Toisen kerran minun viljelijä urani aikana !
Vijat suoraan siiloon !
Alle 14 prosentia !
16264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kannattaa varmaan kuivata vähän, että saat kosteuden tasaantumaan. itse puin tänään vehnää, kosteus 14,9%, vähän pitää kuivata.
havaintoja, mutta oon silti vetäny tunnin lämpöö ja jäähdytykset päälle
Samaa mieltä, kannattaa kuivakin vilja tunnin verran kuivata ja sitten jäähdyttää.
piittaa vakka on vähän ruhkaa joukossa !
vilja säilyy kun vähän tarkkailee ja kierrättelee.
ja kierrättelee? Siis miten täpahtuu käytännössä, jos varastoi siiloon. Kuivaisin suosiolla hieman ja sitten varastoon huoletta. Vilja 20% kosteudessa alkaa muhimaan aika nopeasti, joten ei kannata alkaa pelleilemään.
Voi olla että alkaa vituttamaan jossain vaiheessa näitä suoraan pönttöön ajajia.Eilenkin puidut olivat rattaillakin niin kuumIa,että alkavat ilman muuta muhimaan.
Mutta sitä saa mitä tilaa
sopivan kosteismittarin hankimista, pikamittarikin riittää, lukemaan oppii pian lisäilemään sopivat prosentit..
Mitä vittua sönkkäät
14 % 55 vile näytti.
punttiin, sateita lupaa !
Kyllä rounduppi auttaa tuleentumisprosessissa huomattavasti, ainakin tänä vuonna viljelijät ovat ahkeroineet viljavainioilla "kasvinsuojelu"ruiskujen
kanssa aika ahkeraan ja vain viikko-pari ennen puintia. Onneksi suomalainen
vilja on kuitenkin maailman puhtaimpia. Ei sen laatua pääse edes myrkyt pilaamaan.
Tiedoksi nimim. Öökstöks, että viljelijät ovat ahkeroineet ruiskutusraiteita ajamalla, että vihreää jälkiversontaa ei tule kuivaan viljaan mukaan. En ole yhdenkään nähnyt ruiskuttavan mitään peltoon ennen puinteja. Itsekin ajelin ruiskutusraiteet lakoon ja pari naapurin isäntää teki samoin.
Viljat oli tänä vuonna niin valmiita, että niitä ei tarvinnut juurikaan kuivata, siksi ei ollut mitään mieltä ottaa ruiskutusraiteista vihreitä jyviä kuivan viljan joukkoon.
Sitä paitsi Öökstöks olet varmaan tutustunut sopimusviljelijöiden sopimusehtoihin, siellä nimen omaan mainitaan, että kasvustoja ei saa ruiskuttaaa ennen puintia glyfosaatilla, eikä jäämiä saa esiintyä myytävässä viljassa taikka öljykasveissa. Eli kunhan taas provoilet täällä!
En tiedä vaikka joku ruiskuttaisikin, mutta täällä on pari isäntää tillannut vanhat ruiskutusjäljet ennen puinteja jotta vihreäksi jääneet ajouralla kasvaneet eivät tulisi puides mukaan. Tämä tuolle öökstöksille.
Itse ainakin ajelin roundupin ohrille ennen puintia. Tuleentui mukavasti ja samalla villiheinä katosi. todella oivallista ainetta tuo rounduppi.
Melkoinen kusipää olet
Pistähän kuvia tulemaan taikka toisetkin, jos teillä on näistä ruiskutuksista kuvia, jos niitä todella on tehty, niin kuviakin löytyy. Tuossa omista ruiskutusjälkien ajamisista kuva, siis kun ole ajanut VAIN ruiskutusjäljet lakoon ilman ruiskutuksia. Tarkaan katsoen näkee jotain vihreääkin oikeassa reunassa. http://aijaa.com/wObq0u
Siis jos näitä ruiskutuksia tehtäisiin oikeasti, olisi niistä kuvia jopa lehdissäkin, kännyköissä on nykyään kamerat, joten salassa juuri kukaan ei pääse näitä ruiskutuksia tekemään. Jotka niistä (ruiskutuksista) eniten pitävät meteliä, kyttäävät varmasti tilaisuutta saada kuvallista materiaalia. Joten älkää turhaan provoilko, jos ei ole kuvia esittää väitteidenne tueksi!!