Ponnistuspäänsärky vai migreeni?

karliina75

Vai onko niillä edes eroa? Sain eilen niin kummallisen päänsärkykohtauksen, että on pakko kysyä niiltä, jotka kärsivät migreenistä, että olisko tämä migreeniä vai jokin ponnistuspäänsärky-kohtaus? Kesken aerobick-tunnin alkoi ihan hirveä päänsärky ja jouduin poistumaan. Käyn paljon liikkumassa, jumpassa ja juoksemassa ja salilla, niin ei pitäisi olla mitään uutta. Sitten kun pääsin kotiin, otin särkylääkkeen (ibuprofeiinia), joka helpotti särkyä, mutta tilalle tuli huono olo, joka jatkui vielä tänäänkin. Pää on turta ja painava ja hartiat ovat ihan jumissa. Ruoka ei maistu ja sen huonon olon aikana vatsa meni löysälle.

Mulla oli lapsena migreeniä, nuorena kuukautisten yhteydessä ja viimeksi sain kohtauksen pari vuotta sitten. Toivottavasti se ei ala taas, jos tämä oli migreeniä... oireet ainakin täsmäävät.

0

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        101
        1673
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        43
        1220
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        23
        970
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        170
        806
      5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        770
      6. Olivia Oras kuollut

        Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
        Kotimaiset julkkisjuorut
        37
        728
      7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        201
        703
      8. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        689
      9. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        657
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        40
        616
      Aihe