Beaglen "ylläpito" ?

Minkä hintaista on beaglen pitäminen, lähinnä ruokakulut per kuukausi..? Ja onko jotain muita merkittäviä kuluja?
...Kuulostaa kuin jostain autosta kyselisi, ei ole tarkoitus! :)
4799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

meillä on beagle ja se on 1v.
jos puhutaan ruuan hinnasta, ei ole kallista vaik en minä sitä laskeskele.
15 kg natusia 40-50 e ja riittä 1/2 vuodeksi hyvin.
sitten mitä on ostettu atrialta viimeks kesällä mahaa/kurkunpätkiä/utaretta/0,50e kilo
rustot 1 e kilo
luut 2 e kilo
sisäelimiä 1 e kilo
ja päivässä meidän nelli syö siinä 0,5 kg satsin sekotelman plus natuset päälle
nelli kyllä juoksee tällä hetkellä aika ahkerasti pupun perässä eli ruuan saanti talven tullen vielä kasvaa...
ei minusta paha hinta....
enemmän maksaa jos ite käy esim kapakassa kerran kuukaudessa

Äänestä

Voi tulla paljonkin lisäkustannuksia, jos beagle kovin puruintoinen, menee seinää, karmia,huonekaluja ym. tuhansienkin arvosta. Eli riittävästi liikuntaa (tarvitsee todella paljon kokoisekseen), virikkeitä ja jänön perässä juoksemista suosittelen.
Rokotuksista ja muista mahdollisista ell.kuluista, vakuutuksista yms.

Äänestä
  • Meillä narttu 6v,pentuna söi kaksi nahka sohvaa(n 650 euroa)muuten ei muita kuluja ole olluRuoka kulut mitättömän pienet.Sterilisaatio n.75 euroa ja rokotukset kahden vuoden välein n 30 euroa.Koira maailman mukavin ja reiluin kaveri,kunhan saa liikuntaa tarpeeksi.

    Äänestä

Beagle on pienikokoinen koira, ruokakulut ei suuret. Meillä beagle ja siperian husky, isompi kuluttaa huomattavasti enemmän. Koirat syövät Jahti Vahti-koiranmuonaa, on aika edullista ja maittavaa. Lisäksi kotiruokaa ja joskus koirien makupaloja. Beaglen ollessa pentu jouduimme ostamaan jatkuvasti valjaita niiden jäädessä nopeasti pieneksi. Ja terävänä koirana se osaa pujottautua liian isoista valjaista läpi, joten "kasvunvaraa" niihin ei voinu hankkia.
Melläkin mennyt nahkasohva, mutta oma moka. Koirien ollessa tunnin yksin, niille annettiin siankorvat syötäväksi ja beagle kun leikkii kaikella ruoallaan, se onnistui sen heittämään sohvan alle. Mutta viisaana koirana ajatteli tehdä sohvaan reiän, jota kautta saa namupalan kaivettua esiin... tässä vaiheessa onneksi tuli isäntäväki kotiin, vain jalkapallon kokoinen reikä sohvan kyljessä, voi siinä vielä istua...
Beagleä ei voi myöskään autoon jättää hetkeksikään yksin, meillä ainakin on sisustukset kärsiny jo pienen hetken poissaolon aikana. Nuorempana se jyrsi kaiken mahdollisen, jopa maatessaan auton lattialla se löysi jonkun johdon pureskeltavakseen, matkustajien huomaamatta. Nukkui mukamas.
Ei kai kulut kokonaisuudessaan ole sen suuremmat kuin jollain muullakaan koiralla, ajokokeiden ja näyttelyiden kulut, jos niissä käy, tulee monille muillekin roduille. Rokotukset maksaa, jos koira käy metsällä rokotustarve suurempi kuin muuten. Beagleillä ei juurikaan ole mitään ns.perinnöllisiä vaivoja, ei lonkkavikoja tai silmäongelmia tms, joten lääkärikulut pysynevät kohtuullisina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lalli kirjoitti:

Minkä hintaista on beaglen pitäminen, lähinnä ruokakulut per kuukausi..? Ja onko jotain muita merkittäviä kuluja?
...Kuulostaa kuin jostain autosta kyselisi, ei ole tarkoitus! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu