Laminaattilattia parketin päälle rossipohjalla

Moi!

Mites, onko täysin kuolleena syntynyt idea asentaa laminaattilattia kohtuukuntoisen, mutta ah niin vanhanaikaisen ja tyylittömän näköisen, ruutuparketin päälle? Talossa on rossipohja, ja muutamissa kohdin "narahtaa".
Parkettin joka tapauksessa tarjoaisi valmiiksi tasaisen pinnan.

Jos ei mahdoton ajatus, mitä laminaatin ja parketin väliin?

Pintaa on vajaa 60 m2. Ei kynnyksiä, ei tiedostettuja hankaluuksia lattiapinnan nousun kanssa paitsi yhden leveän peilikaapiston kohdalla.

Kiitos
-E

4

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä

      siihen lattiaan kannattaa uhrata ? Kyseessä on kuitenkin lattia missä kävellään ja elämisen jälkiä tulee väkisin. En ole koskaan ymmärtänyt kun jotkut uusii lattiapinnotteita ulkonäön perusteella.
      Kun suunnittelin mökin laajennusta rakennustarkastaja kävi katsomassa. Kerroin että vanhan osan lattia kanssa uusitaan. Katsoi kun hullua ja totesi. " Siinähän kävellään ja se on ihan tasanen. Ei voi kompastua." Tiesi hyvin että käytän tätä vakituisena asuntona ettei kyse ole mistää "mökistä".
      Saathan laminaatilla ainakin kivasti kopisevan lattian. Mikä ei kestä kosteutta yhtään. Yksikin kolhu niin pinta on rikki. Se "puukuvio" ei ole kun ohut kalvo.

      • Nyt ei haettu kommentteja perusteisiin "miksi laminaatti parketin päälle/sijaan" vaan vastauksia tekniikkaan, huomioitavaia asioita, riskejä jne.
        Kiitos.
        -E


    • Muovituoli..

      Tottakai voi. Solumuovi väliin...

      Niin ja häpeäisit edes.

    • solumuovi väliin

      ei se muuta tarvitse. 60 m2 on jo aika lähellä maksimilautan kokoa, joten tee riittävät liikuntasaumat joka paikkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2625
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      38
      2282
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1288
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1211
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      842
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      71
      808
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      783
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      751
    Aihe