Laivojen parhaat persoonat

Muistellaanpa vähän vanhoja laivakavereita. Millaiset persoonat ovat jääneet parhaiten mieleen?

Parhaiten jäi mieleen se, kun itse seilasin 70 -luvulla muuan ruotsalaisella rahtialuksella, oli sen päälikkö aivan kuin 1800 -luvulta repäisty aikamatkailija. Siellä se viuhtoi menemään viikset vahattuina ja kuulemma vapaallakin kulki hännystakissa jne. Mieleen jäi myös saman herran tyylitelty puhetapa ja maineikas piippukokoelma.

Toinen hyvä tyyppi oli eräs intialainen rasvari, joka sai kauheat merisairaudet aina kun vähän keinutti ja oli syömättä monta päivää ellei jopa viikkoakin kerraLLA.
Heh, on meitä moneksi!
12684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onhan noita nykyäänkin; on homoa, mustaamiestä, saksalaista, filipiinoja... kaikkea löytyy. Vaikea valita parasta persoonaa.

Äänestä
  • Joo ja on myös hetero naista aina välillä mukana! Kyllä niidenkanssa on hauskimmat jutut koettu niin töissä kun vapaallakin!

    Äänestä

Sieltähän niitä löytyy sivulta www.äänimeri.fi
:D

Äänestä

Onhan noita värikkäitä persoonia vastaan tullut.

Ensimmäisenä tulee mieleen Lemppu-Emppu joka nimensä mukaisesti antoi herkästi kenkää ja minuakin persoonastaan varoiteltiin kun laivaan ykköseksi menin.
Brygalla ei olisi saannut kuunnella radiota,istua taikka käyttää "Kipparin" tutkaa...kaikkia sääntöjä rikoin heti ja sumeilematta koska mielessä oli että P-Atlantin linja ei ole muutoinkaan meikäläisen makuun ja nuo säännöt eivät muutoinkaan olleet järjellä perusteltavissa.
Pari vuotta siellä kuitenkin meni koska ilmeni että Emppu ei hakenutkaan konflikteja vaan porukkaa joka uskalsi pistää hänelle hanttiin ja tehdä itsenäisiä päätöksiä....Ilmeisesti.

Jökö taasen oli Jumbon kipparina ja kärhämäähän siellä tuli useasta asiastakin...Milloin kahvin keitosta brygalla ja milloin taasen tupakan natsasta autokannella.
Jumboissa oli pieni peräsin ja runko oman mallisensa, se teki sen että välillä automaatti aloitti kiermurtelun ja lopuksi heitti pyyhkeen kehään, riippuen trimmistä ja syväydestä.
Kerran Suomen lahdella temppuilunsa taas aloitti jolloin muutin parametreja ja trimmasin laivaa hiukan, keulatrimmiä vähentäen.
Automaatti tykkäsi tästä ja alkoi taas hoitaa hommaansa kuten kuuluu...Ja Jökö ilmestyi brygalle, erinomaisen hyvällä päällä ollen.
Kerroin että olin muuttanut parametrit ja nyt laiva kulki suoraan...Siihen loppui Jökön hyvä tulli ja alkoi vaahtoamaan että hänhän on sanonut että niitä ei saa muuttaa johon minä että pikku pakko, muutoin luikerlellaan vilkkaalla liikennealueella kuin mieltä vaille ja aiheutetaan mahdollisia vaaratilanteita.
Jökö ei kuitenkaan antanut periksi vaan valitti edellee ja äänenpainot kohosiva puolin ja toisin jolloin sitten minulta paloi päre, hakkasin vanhat parametrit takaisin ja huusin Jökölle että minun puolesta kierretään vaikka kehää tässä kaksi viikkoa koska sitten lähden lomalle,
Jökö häipyi brygalta ovet paukkuen ja ajattelin että taitaapi olla sitten viimeinen törni tässä laivassa....Tuli sitten puolen tunnin päästä takaisin ja sanoi soittaneensa konttoriin jotta saisin ja en palaisi vakituiseen laivaani josta minut oli pistetty määräajaksi tähän vikaeeraamaan.
Tajusin tietenkin että tämä oli Jökön tapa pyytää anteeksi ilman että itse asiaan piti millään lailla puuttua...

Toki olihan noita muitakin värikkäitä tyypejä mutta nämä kaksi nyt päällimmäisenä ovat mieleen jääneet.

.

Äänestä
  • Löytyiskö mulle tiukkapeppuista poikaseuraa?

    Äänestä

Löytyy. Joka paatissa seilaa todella hurjia ja häiriintyneitä äijiä, jotka pitävät hardcore seksileikeistä. Näitä eivät edes naiset kiinnosta. Siksi häivyin maahommiin, kun homostelu on mennyt aivan liian pitkälle. Jopa sammuneita yritetään tuikata hanuriin ja sehän on aivan hullua.

Erästä pamautin turpaan, kun alkoi hytissäni yöllä lähennellä. Tosin löysi kapteenin sammuneena ja pamautteli tätä niin kovasti hanuriin, ettei kippari kyennyt kävelemään moneen päivään. Myöhemmin sama rasvakoura heilutteli brygassa moloaan kännipäissään ja huusi kuinka suuri se on. Tyrkättiin ukko hyttiinsä ja sai vielä selkäänsäkin. Kunnolla.

Nyt sama mies seilaa eräässä tunnetussa tankkerissa, joka käy säännöllisesti Naantalissa.

Monia vastaavan tapaisia juttuja kuulee jatkuvasti, luulin joskus, että sitä on vain pasiseereissä liikkeellä.

Palkka huono ja jatkuvasti saat painia peppumiesten kanssa.

Äänestä
  • M/S Outokummussa ei ollutkaan muita kuin persoonallisia, lue;hulluja
    raahelaisia.

    Äänestä

M/S Outokummussa olikin töissä tunnetusti laiskaa sakkia, sekä peppu Teppo, joka oli todellinen rasite kaikille.

Äänestä
  • Gyl mie sanoisin rantaruåttalaisten olevan merenkulun pohjasakkaa.

    Äänestä

jo, o raumoboorna he e ena riktiga käringar hela bunten.

Äänestä

Yksi matruusi oli kyllä varsinainen sankari. Ryppäs kuukauden putkeen sai potkut ja hyvästiksi sanoi laangongilla. Elämä jatkuu mutta ei tällä laivalla.

Äänestä

Harvinaiswn älykästä porukkaa. Eivät voi olla merimiehiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytjoeläkkeellä kirjoitti:

Muistellaanpa vähän vanhoja laivakavereita. Millaiset persoonat ovat jääneet parhaiten mieleen?

Parhaiten jäi mieleen se, kun itse seilasin 70 -luvulla muuan ruotsalaisella rahtialuksella, oli sen päälikkö aivan kuin 1800 -luvulta repäisty aikamatkailija. Siellä se viuhtoi menemään viikset vahattuina ja kuulemma vapaallakin kulki hännystakissa jne. Mieleen jäi myös saman herran tyylitelty puhetapa ja maineikas piippukokoelma.

Toinen hyvä tyyppi oli eräs intialainen rasvari, joka sai kauheat merisairaudet aina kun vähän keinutti ja oli syömättä monta päivää ellei jopa viikkoakin kerraLLA.
Heh, on meitä moneksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu