Voisiko joku auttaa hieman, kun minulla on tälläinen "Äkäinen poikapupu" tapaus kyseessä. Elikkäs, minulla on n. 4 kk hermeliini poika, ja aina kun yritän ottaa sitä syliin, se uhkailee ja murisee. Pari kertaa on jo melkein onnistunutkin. Harjasin sitä tänään, ja rupesi sitten yksikseen tappelemaan harjan kanssa! :O Kun yrittää ottaa pyyhkeen avulla, se murisee pyyhkeellekkin! :( Mitä teen!? En halua että kanini vihaa minua jo nyt, kun kerran joutuu kestämään minua ne seuraavat 10 vuotta ainakin :oo So, what should I do? Pleeeeaaseee heeeeeelppppp!
Hjälp! :O Pureva kani!
Hermupoika<3
25306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei muuta kun piikille.Ongelma kani selvästi.
voisit kokeilla ainakun kani puree niin puhallat siihen sen päähän tai suihkutat vettä kumminkin niin että kani ei sua alkaisi pelätä.
Jups, thanks (:
Useimmat kanit ei tykkä nostelusta. Munkin kluppa pelästyy jos yritän, mut toisaalta kiipee ite kyllä syliin siliteltäväksi. Pakolliset jutut kuten kynsienleikkuu on toki pakko hoitaa. Silloin kannattaa vaikka koettaa samalla syöttää sille jotain herkkua että pysyy rauhallisempana. Muuten harjailut yms. Kannattaa mieluummin hoitaa niin että kani on lattialla vieressä, ettei tarvi turhaa kiusata.
Selvä, kiitoos :)
Sillä on varmaa liian pieni häkki ja liian vähän tekemistä,kiinnitäppäs siihen nyt huomiota! Ja kaneilla on hyvä olla kokoajan ruokaa tarjolla. Eikä hermeliinit,jalostetut kanit edes elä kymmentä vuotta :D
No mutta mun kaverin hermeliini eli 8-vuotiaaksi. Ne voi elää pidempäänkin.
Ömh... kääpiörodut voi elää kymmenen vuotiaiks.... JA se on joka päivä 2-3 tuntii, joskus 2-4 tuntii mun huoneessa tai parvekkeella, jossa sil on paljon tekemistä:) Kani saa ihan kohta ite tehdyn paljon suuremman häkin, mut sain jo vastauksen että jotkut kanit ei vaan tykkää nostelusta. mun kani tykkää olla sylissä (narskuttaa aina hampaitaan tyytyväisenä hiljaa, ja lötköttää siinä) mut ei tykkää siitä syliin otosta -.-
Mutta kiiitti c:
Kiitos unguiculatus:)
Siis APUA!!Yritin ottaa kanin syliin se puri niin kovaa että pelästyin ja kani tippui lattialle.Nyt se sätkii ja suusta tulee jotain valkoista vaahdon tapaista!?Auttakaa!!!
Hmph. Taas joku muu esiintyy mun nimimerkillä:( älkää uskoko tota ↑ :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'( en ikinä pudottais mun kanii vaik se puriski ;( häivy täältä trollaamasta ja pilaamast mun elämää!>:'(
Äääk apua oo 17wee pissis!!!!!
No siis iik nii mäki vähäx ihQ
Sori, mut en oo;)
Miten lähestyt sitä? Se varmaan puolustaa reviiriään jos otat sitä syliin suoraan häkistä. Mulla on myös toi sama, otan kania syniin häkistä, juttelen sille rauhallisella äänellä, hitaasti laitan kättä sitä kohti, sit se hyökkää....
Mun uus tyyli on että sanon sille "moi nyt mennää kävelee" tai jotain sitte laitan käden häkin kattoo pitkin sen luo ja sitten lasken käden sen päänpäälle ja silitän sitte nostan sen pois häkistä :) ja näin meillä onnistuu tuo syliin otto :D
Ei varmaa mitää apuu mut kuiteski xD
Herraseni ei oikein tykkää paijauksistakaanXD Mutta kiitos tiedosta:)
Mun kaverilla oli hermeliini joka eli jopa 11 vuotiaaks.
Jaajaa:)
Kuulostaa murrosiältä, eli pitäisi mennä ohi kyllä. Ja mikäli ei murrosiän jälkeenkään lopu, niin suosittelen kastorointia :)
Munki kani puree ja murisee mut olin nostamatta/härnäämättä sitä 10:neen päivään.
Se auttoi
Yleisesti kannattaa ottaa positiivinen lähestymistapa. Ei mitään vedellä pelottelua. Pureva kani pelkää tai ei luota omistajaansa tarpeeksi alunperinkään, ja silloin ei kyllä kannata heikentää suhdetta entisestään. Paljon rauhallista oleskelua kanin kanssa, herkkuja ja silityksiä jos ne kelpaa. Nostaminen mieluummin häkin ulkopuolella jos kani puolustaa häkkiään niin sen ei tarvitse stressata :)
Mun toinen kanini puree ja toinen nuolee .
Oon kait pitäny liian monta kertaa sylissä kun sin ne...
Puhu kanillesi ystävällisellä äänellä ja lähesty sitä mahdollisimman hiljaa ja rauhassa. Muriseminen voi johtua siitä esim että jos se pelästyy sinua kun sä lähstyt sitä liian nopeasti, niin kani voi kokea sen uhkaavasti ja puolustautuu murisemalla. Ole niinkuin äiti vauvalle, niinkuin emo varsalle jne. Niin kani luottaa sinuun= anna luottamuksesi kanille:))
Tiedän kokemuksesta kun oli tässä pari kuukautta sitten ärhäkkä tyttö kani:D
kun nostat eläintä opeta aille esim "varoitus" niinkuin meidän kissalle ja kaneille sanotaan aina että "Uppistalallaa" ennenkuin nostetaan ja nosta mahollisimman REIPPAASTI ja rohkeasti koska kanille tulew tukala olo muuten. Meidän kissa on tottunut sanaan"uppistalallaa" ennenkuin sitä nostetaan niin se menee ihan veltoksi ja antaa nostaa
Minulla on ylikesy kääpiö poikani puree usein ja syvälle. Ollaan hyviä kavereita. Paljon vapaana. Mitä syvemmälle puree sitä kauemmin kestää parantua.