TEIDÄN OPPIVELVOLLISUUS PITENEE!

NYT MÄ NAURAN!

Vaikka onhan se tietenkin hyvä asia, mutta kyllä itteä sillon ajatus lämmitti siitä, että voi lopettaa sen kaiken paskan jos vaan haluaa :) Vaikken koskaan kyllä edes harkinnut sitä!

Tai näin minä tämän uudistuksen ymmärsin, kertokaa jos en ymmärtänyt sitä oikein.
7230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ymmärtääkseni sen on tosiaan tarkoitus vähentää koulun kesken jättäviä. Niihin, jotka koulunsa kunnialla suorittavat tämä ei vaikuta mitenkään. Ja ei sitä ennenkään oo voinu noin vaan lopettaa, kyl se on se peruskoulu käytävä tai olikohan se ennen et 17-vuotiaana sai jättää kesken jos siel vielä sillon kökki. Eli tosi harvaan tää vaikuttaa paskan vertaa.

Äänestä
  • Aijaa :) Ite ymmärsin, että on pakko hakea jatko-opiskelupaikka.

    Äänestä

  • fnfn kirjoitti:

    Aijaa :) Ite ymmärsin, että on pakko hakea jatko-opiskelupaikka.

    Voihan se olla noinkin. No ei siitä varmaan haittaakaan ole ja sittenhän kaikkien olisi myös pakko joku paikka saada kun nyt on niitä jotka ei saa sitä paikkaa vaikka haluaisivat.

    Äänestä

Hyvä juttu toi on. Ei enää mitään sossupummeja.

Äänestä
  • Kerroppa lifemokkeri että mihin ammattiin pääsee suoraan ensimmäisen amiska/lukiovuoden jälkeen? Jos joku jättää koulut silloin kesken niin yhtä helposti niistä tulee sossurottia.

    Sitä paitsi - kun oppivelvollisuus pitenee 2. Asteen opintojen ekalle vuodelle, periaatteessa yhteiskunnan tulisi maksaa tämän ensimmäisen vuoden opiskelun kulut (esim. Lukiokirjat jne..)
    Ja tämähän ei halvalla onnistu, joten mistä rahat revittäisiin?

    Äänestä

  • Hmmmmmmmm kirjoitti:

    Kerroppa lifemokkeri että mihin ammattiin pääsee suoraan ensimmäisen amiska/lukiovuoden jälkeen? Jos joku jättää koulut silloin kesken niin yhtä helposti niistä tulee sossurottia.

    Sitä paitsi - kun oppivelvollisuus pitenee 2. Asteen opintojen ekalle vuodelle, periaatteessa yhteiskunnan tulisi maksaa tämän ensimmäisen vuoden opiskelun kulut (esim. Lukiokirjat jne..)
    Ja tämähän ei halvalla onnistu, joten mistä rahat revittäisiin?

    Eiköhän idea ole, että kun on opintonsa aloittanut niin niitä ehkä sitten jatkaa herkemmin kuin jos ei koskaan edes mene sinne lukioon tai amikseen.

    Ja kylhän niihin opintoihin saa nyttenkin tukia ne, jotka niitä oikeesti tarvii.

    Äänestä

Vittu ite olisin varmaa ampunu itseni jos ysin jälkee viel olis pakko jatkaa kouluu. Kerranki voi todeta olevan syntynyt hyvää aikaa. Mulle riitti 9vuotta ja kouluu en ikin mee enää minnekkää oppilaitokseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fnfn kirjoitti:

NYT MÄ NAURAN!

Vaikka onhan se tietenkin hyvä asia, mutta kyllä itteä sillon ajatus lämmitti siitä, että voi lopettaa sen kaiken paskan jos vaan haluaa :) Vaikken koskaan kyllä edes harkinnut sitä!

Tai näin minä tämän uudistuksen ymmärsin, kertokaa jos en ymmärtänyt sitä oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu