Perhosorkidean runko venyy

lad

Minulla on kuusi orkideaa, jotka kukkivat alinomaa alkuperäisissä ruukuissaan. Yksi on nyt kasvattanut niin pitkän rungon, että ei pysy enää pystyssä.
Voiko sen katkaista ja juurruttaa uudelleen? Jos istutan sopivaan ruukkuun, niin sen pitäisi olla todella syvä 40 cm.

3

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • husovarnatar

      Rentoina ja roikkuvinahan ne luonnossakin kasvavat. Älä sentään katkaise sitä.
      Hanki jostain suuri lasipurkki tai -astia, johon pujotat koko kasvin ruukkuineen. Minä käytän pyöreäksi hioutuneita kiviä ruukun pinnalla tasapainottamaan kaartuvaa lehdistöä ja suurta kukkavanaa. Kun kukkavana alkaa kasvaa, ohjaan sen vähän kerrassaan pystyasentoon, teen ruukun laidoille kolmesta tukikepistä kotamaisen kehikon kasvin päälle, johon saan kukkavanan kiinnitettyä pystyyn.

      • Minulla on sama juttu.Vuosi sitten marketista ostamani keltakukkainen orkidea kasvattaa kukkavartta, on jo yli 30cm eikä nuput vielä kovin näkyvissä.Varmaan ehtii puolimetriseksi ennenkuin aukaisee kukkansa. Täytynee mennä lasipurkkeja tai maljakoita etsiskelemään. Kasvi oli kesällä pihakoivun alla vaihtolämmössä ja joku pieni eläin oli järsinyt lehdensyrjiäkin.Kannoin sen lasikuistille toipumaan.


      • lad1

        Tein sen kuitenkin. En halunnut pitää roikkoa, joten leikkasin ison osan rungon alapäästä pois. Laitoin sen veteen keramiikkamaljakkoon.
        Uskokaa pois, nyt se työntää kukkavanaa vaikka on vain vedessä.
        Aika kestävä laji:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3842
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      195
      1497
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1030
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1015
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      46
      934
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      909
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      127
      887
    Aihe