Kiitos Vapusen

kiitoksia...

Laitoin koneelle jo jokin aika sitten mallwarebytes ohjelman ja se poisti erään ärsyttävän ohjelman koneelta ja ainoastaan sain sen pois tuolla ohjelmalla.
Nytkin tuo ohjelma löysi troijalaisen ja siinä rivissä mainittiin myös toolbar
eli olikohan jonkin toolbaarin mukana tullut troija?
Vapunen on jo auttanut monessa kysymyksessä ja ongelmassa joten kiitos siitä hänelle!
Kysymys: voinko luottaa, jotta tuo troijalainen on todellakin poistunut koneelta niinkuin mallwarebytes kertoi sen onnistuneesti poistuneen?

10

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi olla mahdollista tosin ei niin yleistä.

      Ja voit luottaa Malwarebytesin troijalaisten poistoon etenkin jos se ei löydä samaa troijalaista uudella tarkistuskerralla ja päivitetyillä virustunnisteilla. ( Se kannattaa poistaa myös sen karanteenista).

      Halutessasi voit tarkistaa koneen myös muilla tarkistusohjelmilla kuten

      http://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/virus-removal-tool.aspx

      http://www.eset.com/us/online-scanner-popup/

      http://www.microsoft.com/security/scanner/fi-fi/default.aspx

      http://www.f-secure.com/fi/web/home_fi/online-scanner

      Tuosa Eset tarkistusohjelmasta laita ruksi "Scan archive" ja sen jälkeen "Advanced settings" ja "Scan for potentially" kohtiin.

      • aloittaja.....

        Ok

        Tsekkaan vielä jollain noista. Aikoinaan kerroit tuosta malwarebytestä ja sillä tosiaan sain erään todella ärsyttävän ohjelman pois koneelta häiritsemästä.
        Yleensä en mitään erikoisia koneelle lataa, mitä nyt joskus download.comista jotain yleisiä ohjelmia, mutta jostain tuo troija on luikerrellut sisään.

        kiitti


      • aloittaja..... kirjoitti:

        Ok

        Tsekkaan vielä jollain noista. Aikoinaan kerroit tuosta malwarebytestä ja sillä tosiaan sain erään todella ärsyttävän ohjelman pois koneelta häiritsemästä.
        Yleensä en mitään erikoisia koneelle lataa, mitä nyt joskus download.comista jotain yleisiä ohjelmia, mutta jostain tuo troija on luikerrellut sisään.

        kiitti

        Juu tuo Malwarebytes on todettu hyväksi poistohjelmaksi. Olen testannut sitä montakertaa eri haittaohjelmilla.


    • Täysin varma et voi olla kuin asentamalla käyttöjärjestelmä uudelleen.
      Mutta antaahan tuo malwarebytes joillekin mielenrauhaa.

      • -------

        Tämä juuri. Aina haluaisin tähdentää, että jos siellä on jo troijalainen, niin mitähän kaikkea sekin on koneelle jo ehtinyt imuttaa?


    • Luottaminen on vähän tähän malliin, että "en usko, että wintoosassani on haittaohjelmia". Mikään haittaohjelmatyökalu ei ole 100-varma.

      Mieluummin puhuu todennäköisyyksistä eli todennäköistä sua tuntematta on turha sanoa yhtään mitään. En tiedä onko skannauksesi kattava vai skannaatko pelkän systeemikansion. Tai onko sulla muistitikku joka saastuttaa koneesi aina kun lykkäät sen koneeseen kiinni.

      • aloittaja.........

        Yleensä avg-ohjelmalla skannaan muistitikut ja muut ennenkuin lataan niitä koneelle,
        mutta tässäkin tapauksessa tulee mieleen kysymys. Onko avg-tarpeeksi luotettava


    • Mikään virustorjuntaohjelma ei anna 100% suojaa haittaohjelmilta. Eli esim vaikka AVG ei löytäisi haittaohjelmaa niin ohjelma X voi löytää.

      • otbUce

        Näin on. Eilen livahti roskaposti suodattimen läpi ja tein tarkistuksen. Virusohjelmien tunnistuskyky oli vain 6/45. Tänään testasin uudestaan ja se oli 22/45.


    • mål

      Ostaritavaraa?

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5162
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4232
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      61
      3831
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      62
      1237
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      939
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      879
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      32
      852
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    Aihe