Helsingforsborna förstår svenska

Charlotte

Jag jobbar som säljare i affär i Helsingfors och har haft ett antal pinsamma situationer med svenskspråkiga kunder som kommit in med sina vänner talande högljutt privata saker. Då jag erbjudit hjälp på svenska har personerna envisats att tala finska med mig. Detta har hänt flere gånger fastän kunderna måste ha märkt att jag också är svenskspråkig. Reaktionen borde väl snarare vara: Vad roligt att få service på svenska!
Har gjort en analys om detta: Finlandssvenskar i Helsingfors tror att folk omkring inte förstår språket och blir överraskade och kan känna sig "avslöjade" då en utomstående öppnar munnen på svenska. Tycker faktiskt det är pinsamt att höra hur öppet och högljutt kunderna kommenterar våra varor, priser osv. på ett sätt som avslöjar att de tror att jag inte förstår. Nuförtiden håller jag mig mest till finskan, låtsas att jag inget hört... Men bara så ni vet!

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • försäljare

      Du har säkert rätt,men om vi skall vara riktigt ärliga så finns det finskspråkiga kunder som bär sig åt på precis samma sätt på övervägande svenskspråkiga orter.

    • Neiti 22v.

      Jag har också märkt att finlandssvenska människör har ingen aning alls om hur många finskspråkiga kan tillräckligt svenska för att kunna förstå nästan allt de säger.

      Jag är själv finskspråkig (det syns när jag skriver :) ) och jag blir helt enkelt irriterad när jag hör till exempel någon tonåring prata helt öppet och högljutt om sitt sexliv i SPÅRVAGNEN. Hej haloo! Man skulle kanske kunna fundera lite på vad man pratar om, speciellt när det finns tiotals andra människor i närheten.

      • svenskspråkig

        Man bör absolut vara försiktig med VAD man säger,det syns inte utanpå vilket språk som andra människor behärskar.


    • Tarkka.

      Dethär är kopierat ifrån Facebook. Hänt i Östgötaland.

      Förra sommaren när jag var kyrkvärd under en dag i vägkyrkan kom det ett par med 3 ungar 5-10 år. Dom pratade finlandssvenska, troligen Ekenäs/Hangö bor. Kaffet, saft och bullar är gratis, men man får bidra med den slant man anser att det var värt.
      Ungarn kom in och förså sig mer än väl. Spran ut till föräldrarna som väntade. Även jag gick ut på kyrktrappan då jag blev glad att höra mitt modersmål. Då säger fadern: nyt mennää äkkiä ettei tartte maksaa. (nu drar vi fort så vi inte behöver betala). Kunde inte hålla käften, svarade på finska: Ei se lLaihialaisille maksa mitään, saihan lapset lounaan, ettei tartte olla nälissään ( Det kostar inget för Laihiabor(samma som smålänningar här i sverige) barnen fick ju lunch, så att dom inte behöver vara hungriga. Gissa om fader bytte färg i nyllet, och moder nästan sprang från platsen. Inte kund väl dessa tro att i lilla Röks kyrka står en guide/kyrkvärd som kan finska.

      • :-)

        Så kan det gå även i bättre familjer.- Finnjävlar :)


      • tror jag...
        :-) kirjoitti:

        Så kan det gå även i bättre familjer.- Finnjävlar :)

        Månne vi nite är av samma skrot och korn på båda sidorna om språkgränsen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2239
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      67
      2121
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1665
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1390
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe