Pian 17

Tiiaxoxo

Moikka! Olen pian 17-vuotias tyttö pohjois-savosta. Rakastan lapsia todella paljon ja minulla on ollut jonkin sortin vauvakuume 15 vuotiaasta asti. Omasta mielestäni olisin valmis äidiksi vaikka heti. Olen miettinyt asioita aika tarkkaan ja minulla olisi ympärillä todella hyvä verkosto joka tukisi minua. Mitä teen? Auttakaa!!

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlnv

      Kannattaa odottaa siihen saakka että on koulut käyny sen jålkeen kannattaa ruveta miettimään perhettä. itse saanut lapsen 18 vuotiaana ja voin sanoa että on välillä erittäin hankalaa pyörittää arkea. En tarkoita masennusta vaan että lapsen kanssa on opeteteltava tekemään kaikki lapsen ehdoilla. Ja se kun se pikkunen roikkuu jalassa, huutaa äiti äiti joka väliin tai saa itkupotkuraivarit kun ei saa jotain. Niin odota vaan ihan rauhassa että saat itsellesi ammatin ja ruoea sen jälkeen hommaamaan niitä muksuja..

      • Tiiaxoxo

        Niin totta. Oon kyl miettiny sitäki että opiskelen nyt ton ammatin kunnolla ja katon sitten mimmonen tilanne on. Olishan se hyvä että koulun kävisin loppuun ja sitten miettisin asiaa uuestaa. Mutta en oikeesti tiiä.


    • Ei vielä

      Hyvä äiti ajattelee aina lapsen parasta, eli sun tilanteessa se tarkoittaa sitä että odotat että on koulut käytynä ja on mies jonka kanssa haluat varmasti elää loppuelämäsi ja että rahatilanne on hyvä. Eli mitä nyt teet, opiskelet ja elät nuoruutesi.

    • ...

      Kannattaa varmaan kysyä siltä tukiverkostoltasi ovatjko he valmiita hoitamaan lastasi. Lapsi tarvitsee myös vauvakuumeisen äidin lisäksi kypsät vanhemmat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      161
      7069
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3915
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      343
      3386
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      59
      2878
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      13
      2376
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      50
      1842
    9. 15
      1726
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1674
    Aihe