15-vuotias migreenipoika ja Bisoprolol

Äiti hössöttää

Hei.
Kirjoitin joku aika sitten ja kyselin kokemuksia Turun päänsärkylinikalta. Kävimme siellä ja poika sai lääkityksksi Bisoprolol Actavisin. Kyselisin kokemuksia tästä lääkkeestä.

Meillä heinäkuu meni ilman päänsärkyä (!), mutta nyt koulun ja siihen ilmeisesti liittyvän stressin alettua migreenipäiviä on taas tullut.

Tapaamme pian paikallista neurologia,mutta kysyisin etukäteen teiltäkin annostuksesta. Nyt on käytössä 5mg. Käyttääkö joku tätä lääkettä ja millä annoksella? Miten toimii? Onko muuta lääkitystä rinnalla. Pojallemme ei ole löytynyt mitään hyvää kohtauslääkettä. Vain uni auttaa eli hän nukkuu päivä ohi kun aamulla on migreeni.

3

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokem.
      • Äiti hössöttää

        Kiitos vastauksesta. Tiedän olevan sydän- ja verenpainetautien lääke (totta, että tuntuu aika rajulta).
        Eikö Propralkin vaikuta myös verenpaineeseen? Sitä poika söi turhaan suurina annoksina vuoden (ja kärsi kohtauksista lähespäivittäin), eikä paikallinen neurologi muuta keksinyt. Siksi sinne Turkuun mentiin.

        Millä annoksella käytät Klotriptyl miteä? Kerro enemmän kokemuksistasi siitä?


      • Kokem.
        Äiti hössöttää kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Tiedän olevan sydän- ja verenpainetautien lääke (totta, että tuntuu aika rajulta).
        Eikö Propralkin vaikuta myös verenpaineeseen? Sitä poika söi turhaan suurina annoksina vuoden (ja kärsi kohtauksista lähespäivittäin), eikä paikallinen neurologi muuta keksinyt. Siksi sinne Turkuun mentiin.

        Millä annoksella käytät Klotriptyl miteä? Kerro enemmän kokemuksistasi siitä?

        Annos on 1-2 tabl./vrk 1-2 tuntia ennen nukkumaanmenoa. Tensioni on pysynyt poissa. Ainoa mainittava sivuvaikutus on aamullakin vallitseva väsymys, lähes tokkura. Pojallesi riittäisi 1 tabletti koulupäiviä edeltävänä iltana, kun ottaa vähintään 10 ennen heräämistä. Viikonloppuna ei tarvitse miettiä aikataulua yhtä tarkasti, ja silloin olen käyttänyt 2 tabl.

        Myös Propral on verenpainelääke, joten totta puhut. Vaihda Turun ja kotipaikkakuntasi neurologit Kuopioon. Lentävän kalakukon matkassa pääset kätevästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4292
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3493
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3384
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3328
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      30
      1766
    Aihe