Vinkkejä kaivataan: Mitä vauvalle lahjaksi??

ongelmapulma

En tiedä mihin osioon tää kuuluis mutta koska täällä on niitä pienimpien lasten vanhempia niin ajattelin kysyä jos löytyisi hyviä vinkkejä lahjan ostoon. Ihan simppeliksi en teille tätä hommaa tee, koska en halua ostaa mitään ns. perinteistä. Eli pehmolelut, tutit, pullot , yms. on ehdottoman pois laskusta. Vaippoja ostan, sen olen keksinyt, mutta sitten se itse lahja, mikä jäisi vauvalle toivonmukaan ihan koko elämän ajaksi mukana kulkemaan. Mikä se voisi olla?

Toisena haluaisin kysyä, onko mielestänne täysin "hassu" idea, kun ajattelin itse vauvan vanhemmille, (äiti on lapsuudesta asti ollut paras ystäväni) hommata myös lahjan, ja sellainen mistä olisin itse ainakin aikoinaan pitänyt tuli mieleeni. Elikä että ostaisin parit leffaliput, jotka käyvät milloin tahansa, mihin tahansa elokuvaan, ja sitten tekisin itse sellaset "lahjakortit" mitkä oikeuttaisi elokuva iltojen ajaksi ilmaiseen lapsenvahtiin?

12

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hassumpaa

      Toteuta ehdottomasti tuo leffalippu-idea! Minä ja puolisoni saimme viime jouluna lahjaksi leffaliput ja tuommoisen itsetehdyn "lapsenhoito"-lahjakortin. Tuollaisesta lahjasta tulee niiiin hyvälle mielelle! :)

    • Satuaarteet

      Lapsenhoito lahjakortti on mitä mainioin idea!!:)
      Hmm vaikea kyllä keksiä lahjaa mikä kelpaisi tosi pitkään.
      Kaikki vauvan lelut on sitten pois laskuista.
      Oma lapseni sai kummiltaan aikanaan ristiäislahjaksi sellaisen paksun " arvokkaan" satukirjan grimmin satuja esim.. Vauvallehan kannattaa lukea pienestä pitäen!
      Nyt oma lapseni lukee samaa kyseistä satukirjaa omalle 2 vuotialleen että se on ainakin ollut pitkäikäinen ja hyvä lahja:)

    • h54cc

      Minä ostin siskontytölle sellaisen enkelikellon ristiäislahjaksi. Semmoinen varmasti sopii minkä ikäiselle tahansa, siinä on kaunis ajatus ja kulkee vaikka aikuisenakin mukana. Googlen kautta varmaan löydät lisätietoja. Ja onhan niitä muitakin koruja, joita voi vaikka ajan kanssa "kasvattaa" kun ostaa aina lahjaksi pätkän lisää. Tai jotain "kummilusikka" tyylisiä tai miten olisi ne puiset veistokset, olikohan se jokin Willow tmv. se merkki. Juuri tänään niitä myymälässä ihailin, oli vaikka mitä erilaista veistosta ja varmasti kauniita koristeita vielä aikuisenakin.

    • edvslsh

      Itse en kyllä ehkä niitä vaippojakaan ostaisi, ellet ole varma, että aikovat käyttää kertakäyttövaippoja. Ja kertseissäkin merkillä on väliä, ainakin joillekin. Itse en esimerkiksi pystynyt lapsella käyttämään Pampersia, koska kyseinen vaippa haisee aivan karsealle jo paketista otettuna ja etenkin, kun vauva on siihen pissannut. Luulin ensin, että vauvalla on jotain vialla, kun pissa haisee niin kamalalle, mutta sitten tajusinkin, että se haju johtui vaipasta.

      • äitiliini.

        Kommentoin vaan tähän väliin että tuo vaippa-asia on tosiaan aika tarkkaa, meillä taas käytetään vaan Pampersia :D Liberoissa tuli pissa (ja usein myös kakka) jalansuusta läpi lähes aina kun poika oli vasta syntynyt, poika oli aika laiheliini syntyessään, se voi selittää tuota.. Pampersit on taas aina olleet pitäviä ja niissä ollaan pitäydytty kaikki nämä 6kk :)


      • edvshls
        äitiliini. kirjoitti:

        Kommentoin vaan tähän väliin että tuo vaippa-asia on tosiaan aika tarkkaa, meillä taas käytetään vaan Pampersia :D Liberoissa tuli pissa (ja usein myös kakka) jalansuusta läpi lähes aina kun poika oli vasta syntynyt, poika oli aika laiheliini syntyessään, se voi selittää tuota.. Pampersit on taas aina olleet pitäviä ja niissä ollaan pitäydytty kaikki nämä 6kk :)

        Meillä ei käytetä kumpaakaan, vaan Muumi-vaippoja, ovat suomalaisia ja niissä on erityisesti kiinnitetty huomiota kemikaalien vähyyteen. :) Mutta tärkeä pointti oli tosiaan se, että vaippamerkin kanssakin voi olla tarkkaa ja väärä merkki voi mennä hukkaan.


