Iltiksessä Päivi Storgård kertoo, jotta "suljettu psykiatrinen osasto on turvallinen ja hyvä paikka, josta voi aivan vapaasti poistua halutessaan omille asioille". Suljetulla olleet, oletteko saaneet lähteä viipottamaan kun on mieli tehnyt? Minut ainakin vipattiin eristykseen ja sidottiin pöytään kiinni kun yritin..
Suljetulta osastolta vapaa ulospääsy?
Bipotakkutukka
12297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Päivi saa varmaan parempaa kohtelua asemansa puolesta, epäilen. Epäilen myös ellei Päivi olisi julkkis, olisi saanut epävakaan diagnoosin. Olettekos koskaan kuulleet julkkiksesta joka avoimesti kertoo epävakaan diagnoosista? Ei löydy. Bipo on se "hienompi" diagnoosi. Onko siinä kellään turvallinen olo kun koko ajan lääkitään ihmisiä pakolla, injektoidaan takamukseen aivoja tuhoavia myrkkyjä. Arvelen, ettei Päivi ole ihan perillä psyyleääkkeiden haittavaikutuksista ja että alkaa saattaa kaduttaa kun sormien nykiminen ei enää lopukkaan.
Tiedoksi että kirjoitin tämän kännissä. Nyt ihmettelen että mitä hittoa toi otsikko?? Psyyleääkkeiden??? Joka tapauksessa, uskallan ihan rehellisesti epäillä, että hoitajat ja psykiatrit ovat varpaillaan ollessaan tekemisissä julkkisten kanssa ettei mene maine. Tavikseen voi sitten purkaa omat patoutumansa. Muutenkin pakkoruotsi-illassa Päivi selitti että hän meni yksityiselle, sielläkin käyttäytyvät psykiatriset työntekijät aavistuksen asiallisemmin rahan motivoimina. Vannon, olen huomannut, etteivät psykiatriset hoitajat ja psykiatrit suhtaudu potilaisiin neutraalisti. Naamakerroin vaikuttaa. Päivi varmaan pääsi ulkoilemaan helposti myös sen takia, kun vaikuttaa sellaiselta ettei hän kyseenalaistaisi psyykelääkkeitä. Ei varmaan myöskään ole ollut pakkohoidossa vaan ihan vapaaehtoisesti halunnut osastolle? Jos tavis haluaa vapaaehtoisesti osastolle, napsahtaa epävakaan diagnoosi.
Pääsee sieltä, heti kun naama näyttää sellaiselta et voivat laskea. Soittavat kyllä perään jos ei tuu takaisin sovittuna ajankohtana.
Harjavallassa ei saanut poistua suljetulta piha-aluetta kauemmaksi ennen loppuraporttia.
No niin HUS:ssa suljetulla olleet, menikös se noin kuin Päivi kuvaili? Oliko hotellityyppinen paikka, jossa tultiin ja mentiin miten halusi? Jos niin on, niin johan on suljetut osastot muuttuneet.
Herää epäilys, onko Päve kovin pohjamudissa möyrinytkään, kun on saanut noin vapaat kulkumahdollisuudet. Ja jos suljetulta osastolta jää mieleen, että oli hyvä paikka, ei ole varmaan hirveästi vääriä lääkkeitä määrätty kuten usein tehdään. Eikä ketään kiinnosta, kun niin tapahtuu.
Eikö yhtään HUS:n kävijää paikalla? Olisi mielenkiintoista kuulla samassa paikassa olleiden näkemys. Oliko turvallinen ja kiva paikka?
Puhutko Aurorasta?
Olin Aurorassa ja suljetulla.
Jos kuka tahansa "tavis" käyttäytyisi kuten esim. Tukiainen, vietäisiin alta aikayksikön pakkohoitoon. Kokeilkaa vaikka (tai älkää). Eri säännöt eri ihmisille. Kuka vie psykiatrin pakkohoitoon? Miksi niin moni ihmisen kiduttamisesta nauttiva "narsisti" saa pysyä alalla?
Mä olin masentunu ja itsetuhoinen, mutta pääsin jo parin päivän kuluttua kahvilaan ja lyhyille ulkolenkeille. En tosin jaksanut sillon vielä lähteä, mutta tuolla osastolla näytti olevan ihan käytäntö päästää huonokuntoisimmatkin nopeasti ulos.
No uskottava se sitte on. Mua ei tuolla Keski-Suomessa osastohoidossa päästetty 2 ekaan viikkoon ulos ollenkaan. Mutta hienoa jos kerran on tuollainen edistyksellinen paikka olemassa.