mä on oikeen ymmärrä tätä "muovi tai silkki kasvit eivät sovellu akvaarioon" juttua? - miksi ei? itse ainakin pistän omaani akvaarioon muovi ja silkki kasveja, toki myös laitan oikeita, koska oikeat kasvit tuovat happea sinne. mutta miksi jotkut ihmiset ei tykkää tekokasveista? - ne on helppo puhdistaa, kestää pitempään kuin oikeat kasvit, on halpoja ja hienoja jos vain osaa ehtiä (hienous katsojan silmissä). mikään laki ei niitä kiellä käyttämästä, ainakaan minun tietääkseni?..
Vastaukset 5
- Määä.
Miten voit sanoa että tekokasvit kestävät pitempään kuin oikeat. Mulla on pari oikeaa kasvia ollut akvaariossa kohta 10 vuotta. Mikään muovikasvi ei pärjää oikeille kasveille. Oikeita kasveja ei tarvitse koskaan puhdistaa. Oikeat kasvit ovat paljon hienompi kuin muoviset. Oikeat kasvit pitävät akvaarion tasapainoa yllä. Tässä yksi kuva oikeista kasveista tuollaiseen ei muovikasveilla ole mitään mahdollisuutta. Pistä kuva omasta altaastasi niin vertaillaan kummat kasvit ovat hienompia.
http://3.bp.blogspot.com/-bLPiUnuwqCg/UFYYa25K6HI/AAAAAAAANY0/jG51R-q6u0Q/s1600/karsittu.jpg - Maku asioita
Sehän on ihan maku asia millä akvaarionsa tahtoo sisustaa, tosin pelkillä muovikasveilla en akvaariotani sisustas, koska ne oikeat kasvit pitää omalta osaltaan akvaarion toiminnassa ja tasapainosa, mutta jos joku haluaa jokusen muovikasvin laittaa niin siitä vaan.
itse pyrin pitämään omat akvaariot mahdollisimman luonnollisen näkösinä ja siksi en mitään muovikrääsää niihin tahdo laittaa. - Määä.
Itse en ymmärrä miksi akvaarioon pitäisi laittaa muovi tai silkkikasveja kun oikeitakin on saatavilla. Oikeat kasvit tekevät akvaariosta luonnollisemman näköisen. Kuten aikaisemmin sanottiin oikeita kasveja ei tarvitse koskaan pestä ja ovat ikuisia. Mulla on ensimmäiset kasvit 20 vuoden takaa ja voivat edelleen hyvin.
- Määä.
Lisäys.
Jos akvaarioon laittaa muovikasveja niin se on vähän sama jos puutarhaan laittaisi muovipensaita, muovipuita ja muovinurmikon tai sisälle muovikukkia. Ei mitään järkeä kun oikeitakin on saatavilla.- muovipuutarhuri
Minulla on isoja(tällä hetkellä yli 15 cm, mutta kasvavat vielä) lampikultakaloja akvaariossani talvehtimassa ja ne ovat ns."kasvintuhoajia" eli käyttävät kasveja mielellään ravinnokseen ja olen todennut, ettei siellä oikein muut kasvit pärjää kuin nuo muoviset. Toki ostan sinne välillä aitojakin, mutta ne on aika pian syöty parempiin suihin. Pelkät kannot, kivet ja juurakot olisivat aika ankea vaihtoehto, joten kompromisseja on pakko tehdä, vaikkakaan puutarhuriammattilaisena muovikasvit eivät niin sykähdytäkään. Tässä yksi perustelu muovikasvien puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261563
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031016Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.149645Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.232536- 187499
- 31490
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11444- 183444
- 41426
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18403