miksi vielä 60 haluaa olla paras muiden silmissä, inhimillistä kaiketi loppuun asti. Meidän elämämme, jos on hyvällä mallilla kaikki, voi olla
"kiitollinen hyvästä terveydestä ja huonosta muistista".
Kuulin tuon viisauden tv.stä, oivallisesti sanottu, terveys on oleellista koska mahdollistaa tekemisen riemun ja huonoa muistia siinä perusteltiin vain niiden huonojen asioiden osalta - eli katkeruus tuhoaa ym. -
"kiitollinen hyvästä terveydestä ja huonosta muistista".
Kuulin tuon viisauden tv.stä, oivallisesti sanottu, terveys on oleellista koska mahdollistaa tekemisen riemun ja huonoa muistia siinä perusteltiin vain niiden huonojen asioiden osalta - eli katkeruus tuhoaa ym. -
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jokainen aamu meen takapihalleni ja täyres työvarustukses lähetän kiitoksen luojalleni omasta liikunta kyvystäni.
Viime perjantaina kattelin veriarvo paperia jossa oli pelkästään hyviä arvoja, saan nyt palkinnon nuoruuren valinnoista.
Kova työ ja huonoa ruokaa ,siin se salasuus ja mielettömästi pelkkää moukantuuria mitäs sitä muuta kaipaa.
Paras en tosin haluu olla vaan oman taksvärkkini teen se riittää mulle.
Oikeassa olet, vain oleellinen on tärkeää
Valinnoista on kyse, kun hankalaa tulee, kertynyt sisu on kaivettava kehiin - voi ainakin hyvillä mielin todeta että taksvärkkiä teen minäkin.
Keskiviikkona olin eräässä tilaisuudessa ja pöytäseurakseni valikoitui eri ikäisiä ihmisiä - kauneudesta en osaa sanoa mitään - mutta fiksuja olivat yksi ihan professori, - tullut luennoimaan - kaksi tuntia siinä vaihdettiin mielipiteitä - osa lähti Helsinkiin me muut hajaannuimme tahoillemme.
Sattuma tarjosi sielukkaan hetken..............
Niin harvoin ,tuskin koskaan oikeestaan pääsen seuraan jonka jumalat on ottanu siihen korkeaan keinuunsa.
Mielelläni heidän juttujaan kuuntelisin ,nyt olen yrittäny seurailla mitä luonto kertoo meille.
Suuresti pelkään et jonain päivänä tuuli lyö ku ruoska ja metsä ei suojele omiaan.
Näinkin vanhana varmaan pääsen alta pois mut lapseni lapset ottaa sen vastaan.
Kavereita ja ystäviä seuratessa huomaa miten askel lyhenee ja askareet kestää pitempään,ittehän me emme muutu emme vanhene.
kenen valinnoista nyt taas onkaan kysymys, 60 vuotiaden tiällä ketjuillako?
Tänäänkin valitsin vanilja pehmiksen ja olen 60
vanha merimies muistelee, paskeri enhän mä muista mitään.
Ulkonäöstä? Mitä enemmän tulee ikää, sen vähemmän ulkonäköongelmat vaivaavat.
Ei se tarkoita, ettei välittäisi olemuksestaan.
Terveys ennen kaikkea, harvalla sekään taitaa enää olla A-luokkaa.
Vähemmälläkin pärjää, tyytyy siihen mitä on, ei keskity menetyksiin.
Paras voi olla monella lailla. Aina parhaus hivelee olematontakin kunnianhimoa.
.
Aivan, mehän emme vanhene mutta vanhat poika/tyttöystävät tulee rollalla vastaan. Siitä huomaa et kait sitä itelleenkin on vuosia kertynyt.
Katkeruus----mitä se on???
Ulkonäkö mutta mitä sen takana onko aivoja?? , hyvin monilla ei ole oli maa mikä tahansa tarkoitan naisia.
Kai ny kaikella elävällä aivot on.
Ei ole ex on bakteerilla aivot???
Pitäisi vähän aivoja olla suomalaisilla 60
Ne pienet ovat viisaampia kuin ihminen sillä älykkyys ei ole aivot suomalaisella tasolla näkyy---miksi viirukset voittavat rokotukset jne.
Miksi nollat lisääntyvät Suomessa?
sanoppas muuta mullain on jo 60
Siin on paljon nollia ja muilla on lisää.
Tarkoitan aloituksen valinnoilla myös niitä nuoruuden valintoja, joiden seurauksista nyt joko voimme nauttia tai kärsiä, tosin muitakin syitä tämän hetken elämäntilanteeseen tietenkin on, eli muut ihmiset ja elämä itse.
Katkeruus on elämän tarkastelua negaation kautta, yleensä minä muodossa ja muiden aiheuttamien murheiden puimista, eikö.......
Ulkonäkö muuttuu vuosien myötä ja jokainen on omanlaisensa - arvokas ihminen - arvostuksen voi menettää helpostikin..........
Kirjoitit istuneesi ihan professorin pöydässä ; )
Minulla on ystävätär, professori, olin kesällä hänen 60-vuotisjuhlissaan. Ihan normaali ihminen hän on ja kuten muutkin me aikuiset elämän opettamat. Kävi pari viikkoa sitten kylässä, saunoimme, uimme ja pidimme turpakäräjiä.