    • äitikin

      Lapsenhoito-lahjakortti on tosi hyvä idea! :) On tosiaan vaikea keksiä jotain, mikä kulkisi lapsen mukana koko elämän. Itse tykkäsin eniten vähän isommista vaatteista (74 cm esim.), mutta vaatteet ovat tosi perinteinen lahja ja siinäkin voi mennä pieleen. Yksi tosi kiva oli vauvan katselukortit. Kummiltaan tyttö sai myös sellaisen WSOY:n oppi&ilo-sarjan minun kirjani, johon voi kerätä muistoja vauvaiästä aikuisuuteen. Vaikkakin vauvakirjoista olen tykännyt (hieman vinkaten saatiin sekin lahjaksi ;) ) Lapselliset, kirja vauvalle ja vanhemmille-kirjasta. Myös esim. helminauha pienelle ja mukaan lisähelmiä, jotka voi lapsen kasvaessa liittää nauhaan oli ihana lahja.

      Itse äitinä sain lahjaksi suklaata, valtavasti suklaata. Se oli yllättävää, mutta ihan kivaa. Lähes joka paketissa oli levyllinen mukana. Paras lahja oli - tosin hyvältä ystävältä ja muiden lisäksi - 5 litraa valmista mehua. En oikeasti muistanut syödä ekoihin viikkoihin, joten mehuista oli hyötyä. :D

      • suklaavaivat

        Tästä tulee herkästi se fiilis, että mitään ei voi antaa ongelmitta, mutta suklaa aiheuttaa vauvoille tosi herkästi vatsakipuja äidinmaidon kautta. :) Jos siis on yhtään herkkävatsaisempi vauva, jää äidiltä suklaat syömättä. Mutta onneksi isä voi sitten auttaa.


      • äitikin
        suklaavaivat kirjoitti:

        Tästä tulee herkästi se fiilis, että mitään ei voi antaa ongelmitta, mutta suklaa aiheuttaa vauvoille tosi herkästi vatsakipuja äidinmaidon kautta. :) Jos siis on yhtään herkkävatsaisempi vauva, jää äidiltä suklaat syömättä. Mutta onneksi isä voi sitten auttaa.

        No sehän on ihan selvä, että mikä tahansa lahjavalinta voi olla epäonnistunut. :) Ihmettelin lähinnä tuota suklaan määrää, joka kotiimme tulvi synnytyksen jälkeen. Ehkä se ei mieleenpainuvana ja kestävänä lahjana joka tapauksessa ole kovin onnistunut. ;) Mutta ne mehut, ne tulivat tarpeeseen! Niitä suosittelen! :D


      • suklaavaivat
        äitikin kirjoitti:

        No sehän on ihan selvä, että mikä tahansa lahjavalinta voi olla epäonnistunut. :) Ihmettelin lähinnä tuota suklaan määrää, joka kotiimme tulvi synnytyksen jälkeen. Ehkä se ei mieleenpainuvana ja kestävänä lahjana joka tapauksessa ole kovin onnistunut. ;) Mutta ne mehut, ne tulivat tarpeeseen! Niitä suosittelen! :D

        Tarkoitin lähinnä, että tuosta omasta viestistäni voi tulla tunne, ettei mitään voi antaa lahjaksi. :)


    • vaihtoehtoja riittää

      Pakko ihan ensin kommentoida vaippoihin: Meillä ei käytetty vaippoja lainkaan. Vaan vessahätäviestintää :) Sekin on vaihtoehto. Mutta itse asiaan; tuo leffaliput lapsenvahtilahjakortti tai joku vastaava "imurointilahjakorttti" on hyvä idea. Ja sit ihan ruokaa äidille. Mulla unohtui tehdä pakkaseen valmiiksi varasafkaa kiireiseksi imetyksenopetteluajaksi ja vieras ruuan/ leipomusten kanssa olis kelvannut.

      • Vauvalahja

        Komppaan tätä ruoka-ideaa. Olisi ollut pikkuvauva-aikana ihanaa kun olisi voinut vain lätkäistä kotiruokaa mikroon eikä aina olisi tarvinnut hätäisesti syödä leipää. Se ruoanlaitto kun ei vain onnistu.

        Leffa-lastenhoitolahjakortti on myös loistava idea! Ravintolailllallinen rauhassa olisi kans ihana.

        Tuohon vaippa-asiaan sitten. Meillä poika oli kovin vatsavaivainen vaikka äiti ruokavaliosta karsikin kaikki suklaat, ruisleivät yms pois. Muumi-vaipat olivat jotenkin joustamattomia ja painoivat vatsaa. Ei voinut käyttää. Liberot oli myös vatsan kohdalta Pamperseja joustamattomampia. Pamperssit on ollu kaikkein pehmeimpiä ja meillä tykättyjä. Kannattaa kysyä että mitä tykkäävät käyttää. Ei se lahjan arvoa alenna vaikka ei ylläri olekaan. Ja vaipat on aina tervetulleita (jos niitä käytetään).

        Miten olisi tavara-taulukehys, johon mahtuisi tärkeitä tavaroita matkan varrelta? Sinne voisi alkuun laittaa vaikka söpöt ensitossut, joita löytyy esim. Tohvelisankareilta. Tai sitten vain nuo tossut, jotka voi käytön jälkeen kehystää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      547
      2089
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      385
      1682
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1509
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1398
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1076
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1072
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1067
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      838
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      824
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      813
    Aihe