Paljonko rahaa saa nettisivujen tekijä kuukaudessa? Minimipalkka? Paljon voi maksimissaan saada? Pystyykö uralla etenemään lainkaan?
Tehdäänkö nettisivufirmoissa kokonaan sivut itse (ulkoasu koodit) vai onko koodarit ja graafikot erikseen? Voiko missään yrityksessä tehdä sekä ulkoasut että koodit itse? Mitä muuta nettisivuntekijät tekevät kuin ulkoasuja?
Ja tiedän, kysymykseni ovat tyhmiä, mutta tarvitsisin tietoa aiheesta.
Nettisivujen tekijän palkka
13
4850
Vastaukset
- Röpellistämis
"Tehdäänkö nettisivufirmoissa kokonaan sivut itse"
Ei missään tehdä noin enää, vaan käytetään nettitarjontaa hyväksi tietysti, ja jos joku muuta väittää niin se puhuu pehmosia, kun kyse on siis nettisivujen tekijöistä, eikä css,html yms puritanisteista joille se koodin tutkiminen,experimentti,kyyläys yms on harrastus. Se et mitä tienaa riippuu siitä mitä ilkee pyytää :D.. esim moni tienaa nykyäänkin Wordillä tehdyillä frame ja table räpellyksillä 90 luvun tyyliin :D 1.Wordin käyttö sivujen teossa on järjetöntä ja turhaa ajan tuhlausta. Dreamweaver tms nopeuttaa työskentelyä merkittävästi. (Tosin en väitä etteikö wordilla saisi saman tuloksen aikaan)
2.Nykyisin suuret ja miksei pienetkin sivustot tuotetaan julkaisujärjestelmään, jolloin sisällön päivittäminen helpottuu ja mahdollistaa myös asiakkaan päivittämisen ilman ohjelmointi osaamista. (Haitat: Sivun tekeminen työlästä. Hyödyt: nopeuttaa sisällön hallintaa, sitoo asiakkaan esim. kk-maksuihin.)
3.Riippuu varmaankin paljon onko sivuja tekevä yritys iso vai pieni. Mutta yleisesti ottaen graafikko tekee ulkoasun, sivun kasaaja loput. Pienemmissä firmoissa tämä on useammin sama henkilö.
4. Ja totta että koodeja on ihan turha lähteä tyhjästä tekemään. Netti on täynnä valmista javascript/php koodeja. Ja nehän ovat ilmaista riistaa käyttää ja muokata itselleen sopivaksi
5. Lopulta ulkoasu ja käytettävyys ovat avain asemassa, ei mikään ohjelmointi kikkailu
6. Tällä hetkellä työmarkkinoilla kysyntää on ohjelmoijista, graafikoita on ihan liikaa. Paras siis olisi osata rakentaa sivut itse alusta loppuun.- No tuota ...
Nettisivujen tekijöinä on jo niin paljon harrastelijoita, ja niiden tekeminen on niin helppoa, etten usko, että sillä enää tulevaisuudessa hyville palkoille pääsee.
Sisällönhallintaohjelmat yleistyy ja kehittyy entisestään. Siinä vaiheessa koodia ei juuri tarvitse sivuja tehtäessä kirjoitella.
Varsinainen ohjelmointi, myös web sellainen, on sitten juttu, jossa varsinaisille tekijöillekkin on ehkä vielä kunnon palkka ja hyvä uravaihtoehtokin.
Toki nettisivujenkin tekijöitä tarvitaan, tosin epäilen, että niistä on aika reilusti tarjontaa. Nämä mitun mutuiluja ja arveluja aiheesta .... - Viekkaisin että
Pelkällä nettisivujen teolla, eli ei siis muuta palvelua, saa ehkä parhaimmillaan jonkun max 2 - 500 ekee kuussa jos todella hyvä tuuri on, veikkaisin näin?.
- Aika skeidaa
Totta että sisällönhallintaohjelmat lisääntyy entisestään.
Itse sisällön laittaminenhan on helppoa, mutta harvapa osaa sen ulkoasun tehdä persoonalliseksi. Eli kyllä se sivuston rakentaminen on se työläine homma ei se sisällön laittaminen.
