Erikoinen ongelma

mit3

Elikkä siis meillä on tyttövauva ja mieheni ei uskalla vaihtaa vaippaa sen takia kun ei tiedä miten tytön alapää putsataan tai pestään? Olen ihmetellyt asiaa, koska eihän siinä tarvitse muuta tehdä kuin katsoa että alapää on puhdas ja sillä selvä. Hän on sanonut että poikavauvan vaipanvaihto olisi helpompaa... kun tietäisi itsekin millaiset ne paikat ovat. olen hieman ymmälläni tästä. Vai onko tämä tekosyy että voisi välttyä kakkavaipan vaihdolta? Onko muilla samaa ongelmaa? En halua olla kiinni vauvassa kokoajan, haluaisin että mies omatoimisesti vaihtaisi vaipan edes joskus!

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huvittunut1

      Sori, toi kuulostaa lähinnä huvittavalta :D

      voihan taustalla olla jotain perverssejä taipumuksia?

      Ei se voi olla syy, että ei osaa pestä! Joku kerta näytät kädestä pitäen kuinka pestään, sen jälkeen ei voi sanoa ettei osaa. Toi asenne vaan kertoo välinpitämättömyydestä.

      Jos ei auta, otat asian puheeksi neuvolassa, viimeistään he opastavat pesemisessä :-)

    • mit3

      no noista perversseistä taipumuksista en tiedä, mut onhan se huolestuttavaa jos näin on :( en kyllä usko mieheni olevan sellainen... mutta voi olla, että hän jotenkin pelkää koskea vauvan intiimialuetta ilman että tuntee olevansa vaikeuksissa... hän on jotain sen suuntaista minulle kertonutkin, joka on ihan tyhmää kun kuitenkin oma tytär kyseessä. Jotain pakkoajatuksia siis, mutten ole kehdannut hänen kanssaan asiasta sen enempää keskustella. Voinhan toki aina vaipan vaihtaa kun minulta se käy niin kätevästi aina. Mutta jos minun pitää olla muualla kauemmin kuin kaksi tuntia niin pakkohan hänen on vaippa vaihtaa. Häntä etoo vauvan kakan haju (etenkin nyt kun syö kiinteitä), mutta kenen mielestä vauvan kakka nyt hyvältä tuoksuisi!? Se on sellainen asia, et se pitää hoitaa alta pois.

      Mua kieltämättä kans itseänikin huvittaa tämä tilanne mutta nyt alkaa huumori loppumaan. Kohta heitän ukon pellolle jos ei aio tehdä asian eteen jotain.

    • Fanipala54

      Kuullostaa lähinnä erittäin tekosyyltä.

      Seuraavaksi lykkää lapsi miehelle, ohjaa heidät pesupisteelle, ja kädestä pitäen näytät, että vauva näin tukevasti käsivarsille ja noin lämmintä vettä hanasta ja näin pestään täältä ja tuolta. Sitten kuivataan ja pistetään vaippa.

      En usko että kyseessä olisi mikään perverssi ajatusmaailma. Ehkä se on vain miehelle outoa, kun ei ole tottunut. Pelkää satuttavansa?

    • äitikin

      Mä komppaan sitä, että katsotte yhdessä sen pesuhomman ja siitä sitten mieskin yrittämään. :) On varmasti ihan totta, että ei se kaikilta suju kuin tanssi. Itsekin (naisena ja tyttövauvan äitinä) olisin varmasti pihalla siitä, että kuuluuko poikavauvan esinahkaa esim. jotenkin siirtää pestessä tms. Kai meille naisille on sitten luontevampaa (ja sallitumpaa) ottaa selvää ja pähkäillä. Voihan olla, että mies ei tiedä kuinka pimppi pestään ja siksi on epävarma.

      Meillä myös mies yökkäili kakkavaippoja (vaihtoi kyllä), mutta jätin luettavaksi lapsen seksuaalisuuden kehittymistä koskevan lehtijutun, jossa ensimmäinen porras on nimenomaan se, että lapsi tietää onko tyttö vai poika ja että hänen alapäähänsä liittyviä asioita ei pidetä ällöttävinä tai pahoina (pissa, kakka..).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe