Perhosorkidean runko venyy

lad

Minulla on kuusi orkideaa, jotka kukkivat alinomaa alkuperäisissä ruukuissaan. Yksi on nyt kasvattanut niin pitkän rungon, että ei pysy enää pystyssä.
Voiko sen katkaista ja juurruttaa uudelleen? Jos istutan sopivaan ruukkuun, niin sen pitäisi olla todella syvä 40 cm.

3

405

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Rentoina ja roikkuvinahan ne luonnossakin kasvavat. Älä sentään katkaise sitä.
      Hanki jostain suuri lasipurkki tai -astia, johon pujotat koko kasvin ruukkuineen. Minä käytän pyöreäksi hioutuneita kiviä ruukun pinnalla tasapainottamaan kaartuvaa lehdistöä ja suurta kukkavanaa. Kun kukkavana alkaa kasvaa, ohjaan sen vähän kerrassaan pystyasentoon, teen ruukun laidoille kolmesta tukikepistä kotamaisen kehikon kasvin päälle, johon saan kukkavanan kiinnitettyä pystyyn.

      • Minulla on sama juttu.Vuosi sitten marketista ostamani keltakukkainen orkidea kasvattaa kukkavartta, on jo yli 30cm eikä nuput vielä kovin näkyvissä.Varmaan ehtii puolimetriseksi ennenkuin aukaisee kukkansa. Täytynee mennä lasipurkkeja tai maljakoita etsiskelemään. Kasvi oli kesällä pihakoivun alla vaihtolämmössä ja joku pieni eläin oli järsinyt lehdensyrjiäkin.Kannoin sen lasikuistille toipumaan.


      • lad1

        Tein sen kuitenkin. En halunnut pitää roikkoa, joten leikkasin ison osan rungon alapäästä pois. Laitoin sen veteen keramiikkamaljakkoon.
        Uskokaa pois, nyt se työntää kukkavanaa vaikka on vain vedessä.
        Aika kestävä laji:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      80
      891
    2. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      836
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      63
      836
    4. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      264
      665
    5. Miten nainen käyttäytyy kun näkee sinut?

      🤣
      Ikävä
      50
      662
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      27
      646
    7. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      511
    8. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      502
    9. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      38
      502
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      58
      488
    Aihe