Olen seurannut kevättalvesta saakka Eestin sääksiä,mieltäni askarruttaa poikasten muutto,lentääkö ne perheenä vai yksilöinä sinne Afrikkaan?
Ja pitääkö poikasten oppia täysin itsenäinen kalastus ennen sitä?
Ja mahdollisesti tunteeko ne toisensa jos sattuvat tapaamaan,vai menevätkö kukin omia teitään matkatessaan,mitä vaaroja heillä voi olla ja miten seuranta?
Olisi kiva saada tietoa,kiitos!
kalasääksien muutto?
naisbongari
2
152
Vastaukset
- kalasääksi.....
on yksinään eläjä.Siinä ne kierrokset laajenevat ja sitten unohtavat toisensa.Saalistusta ei tarvitse opetella vaan se on ohjelmoitu aivoihin jo haudontavaiheessa.Tuskin muita vihollisia on kuin ravinnon puute.Sääksi on yksiavioinen ja saa partnerin sseuraavana kesänä.
- naisbongari
Kiitos vastauksesta,on niin komee lintu ja hyvä kalastaja.Mahtavia kuvia myös siitä miten nappaavat kalan ja siitä vaan ilmaa siipien alle ja lentoon.
Ainakin terveellistä ruokaa ; ))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683