Olen vatsani toimitattomuuden takia jättänyt monta reissua väliin. Ongelma on se että vatsa jumittuu joka reissulla olen kokeillut kaikki mahdolliset jotta se toimisi. Olen missä hyväsä lomalla niin vatsa lakkaa toimimasta. Laksoperonit on mukana ja nilläkään ei toimi ennen kun kolmantena tai neljäntenä päivänä. Olen ollut esim täysihoidossa ja syönyt todella paljon 5-ateriaa aamiaisen ja iltapanlan kanssa laskettuna. Tää on jotain niin kamalaa kuinka vatsaan voi mahtua niin paljon ruokaa tulematta ulos. Pelkää ihan oikeasti että suoli repee, uloste jos sitä tulee on papanoita joita ei millään meinaa saada ulos. Ruuan laatu ei vaikuta siis se mitä syö. vaikka söis kuinka kuitupitoista ja jois paljon niin ei auta. Tämä on varmaan psyykkistä mutta onko kukaan keksinyt mitään millä vatsan saisi oikeesti toimimaan myös lomilla siis matkoilla. Olisin kiitollinen vinkeistä.
Matkaummetus
marjaliinas
1144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulla on ollut tälläinen vaiva ihan päivittäin jo parin vuoden ajan.
Tosin, huhtikuussa kun lomailin pari viikkoa espanjassa, niin alkoikin ripuli jo heti toisena päivänä, ja sitä kestikin koko matkan ajan..
En voi muuta sanoa kuin että oli kyllä tervetullutta vaihtelua! :P
Mikään ei tunnu auttavan, vessassakin kun käy saa laittaa lämpimät vedet suoleen jotta hajoittaa kovan ulosteen ja että se tulee ulos. (apteekissa myydään sellaista letku pussukkaa tähän tarkoitukseen, vajaa 3 eur..)