Kukaan ei edes käynnistä konettaan jos palkka olisi alle 1200€/kk. Varmaan osaavalle tekijälle lähtee siitä 1900€ ylöspäin aina 4000€/kk
Harrastelija on aivan eri kuin ammatikseen työskentelevä. Kaikki sanoo osaavansa tehdä ja lopputulos on mitä on.- Tilpehööri herne
"harvapa osaa sen ulkoasun tehdä persoonalliseksi"
Tuo alkaa olla jo myös kuollut!. Nykyään halutaan olla niinkuin muutkin, eli yhteisöllisyys tunkee kaikkialle ;D. Yksilöllisyys tulee lähes pokkeuksetta vain ja ainoastaan sivun ylhäällä olevasta kuvasta, eli headerista/bannerista. Sit in tietysti sivustoja kuten esim tämä suomi24 jotka on ns tehtaan näköisiä, eli varsinaista ulkonäköä ei ole ollenkaan, eikä sitä tarvitakkaan, on vain kaikenlaista kilkettä ja tilpehööriä siellä täällä. :D
- Onmullanimi
No johan on vastauksia.
Nettisivujen tekeminen on tiettyyn pisteeseen asti helppoa. Kuka tahansa pystyy ulostamaan HTML/CSS paketin muutaman päivän opiskelulle.
Jos tosiaan rahaa haluaa niin edessä on vähintään parin vuoden opiskelu edessä. Responsiivisen suunnittelun salat ei aukea ihan päivässä puhuttamattakaan javascript/jquery täydellisestä haltuunotosta. Sitten on tietysti sivujen optimointia, spritejen luontia, responsiiviset kuvat&videot yms SASS/LESS ja samalla pitäisi ottaa haltuun vähän graaffista silmää, että pystyy jossain määrin toteuttamaan asiakkaiden haluamia visioita.
90-luku meni jo. Nykyisellään alkaa jo Java/C elitisteilläkin menemään kieli keskelle suuta kun yrittää ottaa haltuun nykyiset web-tekniikat. Ajat ovat muuttuneet.
Mitä rahaan tulee voit tienata miljoonia Themeforestin kaltaisissa bulkki-myynneissä tai vaihtoehtoisesti olla se 50e/kk sählääjä. Kaikki on täysin kiinni omista taidoista. Ainoa varma asia on, että helpot päivät ovat ohi. - Anonyymi
Keskiarvohinnalla 450€ alv0% / simppelit sivut ja verkkokaupat noin 900€ /alv 0% https://sakarimakynen.fi.
- Anonyymi
Mainostoimistoissa on graafikot erikseen ja sitten ihmiset jotka laittavat ne sisällönhallintajärjestelmään. Toki jotkut tekevät molempia ja käyttävät valmiita pohjia. Se on liukuhihnatyötä kun asiakkaat tavallisesti tekevät firmojen ulkoasumuutosta ja käyntikorttien päivitystä muutaman vuoden välein.
- Anonyymi
Riippuu siitä puhutaanko klassisten verkkosivustojen tekijöistä vaiko verkkosovellusten kehittäjistä. Verkkosovelluksia ovat mm. Omakanta, OmaVero yms. asiointipalvelut ja verkkokaupat. Näiden kehittäjät ovat erittäin kysyttyjä osaajia. Teknologiapaletti näyttää suunnilleen tältä:
Selainpuoli: React/Angular/Vue
Palvelinpuoli: NodeJS/Laravel/.NET Core
Tietokannat: MySQL, NoSQL, PostgreSQL
Näissä teknologioissa kokemusta omaava voi hyvinkin päästä korkealle ansiotasolle. Sen sijaan jos teet esim. lähibaarille nettisivut niin HTML/CSS osaaminen riittää, eikä silloin puhuta läheskään samoista rahoista. - Anonyymi
no vuonna 2013 varmaan vielä tienasivat ihan ok ;)
mutta joo, ihan tavalliset nettivut, niin hyvällä tuurilla noin 100 ekee kuussa tienaa yksityinen yksin "tekevä", mainosfirmat yms tietenkin laskuttaa ihan älyttömiä ihan tavallisistakin sivuista ;) - Anonyymi
Tienaa hyvin, kun ensin tekee hienon käyntikortin ja sitten juottaa kerran vuodessa ison yrityksen tietohallintojohtajan. Pari firmaa riittää peruslaskutukseen. Jos tulkee hankala kysymys, delekoi sen edelleen. Mutta myynnissä se tulos tehdään, ei tekemisessä.
- Anonyymi
Digipalvelu https://www.grownorth.fi/ teki meille kuudella sadalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa532139En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos311680Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin3701489Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly141474- 101454
Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel691324- 121108
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul81034- 81992
- 20969