Royal Canin X-small

niinpieni

Onko kenelläkään pikkukoiran omistajalla HYVIÄ kokemuksia tämän sarjan ruuista? :-) Täällä kun keskitytään näköjään vaan haukkumaan kaikkia nappuloita, niin haluaisin nyt kysyä asiaa näin päin. Me alotettiin just kokeilemaan tätä ja hyvin ainakin näyttää maistuvan (mikä on jo yks voitto). Rasvaprosenttikin on kohdillaan, kun noi pienet tarvii niin paljon rasvaa..

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+10

      Huonoa ruokaa ne kaikki RC:t ovat kun vähän tuoteselostetta viitsii lukea.
      Jos rasvaprosentti on yksi suurimmistä tekijöistä, niin osta applawsin small & medium ruokaa, siinä se on 20%.
      Tai Acanaa, jossa rasva% on 19. Ne ovat huomattavasti parempia ruokia.
      Maistuvuus riippuu ihan siitä, antaako koiran päättää mitä syö vai pitääkö itsepintaisesti päänsä. Jos ei kelpaa, kuppi pois ja seuraavalla ruokintakerralla uudestaan.

    • niinpieni

      Jes, kiitos, TÄMÄ oli just sitä mitä hainkin. :-D

      Ei, RC:n ruoka kelpaa meille toistaiseksi oikein hyvin. Jos siitä ilmenee jotain negatiivista, niin SITTEN harkitsemme ruokamerkin vaihtoa. Ja tiedän kyllä miten nirson koiran kanssa menetellään, kun olen jo 8 vuotta sellaisen omistanut.

      PS. Applawsin nappuloita ollaan kokeiltu, kun saatiin maistiaisia mutta ovat liian isoja kooltaan ja liian kovia. Acanaa tältä paikkakunnalta ei saa. Enkä edes kysynyt, että MITÄ syöttäisin koirilleni vaan olisin vaan halunnut kuulla josko jolla kulla olisi ollut jotain positiivista sanottavaa tuosta ruoasta...

    • hohhoijaa!

      Tääl on tää yks kirjottelija, joka suosittelee jokaiselle Acanaa, Orijenia, Applawsia yms "mahdollisimman luonnonmukasia" koiranruokia, joihin on sitten tungettu vaikka mitä sinimailasia. On opittu nääs lukemaan tuoteselosteita ja niitä sitten syynätään maanisesti ettei vaan koira saa esim. säilöntäaineita, jolla estetään rasvan härskiintyminen (se vasta haitallista onkin). Muistakaahan sitten sylkeä ne purukuminne pois sieltä suusta, kun menette eläinkauppaan valitsemaan niitä hypetysruokia koirillenne, sillä esim. purkat sisältää ihan samoja aineita!! Saati sitten kaikki muu skeida mitä ihmiset itse syövät. Kyllä kaikki eläinkaupan ruuat on laadukkaita, toiset enemmän tai vähemmän, eli KYLLÄ, niissä on eroa mutta jos joku sopii jollekin niin miksi sitä vaihtamaan vaan sen takia kun täällä palstalla joku sattuu haukkumaan ko. merkkiä?! Syöttäkää te vaan niille koirillenne niitä täydellisiä ruokia (kyllä ne kuolee kuitenkin) ja vastatkaa siihen mitä kysytään tai olkaa hiljaa!!!

    • pikkuterrieri

      Itse syötän 6 kiloiselle terrierilleni Royal Canin Mini Sensible nappulaa. Koira voi hyvin: korvat ei töhni, turkki kiiltää ja jätöksetkin on kohtuullisia. Ko. nappulan koko on sopiva myös varmasti pienemmällekin koiralle ja maistuvuus on hyvä. Toki on yksilöllistä mikä kuivamuona millekin sopii. Itse annan usein lisäksi myös esim. lihaa (raakana ja kypsänä), Neu:ta ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe