Hyvä rakenneuudistus tulossa. Isien ja äitien pitää jatkossa jakaa kotihoidontuki. Tarkoittaa, että äiti noin 2 vuotta lapsen kanssa, ja isä yhden vuoden. Itse jään ainakin mielelläni vuodeksi lapsen kanssa. Ainutkertainen tilaisuus ja saa hieman hengähtää hektisestä työelämästä.
Isit kotiin lasten kanssa!
4
226
Vastaukset
- Isät pois paitsiosta
Tasa-arvoa vanhemmuuteen-isät pois paitsiosta Lahden ammattikorkeakoulun projekti ja tavoite.
http://www.lamk.fi/esittely/tki-toiminta/paattyneet-projektit/Sivut/erovanhemmuus.aspx
----------- - paska mäihä
Kivat teille kenellä tuo vaihto onnistuu.
Meillä ei onnistu. Vaimo tulee olemaan lapsivapaidensa jälkeen työtön (mitä oli ennen lapsiakin, koska määräaikainen heitettiin talosta pois raskauden ilmettyä... tai ei siis heitetty vaan sopimusta ei enää uusittu). Tai lähtee opiskelemaan jotain sellaista alaa, jolle voisi tulevaisuudessa työllistyä. Minä olen yrittäjä, joka ei voi jättää yritystä tuosta vaan puolikkaaksi hoitovapaaksi. Se tietäisi todennäköisesti yrityksen loppua.
Eipä siinä sitten muuta kuin vaimo työkkäriin (jolloin voi silti hoitaa lasta entiseen tapaan kotona tosin työttömyyskorvauksella jos ei työtä löydy, eikä hänen alaltaan helpolla löydy) tai opiskelemaan, jolloin taas lapsi menee hoitoon. Kummassakaan tapauksessa ei tästä perheestä tule muutamaan vuoteen ketään lisää työtä tekemään. Yhteiskunnan kannalta lienee hyöty plus miinus nolla. Ehkä jopa miinusmerkkinen, jos lapsi laitetaan jatkuvaan kokopäivähoitoon. Täältä on lisäksi tunnin matka suuntaansa opiskelemaan, joten lapselle tulisi pisimmillään jopa 10 tunnin hoitopäiviä, jos sellaisia vaan saa. Itse kun en ole päiväaikaan kotona, vaan vasta illalla.
Joo, tosi hyvä, hallitus. Ei niin etten haluaisi jäädä hoitamaan lasta kotiin, mutta kun en voi. - Pimpin muutokset.
Nasiseksi kasvaminen tuo mukanaan nipun muutoksia, peppu levenee, rinnat kasvavat ja voivat olla arat, reidet muotoutuvat, karvat kasvavat, myös kuukautiset alkavat.
Väestöliiton sivustoilla lisää aiheita.
http://www.vaestoliitto.fi/nuoret/kasvu_ja_kehitys/tyttojenmuutos/kasvaminennaiseksi/
---- - poppoppöö
http://www.mll.fi/medialle/kannanotot_ja_lausunnot/?x41070=18263588
lukekaapa isit tuo..
ja kukas se on ennenkään kieltänyt iejä jäämästä kotiin, se ole koko suomen kansan ongelma jos itse olet tussun ja hellan välissä..
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16211510- 288132
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565984Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664967- 204737
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014275- 953605
- 803280
- 481781