Dahlia lopetti kukkimisen

Ottaapäähän

Ostin kolme viikkoa sitten neljä upeaa punaista dahliaa ja siirsin ne isoon puutarhalaatikkoon, koska juuret tulivat jo purkeista ulos. Ne kukkivat viikon ja joka päivä jokin kukka alkoi muuttaa väriään ja tiputti värilehdet pois. Leikkasin kuihtuneita pois ja nyt ei ole yhtään kukkaa, mutta melkoisesti nuppuja, joista parista pilkistää muutama ruosteen värinen kukanalku. Muuten kukat voivat hyvin.

Missä vika? Oliko puutarhaliikkeessä lannoitettu reilusti, onko kastelussa tai paikassa ongelma? Kukat ovat puolivarjossa eteläseinustalla ja multa on tasaisen kostea. haluaisin talvettaa ne, vaan kannattaako?

Sama kävi samettikukille, isot keltaiset kukat muuttuivat muutamassa päivässä ruskea-keltaisiksi pienemmiksi kukiksi. Ne ovat samassa paikassa, jossa olen kesäisin samettikukkia pitänyt eikä tällaista ongelmaa ole.

Näinkö meitä huijataan kuten ruoan kanssa?

0

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        148
        3583
      2. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        70
        3560
      3. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        46
        3342
      4. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        53
        2779
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        32
        2046
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        30
        1972
      7. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        43
        1790
      8. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1686
      9. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        96
        1645
      10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1400
      Aihe