Ylioppilasko meitä johtaa ?

Karhinmäki

Virkkunen ja Ihalainen ei edes ylioppilaita...heh..heh..ja viisaita kuin mikä..heh..hehe

Opettajakin ihmetteli Kataisen arvosanaa: "Sain ysin päättötodistukseen, mutta kirjoitin approbaturin"
Pääministeri Jyrki Katainen ei päässyt heti lukion jälkeen yliopistoon vaan haki lihakaupasta vauhtia uusintayritykseen.
Pääministeri Jyrki Katainen ei päässyt heti lukion jälkeen yliopistoon vaan haki lihakaupasta vauhtia uusintayritykseen.
Markku Ulander
Julkaistu: 27.5.2013 18:07

Heinäkuussa 1990 Vaasan yliopiston pääsykokeiden tulokset olivat tulleet julki. Jyrki Kataisen nimeä ei valittujen joukossa näkynyt.
- Hain lukemaan kauppatieteitä heti lukion jälkeen, mutta en päässyt sisään. Ehkä valmistautuminen ei ollut parasta mahdollista, nykyinen pääministeri Jyrki Katainen muistelee IS:lle.

Ylioppilaskirjoitusten jälkeen Kataiselle oli selvää, että hän hakeutuu akateemisiin jatko-opintoihin. Kirjoitukset menivät kohtuullisesti, yleisarvosanaksi tuli cum laude.

- Ranska minua jäi harmittamaan. Sain ysin päättötodistukseen, mutta kirjoitin approbaturin. Opettajakin sitä vähän ihmetteli.

- Muuten tulokset olivat aika lailla odotettuja.

Kun Vaasan yliopiston ovi sulkeutui, siilinjärveläisen ruokakaupan ovi aukesi. Katainen sai pestin lihatiskiltä. Samaan aikaan hän teki opettajan sijaisuuksia ja valmistautui valtiotieteellisen pääsykokeisiin.

- Siellä kaupassa ja koululla pääsi kunnolla kiinni aikuisten maailmaan. Samalla vahvistui halu päästä jatko-opintoihin ja keväällä minut sitten Tampereen yliopistoon hyväksyttiin, Katainen muistelee.

Tänäkin kesänä moni uusi ylioppilas joutuu pettymään, kun haluttua opiskelupaikkaa ei tule. Tilastojen mukaan ongelma on suurempi nuorilla miehillä kuin naisilla.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulehan tolvana

      Henna Virkkunen on kohta tohtori. Hän on koulutukseltaan filosofian lisensiaatti ja valmistelee väitöskirjaa ministereiden eroon johtaneista skandaaleista.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Henna_Virkkunen

      Virkkunen ei ole ehtinyt kuluttaan takamuksiaan lukion penkillä, kun on tehnyt töitä. Paljon arvostettavampaa tietä hän on opinnoissaankin niin pitkälle päässyt. Ei tosin ainoa lajissaan, harvinainen kyllä. Tekniikan puolelta on tullut tohtoreita ilamn luokkaakaan oppikoulua linjaa ammattikoulu-teknillinen koulu-teknillinen opisto-teknillinen korkeakoulu-tekn.lis-tekn.toht.

      Mutta sinun lahjat ei varmaan riittäneet peruskoulunkaan läpikäymiseen.

      Ihalaisen kokemus on pätevöittänyt hänet ministerin tehtäväänsä aivan harvinaisen hyvin.

    • Meit ei krvat purist

      Virkkunen ja Ihalainen ei edes ylioppilaita.
      -ei ole niin..
      Arhinmäki on ylioppilas, mutta ei sitten muuta.
      Heinäluoma on ylioppilas, muttei sitten muuta.

      Henna Virkkunen ei ole ylioppilas, vaikka olikin ennen hevosharrastukselleen omistautumistaan opiskellut vuoden ajan iltalukiossa.

      Mitä tuumaisit jos hra Hakkarainen olisi seuraavan hallituksen ministeri.
      Hänkään ei tainnut olla ylioopilas. Vaikka opetusministeri.
      Menisi siinä kuin nämäkin.

      Toivotan hyvää yötä. Itseni ja Teuvon puolesta.
      http://www.eduskunta.fi/fakta/edustaja/kuvat/1107.jpg

    • Aivan sama, mikä oppiarvo on -, idiotismi, narsismi ja halu laajan tuhon aiheuttamiseen ei ole siihen liitoksissa, kuten on nähtävissä noiden nykypolitikkojen touhuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      89
      1027
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      722
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      48
      468
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      41
      429
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      421
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      418
    Aihe