opettelua. Minusta kysymys on enemmän vääristä tavoista ajatella kuin vääristä tavoista toimia. Masentunut ei muutenkaan toimi paljon.
"Ei vain kyseenalaistamista, vaan kokonaan uudelta perustalta, joka on Jeesus, aloittamista. Kaiken tarvittavan saa evankeliumia (1. luominen 2. lankeemus 3. lunastus) ajattelemalla. "
Niin no, minä en näe mitään lunastusta, koko lunastus oli assyrialaisten keksimä juttu, assyrialaisten kuningas toimi lunastajana koko kansalle. Kun juhlakalenteri rukattiin kuntoon aurinkokalenterin kanssa, niin se oli sovitustyö ja piti antaa sovitusuhri siitä, että juhlia oli vietetty väärinä ajankohtina.
Minä en näe myöskään mitään lankeemusta. Nyt jos olet ikinä kasvattanut lasta tai vaikket olisikaan, tiedät, että kaikki kasvavat aikuisiksi kapinoimalla vanhempiaan vastaan. Ihminen tarvitsi kapinaa tullakseen siksi ihmikunnaksi, mikä me olemme nyt, vapaaksi demiurgin orjuudesta. Demiurgi loi Aadamin ja antoi hänelle omaa henkeään, mutta hän menetti henkensä, eikä Aadam tullut eloon. Sofia antoi Aadamille hengen Eevan kautta ja demiurgin henki karkasi hyvän ja pahan tiedon puuhun, jonka hedelmää tämä kateuksissaan käski olemaan syömättä. Aadam ja Eeva söivät ja havaitsivat, etteivät he suinkaan kuolleet, niin kuin demiurgi oli väittänyt, vaan elivät satoja vuosia.
"Evankeliumi on täydellinen kuvaus ihmisen tilasta, siitä, että ihminen on samanaikaisesti sekä mittaamattoman arvokas että syntinen (heikko, vajavainen, vääryyttä tekevä), että Jumala on rakastanut ihmisiä niin paljon, että tuli itse ihmiseksi Pojassa Jeesuksessa ja kuoli ihmisten syntien sovitusuhrina, ja siksi jokainen, joka on vastaanottanut tämän sovituksen, saa astua kuolemansa jälkeen Jumalan pyhään valtakuntaan eli iankaikkiseen elämään."
Ei ole niin, että jotain sovitusnappulaa painamalla resetoituu kaikki synnit, vaan me olemme täällä rakentamassa karmaa itsellemme tai purkamassa sitä. Tämä on harjoituskenttä sielullemme ja mitä paremmin täällä selviämme, sitä todennäköisempää on, ettei tänne tarvitse tulla uudestaan, joten kannattaa harjoittaa henkisyyttä ja hyvyyttä. Kesken jättäminen itsemurhassa ei ole minkään uskonnon mukaan hyvä juttu. Jokaisesta ongelmasta kannattaa miettiä, mikä on sen antama opetus minulle. Raamattukin puhuu siitä, että jumala ruoskii kaikki hänen pojikseen aikovat. Henkilö, joka on itsemurhaan ajautumassa on kokenut sen ruoskimisen, mutta hän heittää hukkaan sen mahdollisuuden, että hänestä voisi tulla jumalan lapsi. Kyllä sitten mahtaa vituttaa, kun kuolemansa jälkeen tajuaa sen!
"Kaikki lähtee siitä, että ottaa vastaan Jeesuksen valmistaman sovituksen, eli Jumalan anteeksiannon. Kaikki ihmiset ovat samalla viivalla. Kaikki ovat mittaamattoman arvokkaita. Kaikki ovat syntisiä. Jeesus on sovittanut kaikkien kaikki synnit rakkaudesta ja armosta."
Ei ole mitään anteeksi pyydettävää. Demiurgi saisi pyytää anteeksi ihmiskunnalta. Kaikki eivät myöskään ole samalla viivalla, koska jotkut ovat vanhoja sieluja ja toiset vasta sielun tiellä ihan taaperoita. Minä olen vanha sielu ja siksi minulta vaaditaan enemmän, mutta ihan nuorenkin sielun pitäisi ymmärtää nähdä henkinen ulottuvuus vaikeuksia kohdatessaan.
Edelleen syytellään Töölön sairaalaa, vaikka he ovat asiassa täysin oikeassa.
kuka on oikeassa ja kuka ei ja missä asiassa.
Sitten eroa porukasta mitenkään
asiassa Töölön sairaalassa ollaan oikeassa ja mihin väitteesi perustuu.
Yrityksesi kerjätä sympatiaa ei toimi tällä palstalla.
Hei itsemurhaa harkitseva,
sinulla on varmasti vaikea tilanne, mutta älä anna periksi. Vaikka nyt tuntuu erityisen pahalta, voi tilanne parantuakin.
Jos sinulla on itsetuhoisia ajatuksia, etsi apua näistä ohjeista:
http://www.e-mielenterveys.fi/itsemurha/