Valinnat hän teki nuorena. Opiskeli meni naimisiin, teki kolme lasta, erosi. Sairastui syöpään ja selvisi, löysi ihanan miehen rinnalleen vuosi sitten.
Ihan samoja valintoja kaikilla jo tällä ikää. Rakkaus toki kaunistaa vanhenevaakin naista.
silläkin on kyllä paljon merkitystä minkä alan professori.
Sanopa yksikin naispuolinen joka ei olisi 'vanheneva'
tai jos et muista niin mieskin käy. :~\
Täälläkin roikut helmoissani, hommaa se on sekin ei tosin tutkintoja vaativaa.
#ulkonäkö muuttuu vuosien myötä ja joikainen on omanlaisensa-arvokas ihminen-#
Aloitustekstissä jo mainittiin tuo "vertailuja valinnoista--ulkonäöstä" niin mikä nyt on tuon ulkönäön suhteen kun siitä pitää mainita noin useasti.
Jokainen tietää että ulkonäkö muuttuu vuosien myötä.
Mutta ihmistä voi sanoa kauniiksi tai komeaksi kun ottaa huomioon sen iän. Joillakin se tosin voi nousta päähän ja kuvitella itsestään liikoja.
Miksi aloittaja jankkaa nyt 60 ulkönäöstäkin.
Syynä ovat varmaankin sammakon-näköiset ja rumat.
On ihan hyvä heti alkuun antaa heille vinkki että älä ees unta nää.
H.
60 vertailuun viittasin *muiden aloituksiin - onko jankkausta - ei ole tarkoitus -
Nostin valintojen merkityksen elämän suunnan muokkaajan roolissa esiin, esimerkiksi osaltani
Kun nuorena tein ISON mokan etten opiskellut, nyt sekin on osittain paikattu.......
Ehkä voitoksi tässä vaiheessa voisi laskea sen, että olen selvinnyt tässä kunnossa yksin eron jälkeiset vuodet - kesään kului mm. pieni pintaremontti tapetit uusiksi,ym.. Kyllä friskaa pikkukämpän ilmettä esim. punainen valkoisen tilalle.
Tekijät löytyivät nopsasti netistä - työn hinta menee veroilmoitukseen ja se siitä.
Ulkönäköhän tosin vaikuttaa moniin asioihinkin ja on eduksi elämäässä monille.
näyttävän näköinen 60 :kin nainen tai mies voi olla etulyöntiasemassa ulkonäkönsä kanssa joissain valinnoissa vastaan rupisammakon näköinen.
Nuorena hyvällä ulkönäöllä on monasti etuja.
En tarkoita kumppanin saamista taikka kauneus kilpailuja.
Onko täällä kukaan saanut ulkonäkönsä vuoksi etuuksia esimerkiksi työelämässään?
Eikö nykyisin jo monen työn saadakseen pidä olla vaaditulla ulkonäöllä varustettu?
Monesti jo päästäkseen haastateltavaksi on anomukseeen liitettävä valokuva.
Myös paino on eräs kynnyskysymys.
Tohtori Pillissä tosin oli vasta tapaus, että nainen oli liian kaunis ja sexikäs, joten erotettiin.
Mä sain ,sen perusteella et pystyn solmiamaan kenkännauhat kumartumatta sain pää kärrärin paikan kun petonivaluu tehtiin.
Jokaiselle on oma napa tärkein, kuolemaan asti. Kaikki on mahdollista niin kauan, kun on sen verran terveyttä että jaksaa tehdä kaikkea mikä tuntuu mukavalta.
Unohtaminenkin on lahja.
Minen ymmärrä tota tunteiden paisuttelua,
miksi joku katkeruus olisi vain joittenkin ihmisten
pysyvä ominaisuus, tunteet kun liikkuvat kaikilla, tulevat ja menevät.
Niinku ajatuksetkin ja mietteet - jokaisella omansa.
Välillä suru vetää mielen apeaksi ja surutyön vaiheet on moninaiset, kuuluu siihen
vihakin välillä. Enkä minä ymmärrä mitenkään hoitavana elementtinä kenenkään
elämässä kiihkon nostattelua, kui politiikassa ja uskonnoissa tehdään.
Ymmärryksessä lienee vikaa minullakin - jos joku haluaa olla paras, olipa minkä
ikäinen tahansa - mikäs vääntö ja myllerrys siitäkin pitäs tehdä?
Aihe ja alue, missä päteä, täsmennystä kaipais aloituksesta.
- kipuiluakin ja vajaakuntoisuuttakin on välillä monenlaista ihan kaikenikäisilläkin,
senkin kanssa on selviäminen, samoinkuin niiden ihmisten kanssa,
jotka sanovat, että eiköhän porukalla näytetä sille ja sille, mistä se
kana oikein kusee....
En tiedä kuka haluaa olla paras muiden silmissä.
Miulle riittää että olen hyvä edes yhden muun kuin itseni silmissä, hätätilassa tulen toimeen ilman edes sitä yhtä...