Moikka! Olen pian 17-vuotias tyttö pohjois-savosta. Rakastan lapsia todella paljon ja minulla on ollut jonkin sortin vauvakuume 15 vuotiaasta asti. Omasta mielestäni olisin valmis äidiksi vaikka heti. Olen miettinyt asioita aika tarkkaan ja minulla olisi ympärillä todella hyvä verkosto joka tukisi minua. Mitä teen? Auttakaa!!
Pian 17
4
214
Vastaukset
- jlnv
Kannattaa odottaa siihen saakka että on koulut käyny sen jålkeen kannattaa ruveta miettimään perhettä. itse saanut lapsen 18 vuotiaana ja voin sanoa että on välillä erittäin hankalaa pyörittää arkea. En tarkoita masennusta vaan että lapsen kanssa on opeteteltava tekemään kaikki lapsen ehdoilla. Ja se kun se pikkunen roikkuu jalassa, huutaa äiti äiti joka väliin tai saa itkupotkuraivarit kun ei saa jotain. Niin odota vaan ihan rauhassa että saat itsellesi ammatin ja ruoea sen jälkeen hommaamaan niitä muksuja..
- Tiiaxoxo
Niin totta. Oon kyl miettiny sitäki että opiskelen nyt ton ammatin kunnolla ja katon sitten mimmonen tilanne on. Olishan se hyvä että koulun kävisin loppuun ja sitten miettisin asiaa uuestaa. Mutta en oikeesti tiiä.
- Ei vielä
Hyvä äiti ajattelee aina lapsen parasta, eli sun tilanteessa se tarkoittaa sitä että odotat että on koulut käytynä ja on mies jonka kanssa haluat varmasti elää loppuelämäsi ja että rahatilanne on hyvä. Eli mitä nyt teet, opiskelet ja elät nuoruutesi.
- ...
Kannattaa varmaan kysyä siltä tukiverkostoltasi ovatjko he valmiita hoitamaan lastasi. Lapsi tarvitsee myös vauvakuumeisen äidin lisäksi kypsät vanhemmat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2425808Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453842Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom323218Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole593111Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1602934Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava382761Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten902730Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732419Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt742060Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1922030