Siis armeijassa. Koska koulutetaan vielä kouluttamattomia ihmisiä suojelemaan Suomen kansalaisia.
Aivan turhaa ajatella että joku luti tulee huutamaan että 2000 punnerrusta ja aamulla herätys. Jos on lihava.
En ymmärrä mitä pelättävää oikein sitten on..
3
327
Vastaukset
- rangaistus miehille
Luuletko tosissasi että joku pelkää tuollaisia asioita? Sen sijaan monia varmasti harmittaa koko touhun typeryys, turhuus, epätasa-arvoisuus ja ajanhukka.
- Rangaistus?
Mikä ihmeen rangaistus se on? Joutuuhan naisetkin synnyttämään, eikä siinä mikään tasa-arvohöpinä auta.
Tuo täydellisen tasa-arvon vaatiminen on muutenkin typerää, koska miehillä ja naisilla on fysiologisista syistä erilaiset edellytykset tehdä eri asioita. Miehet ihan tieteellisesti tutkitusti ja todistetusti, ovat keskimäärin parempia jossakin, ja naiset jossakin toisesssa asiassa.
Maanpuolustuksen voi järjestää monella tavalla. Yksi vaihtoheto on laittaa myös naiset armeijaan. Mutta kulut yhteiskunnalle tästä olisivat varsin korkeat. Varusteita tarvitaan tuplasti se mitä nyt on, jos kaikki halutaan kouluttaa, tai sitten pitää kouluttaa vain osa. Toinen iso kulu tulee siitä menetyksest mikä tulee käyttämättä jääneestä työajasta, joka jo miestenkin osalta tekee jonkinmoisen kulun.
Palkka-armeijalla taas ei voi puolustaa kokomaata, koska ei riitä budjetti saman ihmismäärän palkkaamiseen. Ottawan sopimukseenkin liittyminen oli Suomen kaltaiselle maalle typerää...
- aivojasisyötsitten
Sinun mielestäsi sellainen on sitten turhuutta kun oikeutta eikä tuomareita eikä sinulla ole rahaakaan, miten pärjäilet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032