nykii ja nytkyttää 99.2.5 bensa

paskavolvo

tasasella menee kun juna,annas olla kun tullaan risteykseen ja vaihtaa pienemmälle alkaa nykiminen ja puhti katoaa..joskus jopa sammuu.samanlaista rykinää kun ennenvanhaan kaasarikoneessa vettä kaasarissa.outoa,vika ei ole jokapäivänen..tulpat johtoineen vaihdettu ja jokanen letku ja rööri tutkittu,ei vuotoja.osaako kukaan sanoa mistä vikaa kannattas ruveta ettii?kaasari&kärkikoneen korjais vaikka silmät kiinni mut nyt tuol konehuonees on niinpaljon kaikkee rojua et pakko kysyy viisaammilta..

4

1233

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huippuvolvo

      Mulla oli samoja ongelmia vm. 2000 2,4 litraisessa. Kaasuläppäkotelon puhdistus elektroniikan puhdistusaineella ja vanupuikoilla auttoi. Karstaa oli juuri sen verran, että läppä ei päässyt ihan kokonaan aina palautumaan. Ja auto oli MK1-sarjaa, eli ei leveäkylkinen uudempi malli.

      Puhdistuksen jälkeen ajelin melkein 40 tkm ilman tuota ongelmaa. Mittariin kierähti 400 tkm täyteen ja kytkin oikutteli, joten vaihdoin uudempaan. Sama ongelma tuli vastaan myös MK2:ssa, tosin tässä taitaa olla uudempaa mallia oleva läppäkotelo, joka on paljon vanhempaa vikaherkempi. Nyt uudemmalla ajettu omatekoisen puhdistuksen jälkeen 60 tkm vailla nypyttelyä ja sammumista, mutta tuo maaginen 400 tkm alkaa taas kummitella.

    • paskavolvo

      ok,tarkotatko ilmamäärämittarii mikä on ilmanputsarissa kiinni?otin äsken irti....ei siellä mitään läppää ollu,joku oudon näkönen pieni laatta missä valkonen piirilevynnäkönen keskellä.kaasuläppä toimii ihan ok imusarjan päässä.kuka tommosiakin vehkeitä keksii ja miks vanhat hyvät toimivat laitteet on hyllytetty ja tommost ihme rojuu tungetaan moottoreihin ja kaikenmaailman sensoreita ja antureita siellä täällä kun ilmankin toimis,nyt ei mikään!!!!

      • Asdasasda

        En, vain sellaista nyrkinkokoista koteloa, joka sijaitsee aika pian ilmansuodattimen jälkeen. Sanoisin, että ilmansuodattimen kotelosta lähtevää letkua seuraamalla se löytyy noin 15 cm päästä.


    • paskavolvo

      ei oo..ilmasuodatin-haitariletku-kaasuläppä joka on imusarjaan pultattu kiinni. tässä mallissa ei perinteistä klunssia ole.ilmanputsarin juuressa on joku outo laatta ilmaputkessa josta lähtee piuhoja,just siinä missä ilmamittarin pitäis olla.en edes viitti tutkia kun ei oo hajuukaan miten ko laatta toimii...............................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe