lentokenttä taxi - syyskuusta hinnat nousevat

opasmonika

noin 20- 25 km matka on kyseessä
x 280 HUF/km
starttimittari näyttää HUF450
- liikenteestä riippuva tekijä on minuuttimaksu, joka on 70 HUF/minuutti
eli EURO-issa yli 7000 HUF siis alkaen 25-30 euroa on matkan hinta minusta mittarin mukaan
- keskiverto keskustahotelli Pestin puolella on minusta noin 8000 HUF
- Buda, Linnavuori ja kauemmas yli

9

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bussilla perille

      Eikös shuttlebussilla ole kiinteä hinta?

    • Maqrit

      Kiitos tiedosta!
      Vaan edullinen silti ihan.

    • juuri palannut

      Hotellin kautta tilatttu auto lentokentälle / kentältä maksoi 5800 HUF (Pestin keskusta). Kyse ei siis mittaritaksista vaan kiinteähintainen kyyti. Kannattaa kysyä omasta hotellista. Ainakin jos on 2 tai useampi matkustaja, ei mitkään suhttlet tule ainakaan halvemmaksi, päinvastoin. Nopeaa ja kätevää (n. 30 min) eikä tarvitse alkaa etsiä /kysellä /tinkiä kentällä kyytiä - kyydin tarjoajia siellä kyllä on, mutta onko kaikki rehellisiä...

      • edullinen on

        Halvemmalla voi matkustaa bussi ja maanalaisella


      • paluu kentälle 3.9.
        edullinen on kirjoitti:

        Halvemmalla voi matkustaa bussi ja maanalaisella

        Elokuun lopussa ostettu meno-paluu-shuttle maksoi kahden hengen matkasta Andrassyn liepeille alle 30 euroa, enkä pidä sitä pahana. Ja nopea se oli molempiin suuntiin.


    • Patisserie

      Meidän hotelli tarjoaa shuttlebussia hintaan 2500 HUF/hlö/matka ja taksia 7000 HUF/matka. Hotelli sijaitsee Pestin puolella. Lisäksi hotelli ilmoitti myös mahdollisuuden käyttää bussia 200E ja metrolinjaa 3, jolloin hinnaksi tulee 700 HUF/matka. Ajateltiin kokeilla tuota jälkimmäistä vaihtoehtoa, johon siis tarvitaan kaksi yksittäislippua. Heräsikin kysymys, että voiko lentoasemalta ostaa esim. viiden päivän lipun tai 10 lipun vihkon, jolla voisi myöhemmin matkustaa metrolla/raitiovaunulla yms. keskustassa?

      • blues_brother1

        Lentokentän yläkerroksissa on kuulemma posti, josta saa ostaa kymmenen matkan lippuvihon. Noita lippuvihkoja voi ostaa myös monelta metroasemalta myöhemmin. Aulan Relay-kioskista saa ostaa yksittäisiä lippuja. Kovin isoa säästöä ei saa kapuamalla ylös postiin. 10 matkan lippuviholla yhden matkan hinta on 300 forinttia ja yhden lipun hinta 350 forinttia.

        Budapestin keskustaan mennessäsi tarvitset kaksi lippua. Toisen linja-autoon ja toisen metroon. 10 matkan lippuviholla säästät siis 100 forinttia eli noin 30 senttiä.

        Itse selvisin vaikeuksitta keskustaan linja-autolla ja metrolla. Ei ollut ruuhka-aika.

        blues_brother


    • PalveluPelaa

      Ei kyllä ollut kallis taxi keskustaan 25 euroa,todella hyvin järjestetty kentällä taxit, menet vain luukulle ja kerrot mikä hotelli, saat lapun ja tyttö oli siinä vieressä ja joka näytti taxin ja eikun kyytiin:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      87
      3196
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3033
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1862
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1822
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      28
      1722
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1691
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      33
      1345
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1309
    Aihe