Vijat suoraan siiloon !

Toisen kerran minun viljelijä urani aikana !
16264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

kannattaa varmaan kuivata vähän, että saat kosteuden tasaantumaan. itse puin tänään vehnää, kosteus 14,9%, vähän pitää kuivata.

Äänestä

havaintoja, mutta oon silti vetäny tunnin lämpöö ja jäähdytykset päälle

Äänestä

Samaa mieltä, kannattaa kuivakin vilja tunnin verran kuivata ja sitten jäähdyttää.

Äänestä
  • piittaa vakka on vähän ruhkaa joukossa !

    Äänestä

  • Possut nyt kirjoitti:

    piittaa vakka on vähän ruhkaa joukossa !

    vilja säilyy kun vähän tarkkailee ja kierrättelee.

    Äänestä

  • 20 prosenttinen kirjoitti:

    vilja säilyy kun vähän tarkkailee ja kierrättelee.

    ja kierrättelee? Siis miten täpahtuu käytännössä, jos varastoi siiloon. Kuivaisin suosiolla hieman ja sitten varastoon huoletta. Vilja 20% kosteudessa alkaa muhimaan aika nopeasti, joten ei kannata alkaa pelleilemään.

    Äänestä

Voi olla että alkaa vituttamaan jossain vaiheessa näitä suoraan pönttöön ajajia.Eilenkin puidut olivat rattaillakin niin kuumIa,että alkavat ilman muuta muhimaan.

Mutta sitä saa mitä tilaa

Äänestä
  • sopivan kosteismittarin hankimista, pikamittarikin riittää, lukemaan oppii pian lisäilemään sopivat prosentit..

    Äänestä

  • Suosittelen, kirjoitti:

    sopivan kosteismittarin hankimista, pikamittarikin riittää, lukemaan oppii pian lisäilemään sopivat prosentit..

    Mitä vittua sönkkäät

    14 % 55 vile näytti.

    Äänestä

punttiin, sateita lupaa !

Äänestä

Kyllä rounduppi auttaa tuleentumisprosessissa huomattavasti, ainakin tänä vuonna viljelijät ovat ahkeroineet viljavainioilla "kasvinsuojelu"ruiskujen
kanssa aika ahkeraan ja vain viikko-pari ennen puintia. Onneksi suomalainen
vilja on kuitenkin maailman puhtaimpia. Ei sen laatua pääse edes myrkyt pilaamaan.

Äänestä
  • Tiedoksi nimim. Öökstöks, että viljelijät ovat ahkeroineet ruiskutusraiteita ajamalla, että vihreää jälkiversontaa ei tule kuivaan viljaan mukaan. En ole yhdenkään nähnyt ruiskuttavan mitään peltoon ennen puinteja. Itsekin ajelin ruiskutusraiteet lakoon ja pari naapurin isäntää teki samoin.
    Viljat oli tänä vuonna niin valmiita, että niitä ei tarvinnut juurikaan kuivata, siksi ei ollut mitään mieltä ottaa ruiskutusraiteista vihreitä jyviä kuivan viljan joukkoon.

    Sitä paitsi Öökstöks olet varmaan tutustunut sopimusviljelijöiden sopimusehtoihin, siellä nimen omaan mainitaan, että kasvustoja ei saa ruiskuttaaa ennen puintia glyfosaatilla, eikä jäämiä saa esiintyä myytävässä viljassa taikka öljykasveissa. Eli kunhan taas provoilet täällä!

    Äänestä

En tiedä vaikka joku ruiskuttaisikin, mutta täällä on pari isäntää tillannut vanhat ruiskutusjäljet ennen puinteja jotta vihreäksi jääneet ajouralla kasvaneet eivät tulisi puides mukaan. Tämä tuolle öökstöksille.

Äänestä

Itse ainakin ajelin roundupin ohrille ennen puintia. Tuleentui mukavasti ja samalla villiheinä katosi. todella oivallista ainetta tuo rounduppi.

Äänestä
  • Melkoinen kusipää olet

    Äänestä

  • Pistähän kuvia tulemaan taikka toisetkin, jos teillä on näistä ruiskutuksista kuvia, jos niitä todella on tehty, niin kuviakin löytyy. Tuossa omista ruiskutusjälkien ajamisista kuva, siis kun ole ajanut VAIN ruiskutusjäljet lakoon ilman ruiskutuksia. Tarkaan katsoen näkee jotain vihreääkin oikeassa reunassa. http://aijaa.com/wObq0u

    Siis jos näitä ruiskutuksia tehtäisiin oikeasti, olisi niistä kuvia jopa lehdissäkin, kännyköissä on nykyään kamerat, joten salassa juuri kukaan ei pääse näitä ruiskutuksia tekemään. Jotka niistä (ruiskutuksista) eniten pitävät meteliä, kyttäävät varmasti tilaisuutta saada kuvallista materiaalia. Joten älkää turhaan provoilko, jos ei ole kuvia esittää väitteidenne tueksi!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alle 14 prosentia ! kirjoitti:

Toisen kerran minun viljelijä urani aikana !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu