Onko kellään kokemusta zonegranin käytöstä raskauden aikana?
Raskaus zonegran
9
278
Vastaukset
- P Jo
Täällä samoja ajatuksia.
- P JO
Olis mukava vaihtaa mietteitä tästa asiasta.
- epiäiti kahdelle
Siihen aikaan kun itse suunnittelin raskautta niin Zonegran vaihdettiin toiseen lääkkeeseen ja pitipä vielä olla reilu kuukausi käyttäen ehkäisyä, eli minulle ainakin sanoi hoitava neurologi ja Teratologinen tietopalvelu ettei kys.lääkkeen kanssa sovi missään tapauksessa raskautua.
Tästä on nyt muutama vuosi aikaa. - VenLa
Raskaus tässä jonkin ajan päästä on ajankohtainen, ja vaikuttaa tosiaan olevan vahva lääke zonegran. Neurologin kans on alustavasti puhuttu raskaudesta, eikä ainakaan maininnu lääkkeestä tai vaihdosta kokonaan toiseen mitään. Kiva jakso tosiaan jos uutta lääkettä täytyy alottaa ja zonegran lopettaa, kestää hieman aikaa ennen kun tasapaino löytyy ja kohtauksia varmasti tulee :/
Pelottaa jo sekin kun kohtauksia on parin viikon välein ja muutenkin oon kova stressaan kaikesta, että toivottavasti oppii vähän rauhottumaan ettei käy huonosti!
Oliko sulla (epiäiti...) joitain sivuvaikutuksia tosta zonegranista tai huomasitko että "olisit muuttunut" kun lääkkeen lopetit? - P Jo
Hei!
Mukava kuulla samankaltaisia mietteitä =) itse olen syönyt lääkettä jo useamman vuoden ja toivoisin että ei tarvisi vaihtaa sillä lääkkeet suht. kurissa..
aiemmin lääkäri oli sitä mieltä että lääke tulsi vaihtaa mahdollisen raskauden yhteydedessä mutta nyt alkoi olla toista mieltä (?)
olen itse kokeillut jo useampia lääkkeitä ja tasapaino saatu suhteelliseen hyvään (auroja tulee välillä) joten ajatus lääkkeiden vaihdosta tuntuu hyvin pelottavalta. Luulen että on mahdollista että zonegranin vaikutuksita on saatu hieman enemmän tietoa?
Itselläni tuli lääkkeestä ensimmäisten kuukausien aikana kovia sivuvaikutuksia, meinattiin lopettaa tämän vuoksi, alkoi rauhoittua pikkuhiljaa. On todellakin itsekkin pitänyt opetella "uudelleen tapoja rentoutua" =) itsekkin alan ressata hyvin helposti ja raskaus on erittäin suuri kysymys merkki.
olisi mukava vaihtaa kuulumisia miten asiasi etenee venla! - VenLaloittaja
Kiva olis kuulumisia valhtaa vaikka muualla, en vaan haluais s-postia tms. tänne laittaa...
- P Jo
Kuulumisia voitas kirjotella tähän sähköposti osoitteeseen: pepperpot24@hotmail.com
- P Jo
P Jo kirjoitti:
Kuulumisia voitas kirjotella tähän sähköposti osoitteeseen: pepperpot24@hotmail.com
Sori annoin väärän s-posti osoitteen. Tämä on se oikea pepperpot232@gmail.com
- Väärääköohjeistusta
Tuonpa tämän vanhan keskustelun vielä esille. Minulla neurologi ei edes vähentänyt Zonegrania, ja terve poika syntyi, mutta Kättärillä oltiin ehdottomasti sitä mieltä että kyseisestä lääkkeestä saattaa olla lapselle sydämen toimintaan haittaa, joten 1pv vanhana aloitettiin korvikkeen syöminen. Minulla lääkitys jatkui entiseen tapaan.. En ole asiasta keskustellut neurologin kanssa sen jälkeen, vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk822928Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911696Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll771501Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651418- 1321377
- 1461266
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581231Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j971174- 821158
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur801155